Ana Sayfa Ekonomi "STERLİN HAZİRAN'DA 7 TL OLABİLİR"

"STERLİN HAZİRAN'DA 7 TL OLABİLİR"

TL döviz karşısında değer kaybetmeye hızla devam ederken sterlinin ise 6 TL’yi görmesi ülkede büyük endişelere neden oldu.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 08:18

Kıbrıs Postası’na konuşan Doç. Dr. Ekonomist Hüda Hüdaverdi, LAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, Türkiye’deki seçim dönemi, iç çatışma ve dünyanın Türkiye’ye bakış açısı gibi etkenlerin TL’nin değer kaybetmesini tetikleyen unsurlar olduğunu kaydetti.

Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın devam etmesi sonucunda TL’nin değer kaybının devam edeceğini kaydeden ekonomistler, KKTC’nin de dövizin yükselmesinden olumsuz etkilendiğini belirtti.

TL’nin değer kaybetmesinden oluşan olumsuz etkiler için hükümetin aldığı önlemlerin yetersiz kaldığını ifade eden ekonomistler, özellikle asgari ücret alan kesimin maddi anlamda büyük sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.

HÜDAVERDİ: “24 HAZİRAN’DAKİ SEÇİMLERE KADAR STERLİN 7 TL’YE YÜKSELEBİLİR”

Doç. Dr. Ekonomist Hüda Hüdaverdi, Türkiye’de yaşanan siyasi istikrarsızlığın devam etmesi sonucunda TL’nin değer kaybetmeye devam edeceğini belirterek, siyasi istikrarın sağlanması ve dünyanın Türkiye’ye bakış açısının değişmesi sonucunda dövizin yükselmesinde durgunluk yaşanmasının söz konusu olabileceğini söyledi. Türkiye’de mevcut olan iç ve dış çatışma, terörle mücadele ve seçim sürecine girilmesinin TL’nin değer kaybını tetiklediğini belirten Hüdaverdi, “Siyasi istikrar sağlanmadığı ve dünyanın Türkiye’ye bakış açısı değişmediği sürece TL değer kaybetmeye devam edecek. 24 Haziran’daki seçimlere kadar sterlin 7 TL’ye yükselebilir. Dövizde en erken durgunluk ve istikrar ancak seçimlerden sonra meydana gelebilir” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMETİN ALDIĞI ÖNLEMLER YETERSİZ, TL DEĞER KAYBETTİKÇE HALK FAKİRLEŞİYOR”

TL’nin değer kaybetmesinin engellenmesi konusunda KKTC’nin para basma yetkisi olmaması nedeniyle aktif bir rol oynayamadığını belirten Hüdaverdi, KKTC hükümetinin dövizin yükselmesine karşı bir takım önlemler alması gerektiğini kaydederek, dövizin yükselmesinin halkın alım gücünü ciddi ölçüde olumsuz şekilde etkilediğini söyledi. Hükümetin alacağı önlemlerle halkın TL’nin değer kaybetmesinden en az ölçüde etkilenmesini sağlaması gerektiğini belirten Hüdaverdi, “Şu ana kadar hükümetin aldığı önlemler çok yetersiz. Öncelikle hükümetin nasıl önlem alınacağıyla ilgili karar vermesi ve aldığı önlemlerle ilgili halkı bilgilendirmesi gerekiyor. Emlak kiraları ve satışları, araç alım satımları, öğrenim harçları gibi ödemeler ülkemizde döviz üzerinden yapılıyor. Bu durumda TL değer kaybettikçe halk fakirleşiyor ve alım gücü ciddi oranda düştü” dedi.

“STERLİN’İN 7 TL’YE KADAR YÜKSELMESİ SİYASİ ANLAMDA BÜYÜK BİR İSTİKRARSIZLIK SONUCU OLABİLİR”

LAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı da TL’nin değer kaybının Türkiye’deki siyasi istikrarsızlığın devam etmesi ve seçim sürecine girilmesi sonucunda önlenemeyeceğini dile getirdi. TL’nin değer kaybetmesinde geri dönüşün imkansız olduğunu kaydeden Şafaklı, sterlinin 7 TL’ye kadar yükselmesinin ancak Türkiye’de yaşanacak büyük siyasi ve ekonomi istikrarsızlığın sonucunda meydana gelebileceğini belirtti.

(KIBRIS POSTASI)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık