×
Kıbrıs
Süresiz grev nedeniyle K-PET bayileri tedirgin
16 Kasım 2019 Cumartesi 17:51

Dev-İş'e bağlı Petrol-İş sendikasının K-PET’le olan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girmesi nedeniyle başlatılan süresiz grev, K-PET bayilerini tedirgin etmiş durumda.

Stokları tükenmek üzere olan bayilere akaryakıt sağlayabileceğini açıklayan Altınbaş Holding’e ait ALPET, “grev kırıcılıkla” suçlanıyor.

Petrol ürünleri bitmek üzere olan bazı K-PET bayileri, ALPET’in bu açıklamasına karşı çıkarak, “başka bir firmanın ürününü satmak istemediğini” duyurdu ve istasyonlarını grev sonlanana dek kapatma kararı aldı.

Bazı bayilerse, K-PET logosu altında ALPET petrol ürünlerini satmayı kabul etti.

ALPET’ten petrol ürünü almayı reddeden bayilerden biri, Mağusa’daki “Darkot Petrol.”

Darkot Petrol, bu kararını “Siz değerli müşterilerimize K-PET dışında başka akaryakıt verip de yanıltacağımıza, dürüstlük ilkemiz gereği kapatmayı tercih ettik” yazılı bir pankartı istasyonun girişine asarak duyurdu.

Edinilen bilgilere göre Mağusa’daki bazı petrol istasyonları da aynı dirayeti gösterecek ve grev sonlanana dek kepenk indirecek.

PETROL-İŞ BAŞKANI: “KONU PAZARTEİS MECLİS’E TAŞINACAK”

Grevdeki son duruma ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan Petrol-İş Başkanı Mustafa Öztaşkın, pazartesi günü konunun Meclis’e taşınacağını, K-PET üzerinde devletin yüzde 10’luk pay sahibi olduğunu ve grev kırıcılığa çanak tutulmayacağını ifade etti, şirket ile yeni bir görüşme yapmadıklarını kaydetti.

“ALPET’İN ELİNDEKİ STOK DA PAZARTESİ TÜKENECEK”

ALPET’in, stokları tükenen bayilere akaryakıt sağlayacağı yönündeki açıklamasını değerlendiren Öztaşkın, “ALPET’in de elindeki gaz bitmek üzere ve gemisi de yok. ALPET’in bu açıklamaya stoku yetmez. Onların elindeki stok da pazartesi tükenecek” dedi.

TÜP GAZ EKSİKLİĞİ DE KAPIDA

Pazartesi günü gaz sorununun da baş göstereceğini ifade eden Öztaşkın, “Gaz stokları da tükenmek üzere” dedi.

“K-PET BAYİLERİNDE ALPET ÜRÜNÜ SATILMASI YASAYA AYKIRI”

K-PET bayilerinin tedirgin olmaya başladığını, yarın birçok istasyonun petrol stoklarının tükeneceğini söyleyen Öztaşkın, “Tüketici, istasyonlarda kandırılıyor. K-PET logosu altında ALPET’e ait akaryakıt ürünleri satışa sunuluyor. Ama bu durum Yasa’ya aykırı. Bu konuda bir genelge çıkartılmıştı. Bir bayinin, diğer şirkete ait petrol ürününü satması yasaklamıştı” dedi.

BENZİNCİLER BİRLİĞİ BAŞKANI: “UZLAŞACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUM”

Öte yandan Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal ise grevle ilgili iki tarafın birbirinden çok da uzak olmadığını iddia ederek, “pazartesi gününe kadar uzlaşacaklarını düşünüyorum” dedi.

Benzinciler Birliği olarak ‘bir taraf olmadıklarını’ ifade ede Çağdal, “K-PET ile sendika arasındaki pürüzlerin çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

K-PET’in ALPET ile bir anlaşma yaptığını duyduklarını kaydeden Çağdal, “ALPET, K-PET bayilerine akaryakıt tedarikinde bulunuyor. Geçmişte de böyle şeyler olmuş ve iki şirket birbirine destek olmuştu” ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı