Ana Sayfa Siyaset Soyer: "UBP'nin kriz çözme yeteneği yok"

Soyer: "UBP'nin kriz çözme yeteneği yok"

Meclis Genel Kurulu, 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın geneli üzerindeki görüşmelerini dün akşam geç saatlere kadar süren birleşiminde tamamladı. Genel Kurul’un dün sabah saatlerinde başlayan ve saat 01.00 sıralarında tamamlanan 14 saatlik toplantısında, parti başkanlarının ardından milletvekilleri söz aldı. Konuşmalarda Ankara’da imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü geniş yer tuttu.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 08:22
Soyer:

2013 bütçesinin geneli üzerinde söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, UBP hükümetinin kriz çözme yeteneği bulunmadığını savundu.

Soyer, paketin sahibi olduğunu söyleyen Ekonomi Bakanı’nın oturumu izlememesini eleştirerek, hükümet yetkilileri ve UBP’li milletvekillerinin toplantıda bulunmamasının izahının olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın UBP’li olduğunu, Cumhuriyet Meclisi’nin ve LTB Meclisi’nin çoğunluğunun da UBP’lilerden oluştuğunu kaydeden Soyer, UBP’nin LTB sorununu bile çözmekten aciz olduğunu, kriz çözme yeteneği bulunmadığını savundu.

Ferdi Sabit Soyer, önündeki pilavı pişirmekten aciz olduğunu savunduğu hükümetin nasıl reform yapacağını sordu.

Kamu reformu için önce anayasal ve idari yapının değişmesi gerektiğini kaydeden Soyer, Türkiye’de anaysa değişirken KKTC’de geçici 10. maddedeki tıkanma yüzünden değişikliğin gerçekleşemediğini; artık bu maddeyi açıklıkla konuşmak gerektiğini belirtti.

“ANAYASA DEMOKRATİK DEĞERLERLE SİL BAŞTAN”

Soyer, Anayasa’nın demokratik değerlerle sil baştan konuşulması gerektiğini ifade etti.

Sanayi bölgelerinin dağıtım ve kullanımında esnafın, örgütlerin ve yerel yönetimlerin de yer alacağı bir komisyonun etkili olması gerekirken ekonomik programda bunun yer almadığını belirten Soyer, programda, “kamu küçültülecek” denirken dairelerin birleştirilmesinin gündeme alınmadığını; birçok daire kurularak kadroların şişirildiğini ve bürokrasinin artırıldığını kaydetti.

“PAKETTEKİ KAMU REFORMU HANTAL YAPIYI GİDEREMEZ”

Soyer, pakette öngörülen kamu reformunun, hantal yapıyı gidermesinin mümkün olmayacağını belirtti.

Ferdi Sabit Soyer, pakette iyi düşünülerek yapılan bazı düzenlemeler de bulunduğunu belirterek maliye politikalarında vergi muafiyetleri ele alınırken yerel ürün kullanımını teşvik edecek vergi düzenlemesinin de gündeme alınması gerektiğini kaydetti.

Pakette Sosyal Sigortalar için öngörülen düzenlemelerin sürdürülebilir olmadığını ifade eden Soyer, sigortaların yakın bir gelecekte LTB’den beter bir duruma düşeceği iddiasında bulundu.

“Bu program alelacele yapılmıştır” diyerek, gizlenerek bir yere varılamayacağını söyleyen Soyer, ciddi çelişkiler de içerdiğini belirttiği pakette, büyümeden bahsedildiği ancak bunun nasıl olacağının açıklıkla ifade edilmediğini söyledi.

Soyer, paketteki Elektrik Kurumu’yla ilgili düzenlemeleri eleştirerek, bununla elektriğin maliyetinin korkunç boyuta ulaşacağını iddia etti.

Pakette kıdem tazminatlarının ödeneceği şeklindeki maddenin insanları emekliye ayrılmaya iteceğini ve bunun da cari giderlerde artış yaratacağı öngörüsünde bulunarak hükümeti plansızlıkla suçlayan Soyer, Hükümeti inandırıcı şekilde politikasını açıklamaya çağırdı.

Soyer, “hakimin kararına bağlı hükümet” diye nitelediği hükümetin bu bütçeyi nasıl yürüteceğini sordu.

Cumhurbaşkanının dış gelişmelerden çok UBP’nin içişleriyle uğraştığını ileri sürerek eleştiren Soyer, Cumhurbaşkanı’nı “delege işleriyle uğraşmakla” da suçladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HP, PAŞAKÖY VE VADİLİ'Yİ ZİYARET ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık