Ana Sayfa Yurt Talat erken seçimi bekliyor

Talat erken seçimi bekliyor

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, şimdiki durumun sürmesi halinde yeni yıl içerisinde erken seçimi beklediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2012 Cumartesi 13:41
Talat erken seçimi bekliyor

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ekonomik pakete göre Türkiye’nin yapacağı maddi katkıların iyi kullanılması ve hükümetin prestij kazanması halinde Başbakanın erken seçime gitmeyeceğini, ancak şimdiki durumun sürmesi halinde yeni yıl içerisinde bir erken seçimi beklediğini söyledi.


Talat, Güney Kıbrıs’ta başkan adayı olan Nikos Anastasiades’in başkanlığı kazanması halinde, BM’nin; Anastasiades’in esneklik gösterebileceği ihtimali üzerine bir egzersiz yaptığının muhtemel olabileceğini söyledi ve geçmişte de birçok hazırlık yapıldığına işaret etti.


Talat, Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde, öncelikle inşaat sektörünün ciddi patlama göstereceğini, bunun yanında diğer sektörlere büyük ivme katacağını belirterek, çözümün ekonomiyi bir bütün olarak canlandıracağına dikkat çekti ve en azından 10 yıl boyunca gelişmenin durmayacağına inanç belirtti.


İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.


Talat, BM’nin, Kıbrıs sorununda perde gerisinde hazırlıkları olduğu yönündeki bir soruyu değerlendirerek, süreç hakkında bilgi verdi ve Kıbrıs müzakerelerinde Papadopulos’tan Hristofyas’a kadar geçen süreci anlattı.

 

Güneydeki seçim ve ihtimaller

 

Güney’de Anastasiades’in başkanlığı kazanması halinde, BM’nin; Anastasiades’in esneklik gösterebileceği ihtimali üzerine bir eksersiz yaptığının muhtemel olabileceğini söyleyen Talat, ancak bundan emin olmadığını ifade ederek, geçmişte de birçok hazırlık yapıldığını kaydetti.


Buna, 2010 yılı başında Madrid’de yapılması düşünülen bir zirve düşüncesini örnek veren Talat, AB, BM, Garantörler, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının katılması öngörülen zirve için Rum tarafından olumlu cevap alınmadığı için başarılamadığını anımsattı.


Anastasiades’in seçilmesi halinde “hayır” tarafına geçeceğini sanmadığını söyleyen Talat, Klerides’in DİSİ’deki etkinliğini hatırlattı ve Klerides’in Kıbrıs sorununu çözmekte çok istekli olduğuna inandığını belirtti.


Klerides’in ikinci döneminde şahinliği terk ederek çözüm yanlısı çizgiye geldiğini kaydeden Talat, Anastasiades’in bu çerçevenin dışına çıkmayacağını düşündüğünü söyledi.


Talat, bu değerlendirmesinin ancak bir tahmin olduğunu, Anastasiades’in DİKO ve EDEK’le kurduğu ittifakın da bir gerçek olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade etti.


“Garantilerde bir değişikliğe Türkiye’nin hazır olup olmadığı” yolundaki bir soruya yanıt veren Talat, Annan Planı’nın bir versiyonunda Türkiye’nin AB’ye girdikten sonra askerlerini adadan tamamen çekeceğine yönelik düzenleme olduğunu ve Türkiye’nin bunu kesinlikle reddettiğini hatırlattı.


Talat, Türkiye’nin garanti anlaşmalarının kökten değişikliğine karşı olduğunu çünkü bunun sıfırdan başlayan başka uluslararası anlaşmaların yapılacağı anlamına gelebileceğine inandığını söyledi.

 

Çözüm olursa inşaat sektörü patlar

 

Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde, öncelikle inşaat sektörünün ciddi patlama göstereceğini kaydetti ve diğer sektörlere büyük ivme katacağını belirtti. Çözümün ekonomiyi bir bütün olarak canlandıracağına dikkat çeken Talat, en azından 10 yıl boyunca gelişmenin durmayacağını, sadece inşaat sektöründe yer alacak atılımların dahi ekonomiyi ciddi şekilde ilerleteceği tahmini yapıldığını anlattı.

 


Başbakan erken seçime gitmeyebilir

 

Talat, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ekonomik program ile ilgili sorulan bir soru üzerine, program kapsamında yapılacak katkının çok iyi bir meblağ olduğunu ancak bunların nasıl kullanılacağının, ihalelerin nerede yapılacağının ve uygulanma koşullarının çok daha önemli olduğunu anlattı.


İç politika hususundaki soruları da yanıtlayan Talat, Türkiye’nin yapacağı maddi katkıların iyi kullanılması ve hükümetin prestij kazanması halinde Başbakanın erken seçime gitmeyeceğini, ancak şimdiki durumun sürmesi halinde yeni yıl içerisinde bir erken seçimi beklediğini söyledi.


Daha önceleri çok az konuştuğunu söyleyen Talat, ancak ülkenin durumunu gördükçe daha çok konuşmaya ve sorunlara dikkat çekmeye başladığını belirtti. Kendisine hala çocuklarına iş bulması için müracaatların olduğuna dikkat çeken Talat, insanların çok ciddi sıkıntılar içinde olmaya devam ettiğini kaydetti.


Elektrik faturalarının yüksek olduğuna dikkat çeken 2. Cumhurbaşkanı Talat, devletin yoksul yurttaşlarına yardım etme gibi bir görevi olduğunu anlattı.


Devlet ve hükümet eliyle baskıların olduğunu savunan Talat, kendisine müracaat eden bazı vatandaşların seçimlerde kendisini destekledi diye işinden olduğunu anlattıklarını belirtti.


Lefkoşa Türk Belediyesindeki sorunlar hakkındaki görüşleri sorulan Talat, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Bakanlar Kurulu’na başkanlık yaptığı toplantıda ilk grev erteleme kararının alındığını hatırlattı ve “Eroğlu, Başbakanı belediye sorununun içine attı” görüşünü öne sürdü.


Talat, daha sonra Başbakanın da üzerine düşenleri yapmadığını ileri sürerek, halbuki Lefkoşa Belediyesi’nin mali açıdan tüm diğer belediyelerden daha iyi bir noktada olması gerektiğini çünkü gelirlerinin çok daha fazla olduğuna vurgu yaptı.


Hükümetin bir yasa çerçevesinde erken seçime gitmesi gerektiği yolundaki görüşlerini yineleyen Talat, bunun da tekrarlanmaması için belirli kurallara bağlanması gerektiğini belirtti.


Belediye çalışanlarından birisinin, bir televizyon programında, “kendi kendimi yakacağım” dediğine dikkat çeken Talat, “Yazıktır. Bunların bedelini kim ödeyecek” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık