Ana Sayfa Yurt Su krizi devam ediyor

Su krizi devam ediyor

Maliye Bakanı Tatar, hükümetten para bekleyen İsrail şirketinden 2,5 milyon TL ceza borcu istiyor.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2013 Cuma 11:42
Su krizi devam ediyor

Ergül ERNUR


Karpaz bölgesindeki 38 köy ve otelin haftalardır Tahal Arıtma Tesisi’nde meydana gelen arıza nedeniyle yaşadığı su sorunu devam ederken, Maliye Bakanı Ersin Tatar,  Tahal Consulting Enginering Ltd. ile yapılan sözleşmede şirketin taahhütlerini yerine getirmediğini, bu nedenle hükümete yaklaşık 2.5 milyon TL ceza borcu olduğu belirtti.


Yaşanan sorun, Başbakan İrsen Küçük’ün devreye girmesiyle çözümleniyor. Başbakan, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı koordinatörlüğünde bölgeye alternatif su kaynakları götürülmesi ve halkın su sorununun hemen çözümlenmesi talimatını verdi.


Bu kapsamda Su İşleri Dairesi yetkilileri sorunun çözülmesi için kriz masası oluşturdu.


İlk etapta bölgeye tankerlerle su gönderilmeye başlandı. Bu arada daire yetkilileri, İsrailli Tahal Consulting Enginering Ltd. Şirketi yetkilileriyle de temasa geçti.


Su İşleri Dairesi, bir süre önce şirketin avukatları tarafından hükümetten talep edilen miktarı, arızanın giderilmesi ve bölgeye su sağlanması şartıyla ödemeyi kabul etti. Daire yetkilileri ilgili öneriyi şirket yetkililerine dün bildirdi ancak cevap alınamadı.


Öte yandan, şirketin öneriyi kabul etmemesi durumunu da göz önünde bulunduran daire yetkilileri, bölgeye 2 bin ton su sağlayacak yeni su hattı için proje çalışmalarına başladı. Suyun Mağusa hattından sağlanması hedefleniyor.

 

Tatar: 2.5 milyon TL ceza borçları var

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Tahal Consulting Enginering Ltd. ile yapılan sözleşmede şirketin taahhütlerini yerine getirmediğini bu nedenle hükümete yaklaşık 2.5 milyon TL ceza borcu olduğunu söyledi.


Maliye Bakanı Ersin Tatar, şirketin sözleşmenin bazı hükümlerini yerine getirmediğini belirterek ortada yasal bir sorun olduğunu söyledi.


Tatar, Başbakan İrsen Küçük’ün hemen konuyla ilgilenerek toplantı gerçekleştirdiğini, bölgeye alternatif su kaynağı gönderilmesi ve ilgili şirketle uzlaşma zemini aranması için talimat verdiğini açıkladı.


Bakan Tatar, hükümetin şirketle yaptığı sözleşmede, dağıtılacak su miktarının belirlendiği ancak şirketin bu taahhüdünü yerine getirmediğini söyledi.


Şirketin taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle hükümete 2.5 milyon TL ceza borcu olduğunu ifade eden Tatar, konuyla ilgili savcılık görüşü de alındığını vurguladı.


Tatar, şirketin ikinci etap projesini taahhüt etmesine rağmen yerine getirmediğini öne sürdü.


Şirkete ödeme yapılmasıyla ilgili ise Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan kendisine harcama emri gelmediğini belirten Tatar, “Ortada bir sorun var, yasal sıkıntı var ve bunun görüşülmesi gerekiyor” dedi.Senin: Arızayı gidersinler, ödeme yapalım

 

Su İşleri Dairesi Müdürü Hasan Senin, Tahal Şirketi ile hükümet arasında alacak verecek durumu bulunduğunu söyledi.


Alacakları nedeniyle şirketin hükümete dava açtığını belirten Senin, konuyla ilgili bir çalışma yaptıklarını ve şirkete verilecek miktarın belirlenerek ödeme taahhüdünde bulunduklarını ifade etti. Senin, bu taahhüt üzerine şirketin davayı iyi niyet göstergesi olarak geri çektiğini belirtti.


Tahal Arıtma Tesisi’nde 7 Nisan günü meydana gelen arıza sonrasında, mukavele gereği arızanın beş gün içerisinde giderilmesi gerektiği uyarısını şirkete bildirdiklerini ifade eden Senin, buna karşılık şirketin kendilerine çok yüksek miktarda mali tablo gönderdiğini söyledi.


Senin, şirketin alacağının üzerinde para talebinin olduğunu belirterek durumun aciliyetini göz önüne bulundurarak ön ödeme olarak şirkete teklif verdiklerini ifade etti.


Şirketle temasa geçilerek, Tahal Arıtma Tesisi’ndeki ikinci üniteden bağlantı sağlanarak bölgeye su verilmesini talep ettiklerini belirten Senin, sorunun giderilmesi halinde 24 saat içinde ödeme yapabileceği taahhüdünü verdiklerini söyledi.


Başbakan İrsen Küçük’ün talimatı doğrultusunda yerleşim birimlerinin su sıkıntısı dikkate alınarak kriz masası oluşturulduğunu belirten Senin, bölgeye tankerlerle su gönderilmeye başlandığını ifade etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık