Ana Sayfa Süreç sonucundan önemli

Süreç sonucundan önemli

Bakan Bağış, "Türkiye için AB süreci, sonucundan çok daha önemli. Bu süreç bizim daha demokratik, şeffaf ve müreffeh bir ülke olmamız açısından son derece önemlidir" dedi.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2013 Pazar 13:19
Süreç sonucundan önemli

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hırvatistan'ın AB'ye katılması dolayısıyla düzenlenen kutlamaya katılmak üzere Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla bu ülkeye gitti.

Zagreb'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bağış, Hırvatistan'ı tebrik ettiğini belirterek, "Darısı tezelden Türkiye'nin başına" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin AB üyelik sürecinde, bugüne kadar hiçbir ülkenin önüne çıkarılmadığı kadar engeller çıkarılıp, barikatlar kurulduğunu bildiren Bağış, üyeliğin siyasi sebeplerle geçiktirilmeye çalışıldığını kaydetti.  

Bağış, Türkiye'nin,  üye olduğunda Avrupa'nın en büyük ve önemli ülkelerinden biri olacağına, bunun da Avrupa'da bazı çevreleri endişelendirdiğine dikkati çekerek,  "Şu da bir gerçektir ki Türkiye, AB reformları konusunda kararlıdır. AB, ilerleme raporları dahil Türkiye eleştirilirken bile Türkiye'nin reformlarını yerine getirdiğini itiraf etmektedir. Türkiye için AB süreci, sonucundan çok daha önemlidir. Bu süreç bizim daha demokratik, şeffaf ve müreffeh  bir ülke olmamız açısından son derece önemlidir" dedi.

Beşiktaş'ın Hırvat hocayla anlaşmış olmasının güzel bir tevafuk olduğunu belirten Bağış, "Kendilerini kutluyorum. Ülkemizde başarılar diliyorum. Beşiktaş'a ve diğer futbol takımlarına da başarılar diliyorum. Ümit ederim ki Avrupa standartlarında temiz bir futbolla bu sezonu, bütün takımlarımız kucaklayacaktır" ifadelerini kullandı.

"Güçlü bir Hırvatistan, güçlü ve istikrarlı bir Balkanlar demektir"

Hırvatistan'ın, AB üyeliğinin ülkelere kazandırabileceklerini göstermesi açısından önemli bir örnek olduğuna işaret eden Bağış, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Yıllarca Tito'nun demir yumruğuyla yönetilen bir ülke, bugün AB'ye üye olabiliyorsa burada AB'nin de ne kadar önemli ve stratejik bir oluşum olduğunu anlayabiliyoruz. Ülkelerin demokratik ve özgürlükçü dönüşümleri açısından Avrupa Birliği halen önemli bir motor gücü olduğunu ispat etmiştir. Öte yandan, Hırvatistan son 8 senede ekonomisini yüzde 34 büyüttü. Umarız uzun vadede büyüme oranı yüzde 50'lere, 60'lara ulaşır. Çünkü güçlü bir Hırvatistan güçlü ve istikrarlı bir Balkanlar demektir. İnanıyorum ki AB içinde de bizi en iyi anlayabilecek ve destekleyecek ülkelerden biri Hırvatistan olacaktır. AB yeni bir üye kazanırken Türkiye de AB içerisinde yeni bir dost kazanmıştır. Tarihte birçok yerde yollarımızın kesiştiği Hırvat dostlarımızla yollarımızın bu sefer de AB'de kesişmesini diliyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık