Ana Sayfa Kültür & Sanat Susamayı beklemeyin

Susamayı beklemeyin

Uzmanlar günde iki buçuk litre su tüketilmesini öneriyor.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 20:13
Susamayı beklemeyin

Fethiye Sağlık Müdürü Uğur Çomak, Temmuz ayıyla birlikte etkili olacak aşırı sıcaklarda oluşabilecek olası su kayıplarını önlemek için günde 2,5 litre su içilmesi tavsiyesinde bulundu. Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durulmasını öneren Çomak, kızartma ve yağlı yiyeceklerin vücut dengesini bozarak sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olacağını söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Haziran ayının son haftası ile başlayacağı uyarısını yaptığı aşırı sıcaklar Muğla'nın Fethiye ilçesinde etkili olmaya başladı. İlçede termometreler 40 dereceyi gösterirken, hava sıcaklıkları hayatı olumsuz etkiliyor. Sıcaktan kaçan vatandaşların tercihi yine sahil kenarları oldu. Çalış, Ölüdeniz ve Fethiye koylarında denize giren vatandaşlar serinlemenin tadını çıkarıyor.

Temmuz ayıyla birlikte 7 derece artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacağı duyurulan hava sıcaklıkları ile ilgili uzmanlar uyarılarda bulundu. Fethiye Sağlık Müdürü Uğur Çomak, zorunlu olmadıkça öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması uyarısında bulundu. Dışarıya çıkma zorunluluğu bulunan vatandaşların gölge yerleri tercih etmesini ve direk güneş ışınlarına maruz kalmamalarını isteyen Çomak, bu dönemde yaşanabilecek aşırı su kaybına dikkat etti.

Çomak, "Aşırı sıcaklarla birlikte kaybedilen sıvı oranı da artacaktır. Susama hissi olmasa bile günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerekir. Kafein, gazlı ve alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu içecekler yanlış bilinenin aksine susuzluğu gidermez, su ihtiyacı artırır. Bunun yerine ayran ve meyve suyu tüketilsin. Sıcak havalarda kızartma gibi yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine haşlanmış veya kendi suyuyla pişmiş besinler tercik edilmelidir" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık