Ana Sayfa Yurt Tahsin Ertuğruloğlu avanta dönemi bitti dedi

Tahsin Ertuğruloğlu avanta dönemi bitti dedi

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, TC- KKTC arasında imzalanan ekonomik programı olumlu bulduğunu söyledi. Protokolün mali disiplin sağlama adına faydalı olacağına inandığını belirten Ertuğruloğlu, özelleştirme olayına da destek verdiğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 03:33
Tahsin Ertuğruloğlu avanta dönemi bitti dedi

Devletin küçülmesi gerektiğini söyleyen Ertuğruloğlu, Ercan Devlet Havalimanının 25 yıllığına kiralanması konusuna da olumlu yaklaşarak, “yıllar önce yapılmalıydı” dedi.*Özelleştirmelerde hakkıyla çalışanların haklarının korunması gerektiğine de işaret eden Ertuğruloğlu, “hakkıyla çalışanlarının haklarını devlet korumalı. Ama işe gidip bütün gün oturan, üretmeyen varsa ne devlette, ne özelde yeri olmaz. Avanta yaşama dönemi bitti” ifadesini kullandı.Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, TC ve KKTC arasında imzalanan ekonomik paketi Star Kıbrıs’a değerlendirdi. Ekonomik paketi çok kapsamlı inceleme fırsatı bulmadığını ancak mali disiplini sağlama adına olumlu bulduğunu kaydeden Ertuğruloğlu, özelleştirme olayına destek veren bir kişi olduğunu belirtti.“ÖZELLEŞTİRME VE TASFİYE KARIŞTIRILIYOR”
Halk arasında “önce batırılıyor, sonra özelleştiriliyor” diye bir söylem olduğunu söyleyen Ertuğruloğlu buradaki kavram kargaşasına dikkat çekti: “Devlet batıracakmış, sonra özelleştirecekmiş diye bir algı var. Bu yanlıştır. Batan bir kurum özelleştirilmez tasfiye edilir” diyen Ertuğruloğlu, batan KTHY’nın tasfiye edildiğini, battı diye özelleştirilmediğini vurguladı.

 


“BATAN İŞLETME ÖZELLEŞTİRİLMEZ”
Batan işletmenin özelleştirilmeyeceğini de kaydeden Ertuğruloğlu sunları söyledi: “Batan işletme özelleştirilmez, kar eden işletme özelleştirilir. İşletmelerin değerleri vardır. Onun için cazip konuma getireceksin ki özelleştirilebilsin. Satan da, alan da kar etsin. Elektrik Kurumunda da mülkiyet devredilmiyor. Kullanılan sözcükler teknik anlamlı olduğu için anlamları dışında da kullanılabiliyor.”

 


“DEVLETİN KÜÇÜLMESİ LAZIM”
Ertuğruloğlu, devletin küçülmesi gerektiğine işaret etti. “Devlet ekonomik aktör olmaktan çıkmalı, ekonominin denetleyicisi olmalı” diyen Ertuğruloğlu, devletin bu yönüyle özel teşebbüsün önünü açması gerektiğini belirtti. Özel teşebbüsün güçlenmesinin devlete de göç vereceğini dile getiren Tahsin Ertuğruloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Özel teşebbüsün önü açılmalı, güçlendirilmeli. Özel sektörün güçlenmesi demek devletin güçlenmesi demek.

 


“DEVLET BU HANTAL YAPIYLA BİR YERE GİDEMEZ”
Aksi halde devletin bu hantal yapısıyla bir yere gitmesi mümkün değildir. Dünyanın büyük ekonomileri, Çin bile, Rusya bile oyunu kurallarına göre oynamaya başladı. Dolayısıyla özelleştirme günümüz koşullarına göre yerinde bir düşüncedir.

 


“BİR DEVLET HASTANESİNE BAKIN, BİR YDܒYE”
En basit örnek; Bir devlet hastanesine bakın, bir YDܒye. Bir yandan bakıyorsun iç- dış donanımı, park yeri, temizliği, hastane kokusu olmayışıyla 5 yıldızlı otel görümündeki YDÜ, öte yandan binası dökülen, gidenlerin memnun olmadığı bir devlet hastanesi. Devlet eliyle iş yapılırsa netice o olur.”

 


“ÖZELLEŞTİRMEDEN KORKMAMAK LAZIM”
Özelleştirmeden korkmamak gerektiğini dile getiren Ertuğruloğlu, “özelleştirmeden korkmamak lazım. Yeter ki peşkeş şeklinde olmasın. Özelleştirmeyle birilerine rant sağlanmasın” dedi. Devlette, özel teşebbüste kar etsin mantığıyla hareket edildiği takdirde hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını söyleyen Ertuğruloğlu, özelleşmeyle beraber gelecek olan rekabet koşullarının daha verimli çalışmayı ve kaliteyi ucuza almayı da beraberinde getireceğini belirtti.

 


“YA DÜNYAYA AYAK UYDURACAĞIZ, YA DA…”
Devletin arkasına sığınarak ekonomik faaliyet sürdürmenin günümüz koşullarında geçerli olan bir yaklaşım olmadığının altını çizen Ertuğruloğlu, dünyaya ayak uydurmak gerektiğini vurguladı. Ertuğruloğlu, “Ya dünyaya ayak uydurup bu tutumla hareket edeceğiz ya da hak etmediğimiz bedelleri ödemeye devam edeceğiz” dedi.

 


“ERCAN GEÇ BİLE KALINDI”
Ercan Devlet Havalimanının 25 yıllığına kiralanması olayına da olumlu baktığını ifade eden Ertuğruloğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Ercan Havalimanının kiralanması olumlu. Keşke yıllar öncesinden yapılsaydı. Tabi bu arada devlet devletliğini göstermeli ve özelleştirilen/kiralan kurumlarda hakkıyla çalışanların sorumluluğunu üstlenmeli. Ama hakkıyla çalışan diyorum. İşe gidip bütün gün oturan, üretmeyen varsa bu kişilerin ne devlette ne e özelde yeri vardır.

 


“ÇALIŞMAYANA PARA YOK”
Çalışırsanız kazanırsın, oturursan kazanmak mümkün değil. Kimileri bir dayı- amca bulup, hak etmediği işleri alıp devletten yer kapmasını hak olarak görür. Bu hak değildir. Avantadan yaşama dönemi bitti. Hak eden, çalışan kazanacak.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık