Ana Sayfa Gündem "SÖYLEDİKLERİM ÇARPTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR"

"SÖYLEDİKLERİM ÇARPTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Akıncı, BM önümüze ‘sıfır asker, sıfır garanti’ koymuş gibi takdim ediliyor. Öyle bir şey ne bizim planımızda, programımızda ne de BM’nin önerilerinde vardır” şeklinde konuştu.

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2018 Pazartesi 08:46

Birleşmiş Milletler’in de Rum tarafının talep ettiği “sıfır asker, sıfır garanti” noktasında olmadığı kaydeden Akıncı, “Benim söylediğim çarpıtılmaya çalışılıyor. Birleşmiş Milletler’in belgelerinde olmayan hususlar, varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. BM önümüze ‘sıfır asker, sıfır garanti’ koymuş gibi takdim ediliyor. Öyle bir şey ne bizim planımızda, programımızda ne de BM’nin önerilerinde vardır” şeklinde konuştu.

İlk günlerden beridir bu topraklarda her iki toplum olarak eşitlik temelinde, bir tarafın diğeri üzerinde tahakküm kurmadığı özgürlük ve güvenlik içerisinde bir gelecek istediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Güvenlik düzenlemeleri içerisinde Türkiye’nin dışlanacağı bir durum söz konusu değildir. Böyle bir şey asla gündemde de yoktur. Maalesef son günlerde bu konularda çok çarpıtmalar yapılıyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte 11. Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı’nın açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Akıncılar’da yaptığı konuşmada, ada üzerinde bir kere daha kayıplar ve şehitler olmaması temennisinde bulundu.
Adaya, mutlu, huzurlu ve barış içerisinde bir gelecek getirilmesi için barışçı çıkış yollarının el birliği ile bulunması gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, en başından beridir bu topraklarda eşitlik temelinde, adadaki bir tarafın diğeri üzerinde tahakküm kurmadığı, özgürlük ve güvenlik içerisinde bir gelecek istediğini kaydetti.

Ülkede düzenlenen festival ve panayırların aynı zamanda geçmiş kültürümüzü yaşatmanın bir aracı olduğunu belirten Akıncı, festival ve panayırlarda ülke insanının köklerini bir kere daha anımsadığını kaydetti. Akıncı, “Her buluşmada kültürel varlığımızı, kimliğimizi yaşatmanın heyecanını taşıyoruz ve bunu geleceğe taşımanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anımsıyoruz” diye konuştu
Akıncı, “Bu köyde yaşayan insanlarımızın sıkıntıları bizim de sıkıntımızdır ve yaşadıkları sorunları biz de yüreğimizde elbette hissederiz” dedi.

Kıbrıs adasının tarihinde çok acılı bir geçmiş olduğunu, şehitleri, gazileri, kayıpları elbette yüreklerinde hep hissettiklerini ifade eden Akıncı, adanın acılı geçmişinden her iki toplumun da kendi payına düşeni aldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı konuşmasında şunları kaydetti:
“Bu adanın bir gerçeği daha vardır… Çeşitli dönemlerde acıları biz yaşarken, başka dönemlerde bu adanın diğer toplumu acılar yaşamıştır. Bunu da saklamamamız gerekmektedir. Biz 1950’lerde, 1960’larda daha büyük acıları yaşadık. Kıbrıslı Rumlar da 1974’te yaşadılar. Bu bir geçektir ve bu gerçeği bileceğiz. Onların da kayıpları var, bizlerin de kayıpları var. Önemli olan; bu topraklarda bir kere daha ne kayıplar olsun ne de şehitler olsun. Bütün mesele budur ve bunun şartlarını yaratmak için ele ele, gönül gönüle vermemiz lazım ve barışçı çıkış yollarını el birliği ile bulmamız lazım ki bir daha bu ada kana bulanmasın.”

Ülke çocuklarının ve gençlerinin barış içerisinde, mutlu ve huzurlu bir yaşama kavuşmasının en büyük amaçlarından biri olduğunu belirten Akıncı, son zamanlarda yapmış olduğu girişimlerin bu yönde olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GUTERRES, SPEHAR İLE GÖRÜŞTÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık