Ana Sayfa Siyaset Soyer'den Tatar'a: "Yurt sevgisi narar be sende?"

Soyer'den Tatar'a: "Yurt sevgisi narar be sende?"

"Ben cebime gelen paraya bakarım" anlayışının yanlış olduğunu ifade eden Soyer, "Bu senin bubanın malı mı bu da bunu yaptın. Yurt sevgisi narar be sende? Sen endek göndekle bunu karıştırarak bunu savunaman sayın Tatar" dedi.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 18:19
Soyer'den Tatar'a:

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle ilgili olarak, söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, öncelikle Ercan Havaalanı ihalesi konusuna değinmek istediğini söyledi.

 

Şirket kuran bir kısım Kıbrıslı Türk işadamının ihaleyi kazanan adamdan Ercan'ın 25 yıllık işletmesini devraldığını savunan Soyer, Ercan ihalesinin baştan yanlış olduğunu söyledi.

 

"İhaleyi kazanan firma bunu sevabına mı verdi? Hava parasına. Yani devlet malının üzerinden, bizim hayati varlığımız olan Ercan Devlet Havaalanı üzerinden bir firma ihaleyi kazandı ve bunu taş atmadan hava parasına devretti" diyen Soyer, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın bunun hesabını vermesi gerektiğini söyledi.

 

Bunun hiç bir demokratik kurala uymadığını savunan Soyer "Bundan sonra yapacağınız özelleştirmelerde parayı kime yedireceksiniz?" dedi.


"Devletin ihalesinden elde edilen bir emlakı hava parasına satmak hangi ülkede görüldü?" diyen Soyer, bu durumun yasalara da aykırı olduğunu savundu.

 

Bu sırada Maliye Bakanı ile Soyer arasında tartışma yaşandı.


"Ben cebime gelen paraya bakarım" anlayışının yanlış olduğunu ifade eden Soyer, bunun çok ayıp ve ilkesel olarak yanlış olduğunu belirterek "Bu senin bubanın malı mı bu da bunu yaptın. Yurt sevgisi narar be sende? Sen endek göndekle bunu karıştırarak bunu savunaman sayın Tatar" şeklinde konuştu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı'nın, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından, "CHP Kıbrıs'ta şube açacak" şeklinde  haberler  çıktığını kaydeden Soyer, buna  birinci olarak Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun tavır takınması gerektiğini söyledi.

 

"Bizim yasalarımıza uygun mu? CTP, TDP, UBP Türkiye'de gidip şube açabilir mi? mümkün değil" diyen Soyer, böyle  bir şeyin Kıbrıs sorununda ciddi zemin kaybına neden olacağı uyarısında bulundu.

 

Bunu Meclis çatısı altında dile getirmek istediğini kaydeden Soyer, "Bu bize ve Türkiye'ye hiç bir fayda getirmez" şeklinde konuşarak, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu bu işe karşı çıkmaya çağırdı.

 

Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme hakkına saygı duyulması gerektiğine  dikkati çeken Soyer, CHP'yi de bu tutumundan vazgeçmeye çağırdı.

 

Ortadoğu'da yaşanan olumsuz gelişmelerin yarattığı uluslararası ortama da değinen Soyer, Kıbrıs sorununun bu karmaşa içerisinde sessiz şekilde durduğunu, Kıbrıs Türk halkının da izleyici olduğunu söyledi.

 

ABD Dışişleri Bakanı'nın "Kıbrıslı Türkler Kıbrıs sorununda aktör değildir" şeklinde açıklama yaptığını,  bunun ciddi bir tehlike olduğunu kaydeden Soyer, Kıbrıs sorununda aktör olan Kıbrıs Türk tarafının bu özelliğini elinden kaybetmemesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Bu gelişmeler karşısında "Nasıl olsa Türkiye vardır. Gerekeni yapar" anlayışı sergilemenin de yanlış olduğunu anlatan Soyer, bu durumun Kıbrıs Türk halkının eşitliğine ve ulusal çıkarlarına ters olduğunu belirtti.

 

"Güney Kıbrıs'ın NATO Güvenlik Şemsiyesi altına alınmasına" yönelik Meclis'te alınan kararı Hristofyas'ın 1960 Anayasası'ndaki hakkını kullanarak bunu reddettiğini anlatan Soyer, Hristofyas'ın gasp edilmiş Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarını işine geldiğinde kullandığına işaret ederek,  Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bunu neden uluslararası alana taşımadığını sordu.

 

Bu konularda ciddi fikir tartışması yapılıp tez üretilmesi gerektiğini anlatan Soyer, "Bu konuda Cumhurbaşkanı'nın hiçbir çabası yok. O zaman Kıbrıs Türk halkı nasıl özne olacak?" dedi.

 

Soyer, Rum tarafının Mali Yardım Tüzüğü'nün kısıtlanmasına ilişkin AB'de ciddi girişimleri karşısında Meclis'teki bir grup milletvekilinin girişim yapmasına karşın, Cumhurbaşkanı'nın bu konuda sessiz kaldığını savundu.

 

Soyer, "Sayın Eroğlu, UBP Kurultayı'nda fotoğrafının asılmamasına gösterdiği hassasiyetin, yüzde 50'sini de buna göstermesi gerekirken sessiz kaldı ve büyük yanlış yaptı" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun görüşme sürecinde izlenecek yol konusunda tüm partilerden aldığı   desteği iyi kullanmayarak, yanlışlığın en büyüğünü yaptığını ileri süren Soyer, Eroğlu'nun aynı yanlışı sürdürdüğünü belirtti.

 

Eroğlu konusunda en temel noktalarda, doğal kaynakların gündeme gelmesi ile  büyük boşluklar oluştuğunu ifade eden Soyer, tek egemenliğe ve  siyasi ortaklığa dayalı  çözüme yönelik tutumun sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Soyer, bu konudaki ciddi eksikliğin Cumhurbaşkanı'nın girişimi ile giderilmesinin şart olduğunu söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“KURLARA ETKİ KONUSUNDA İMKANLAR SINIRLI”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık