Ana Sayfa Gündem Sürece sadece Telsim dahil

Sürece sadece Telsim dahil

Güney Kıbrıs ile roaming anlaşmasının sonuna gelindiği yönündeki açıklamaların ardından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell, olayın tamamen dışında olduklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Sürece sadece Telsim dahil

Ali CANSU

Ticaret Odası, Rum Sanayi ve Ticaret Odası ile Malta İş Grubu’nun, adanın her iki tarafında mobil telefonlarla görüşme yapılabilmesi için roaming konusunda yapılan çalışmanın sonuna yaklaşıldığı yönündeki açıklamaların ardından, KKTC’de ilgili kesimlerden farklı değerlendirmeler geldi.
KKTC Telsim hariç, ilgili bakanlık olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell’in sürecin içerisinde olmadıkları ortaya çıktı.
KKTC Telsim yetkilileri, sürekli sürecin içerisinde olduklarını belirtirken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif ile Kuzey Kıbrıs Turkcell yetkilileri sürece hiç dahil edilmediklerini ifade etti.
Ancak, siyasi iradenin roaming olayına sıcak bakması halinde sorunun erken sürede çözülebileceğine inanılıyor.

Top siyasilerde

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Rum Sanayi ve Ticaret Odası’nın hem kuzeyde, hem de güneyde cep telefonu ile roaming görüşmesi (uluslararası dolaşım) yapılabilmesi için başlattıkları girişimde tek sorunun siyasiler olduğu iddia ediliyor.
İki ay önce Lefkoşa’daki Ledra Palace’deki ara bölgede başlatılan roaming görüşmelerinde iki kez görüşme imkanı yakalayan her iki tarafın GSM operatörleri, teknik konuların aşılmasının zor olmadığını, roamingin önündeki tek engelin siyasi irade olduğunu belirtti.
KIBRIS’a konuşan Kuzey Kıbrıs Turkcell ve KKTC Telsim yetkilileri, her iki kesimin siyasi iradesinden “olur” yanıtı almaları halinde ertesi gün her iki tarafta da roaming görüşmesi yapılabileceğini belirtti.

Kaşif: Açıklama onları bağlar

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Ticaret Odası’nın yaptığı açıklamanın sadece onları bağladığını, kendilerini bağlamadığını kaydetti.
Sürecin içerisinde bakanlık olarak hiç olmadıklarını anlatan Kaşif, “KIBRIS’a yaptığım açıklamamdan sonra bana gelip neler yaptıklarına dair bilgi verdiler. Fakat ortada daha net bir şey yok” dedi.
“Roaming çözülüyor” diye yapılan açıklamalar neticesinde henüz net bir şeyin ortada olmadığını kaydeden Kaşif, roamingin teknik olarak nasıl çözüleceğinin hepsinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Karaatmaca: Siyasi idare ile roaming gerçekleşebilir

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, kendilerinin hiç sürecin içerisinde olmadıklarını ancak roamingin olabilmesi için teknik açıdan hiçbir engel olmadığını tamamen siyasi idarenin niyetiyle bunun gerçekleşebileceğini söyledi.
En son birkaç önce konunun basına yansıdığını ancak kendilerinin bu sürece hiç dahil olmadıklarını, görüşme bile yapmadığını kaydeden Karaatmaca, “Başlangıçta ticaret odaları ile görüşmeye gitmiştik ancak daha sonra görüşme yapmadık” dedi.
Konunun teknik olmadığını daha fazla siyasi ve hukuksal boyutu olduğuna dikkat çeken Karaatmaca, burada Bilgi Teknolojileri Haberleşme Kurumu ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile TC kanadından gelecek yönlendirmeye göre Ticaret Odaları üzerinden görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

Biz sürecin içerisinde hiç olmadık

Basında yer alan haberlerin bir ilerlemeden dolayı çıkmış olmadığını iddia eden Karaatmaca, “Teknolojik olarak ortada bir sorun yok. Bu çok hızlı olur. Yüzlerce operatör ile belirli fiyatlarda roaming anlaşması yapıyoruz. Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak bir anlaşma yapmak istiyoruz. İki tarafın siyasi sorunlarından dolayı karşılıklı bir noktaya gelinemiyor. Bir noktaya gelmesi durumunda biz seve seve masaya oturur anlaşmamızı yaparız” şeklinde konuştu.
Kendilerinin süreçle ilgili hiçbir bilgileri olmadığı gibi sürece de dahil edilmediklerini anlatan Karaatmaca, kendilerinin devletin ilgili mercilerinin içerisinde olacağı bir oluşumla ilerlemeyi daha uygun bulduklarını söyledi.

Tanpınar: Her şey iki ay önce başladı

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ise, Telsim olarak sürecin içerisine iki ay önce Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın daveti ile ara bölgede yapılacak güney ve kuzey GSM (cep telefonu) operatörleri toplantısına gitmekle dahil olduklarını söyledi.
Bu sürecin inisiyatifinin iki tarafın ticaret odalarında olduğunu anlatan Tanpınar, iki kez bir araya gelindiğini ve iki tarafta GSM kullanıcılarının roaming (Uluslar arası dolaşım) yapabilmesinin teknik olanaklarının konuşulduğunu, ayrıca burada siyasi sorunların aşılması konularının da gündeme geldiğini belirtti.

“00357” kodu hiç masaya gelmedi

Tanpınar, tarafların yaptıkları görüşmelerde hem pozisyonlarını net ifade etme imkânı yakaladıklarını, hem de karşı tarafın görüşleri hakkında bilgi sahibi olduklarını belirterek, şöyle devam etti:
“Ancak, bu noktada bugün konuşulan bir takım konuların içerisinde değiliz. Örneğin, 00 357 konusu GSM operatörlerinin roamingi ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Çünkü, biz roaming derken kuzeydeki bir GSM abonesinin güneye geçtiği zaman hem aranabilirliğini, hem de kendisini aramasını sağlayabilmektir.
Tartışma, aramalarda, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin telefon kodunun başta çevrilmesi dayatması olacak ise ki buna ihtimal vermiyoruz. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bu konu hiçbir zaman masada olmadı ve konuşulmadı. Biz bunu çok anlamlandıramadık” .
Kendilerinin Rum tarafı ile her türlü anlaşma noktasında siyasi herhangi bir sıkıntı yaşamaksızın roamingin olmasını istediklerini ifade eden Tanpınar, “Biz, Güney Kıbrıs olarak Türkiye ile bir anlaşma yapalım ve kuzeydekiler de yararlansın zihniyetine hiçbir zaman sıcak bakmayız ve bakmayacağız” dedi.

İki tarafın uhdesinde gelişti

İnisiyatifin tamamen Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Rum Sanayi ve Ticaret Odası’nın uhdesinde olduğunu ve bunun dışında başka müdahil oldukları yaklaşım olmadığını anlatan Tanpınar, “Roaming yapılacak ise her iki tarafın siyasi duruşlarının ihlal edilmeden yapılması gerekir” dedi.

Odaların yaptığı açıklamada roaming konusunda teknik konuların aşıldığı konusunda ise Tanpınar, şunları kaydetti:

“Roaming konusunda dünyada belirli musluklar var. Bu musluklar telefon görüşmelerini bir şekilde yönlendiren ve faturalandıran noktalardır. Anlaşırken tarafların ayni zamanda karşılıklı olarak fiyatlarını da netleştirmek gerekir. Bu konuda da çalışma yapmak gerekir. Güney ve kuzeyde görüşme dakikası ne olacak. Ara bölgede görüşme olacak ise bu nasıl olacak. Buna benzer konuşulması gereken birçok teknik konu vardır”.

Her şey siyasi idareye bağlı

Dünyadaki örnekleri de dikkate alarak bunların çözümlenecek olaylar olduğunu anlatan ve burada meselenin Kıbrıs gerçeği için biraz farklı olduğuna dikkat çeken Tanpınar, roamingin önündeki engelin sadece şu anda farklı olan durumun aşılması konusundaki tıkanıklığın olduğunu söyledi.

Teknik konuların ardından siyasilerden “olur” yanıtı almaları halinde bunun hemen yapılabileceğini de anlatan Tanpınar, iki taraf siyaseten rahatsızlık duymayacağı bir noktaya gelmesi durumunda ertesi gün her iki taraftaki GSM aboneleri roaming yapabileceğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık