Ana Sayfa Yurt Talat: Esnaf batma sinyalleri veriyor

Talat: Esnaf batma sinyalleri veriyor

2. Cumhurbaşkanı Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 11:46
Talat: Esnaf batma sinyalleri veriyor

Bir soru üzerine, belirli bir dönem kenara çekildiğini söyleyen Talat, önceleri kurulan yeni Hükümete ve Cumhurbaşkanına bir zaman verilmesi gerektiği düşüncesiyle en az bir yıl konuşmadığını, daha sonra çeşitli şekillerde görüşlerini ortaya koyduğunu söyledi. Talat, ancak bunların seçime yönelik değil halkın sorunlarına ortak olmak olduğunu kaydetti.

 

BİR PİREYE YORGAN YAKMAK


Talat, geçen dönemde UBP’nin nasıl seçildiği, Eroğlu’nun nasıl Cumhurbaşkanı olduğu konusunu çok düşündüğünü ve sonuçta bir pireye yorgan yakıldığını anladığını söyledi.

 

Talat, Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan sorunlara değinerek, Kutlay Erk döneminden örnekler verdi ve Kutlay Erk’in örneğin istihdam konusunda çok duyarlı ve hesaplı davrandığını, bu yüzden de eleştiriler aldığını söyledi. O günle bugün yaşananları kıyaslayan Talat, “kısacası, Lefkoşa halkı, bir pireye yorganı yaktı” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Hristofyas’ın çözümden uzak duran ifadelerde bulunması ile insanların da çözümden umudunu kestiğini ve böylece umutsuzluğun hakim olduğunu anlatan Talat, bu çerçevede de çözümsüzlüğün lideri Eroğlu’nun seçildiğini söyledi.

 

2. Cumhurbaşkanı, seçim geldiğinde adaylığı konusunda karar vereceğini belirterek “İşte bunları düşünüyorum ve zaman zaman çeşitli yerlerde halkla buluşarak konuşuyoruz” dedi.

 

BATMA SİNYALLERİ


İç konularla ilgili görüşlerini açıklayan Talat, ekonominin mihenk taşının esnaf olduğunu belirtti ve esnafın orta direk olduğunu kaydederek, “esnaf batma sinyalleri veriyor” dedi.

 

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile TC Büyükelçisi’nin zaman zaman Kıbrıs Türk ekonomisinin ileriye gittiğini söylediklerine değinen 2. Cumhurbaşkanı Talat, “herhalde yanlış verilerden hareket ediyorlar” diyerek, Türkiye’nin katkılarının da sonuçta esnafa yansımadığını kaydetti.

 

2013’te erken seçim beklediğini kaydeden Talat, hükümette hala kurultay tartışmalarının devam ettiğini söyledi. Programa katılanların ısrarla CTP’nin başına geçmesi gerektiğine yönelik soruları üzerine Talat, bu konunun konuşulmasının abes olduğunu çünkü partinin halen Genel Başkanının da diğer organlarının da var olduğunu söyledi.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

 

Başkanlık sistemi konusunda, önce bunu Serdar Denktaş’ın ortaya attığının doğru olduğunu, kendilerinin geçmişte başkanlık sistemine karşı olduklarını, ancak sonradan konuyu tartışmaya hazır olduklarını duyurduklarını söyleyen Talat, son dönemde CTP Parti Meclisinin parlamenter sistemi destekleme yönünde bir karar aldığını öğrendiğini; bu durumda iki büyük parti, UBP ile CTP’nin karşı çıktığına göre bu konunun gündeme taşınamayacağını söyledi.

 

YASAMA İLE YÜRÜTMENİN AYRILMASI


Talat, yürütme ile yasamanın iç içe geçtiğini, ancak bunların mutlaka bir birinden ayrılması gerektiğini anlatarak, bugünlerde zaman zaman meclisin toplanamadığını kaydetti ve “çünkü yapacak işleri yokmuş” dedi. Yasamanın, yürütmenin “hık” deyicisi durumuna düşürüldüğünü, yürütme önüne bir şey koymazsa meclisin yapacak bir şeyi olmadığını anlatan Talat, bu tür sorunların başkanlık sisteminde ortadan kalkabileceğini, ancak yine de bu sisteme geçilmese bile bu ayrımın gerçekleşmesinin yollarının aranmasında yarar olacağını kaydetti.

 

AYMAZLIK YAPILDI


Sorulan bir soru üzerine Timvios davasına kısaca değinen Talat, bu konuda Cumhurbaşkanlığının büyük bir aymazlık içerisine düşerek, yasa dışı, uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia ettiğimiz Vasilik makamının AİHM önünde prestijinin yükselmesine neden olduğunu ifade etti.

 

KIYASLANAMAZ


Vatandaşlardan gelen soruları da değerlendiren Talat, UBP’nin bu memlekete hiçbir şey veremeyeceğini, ancak felaket getirebileceğini, bunların da yaşanmakta olduğunu söyledi. CTP’nin de hatalar yaptığını söyleyen Talat, “Ancak bugün yapılanların hiçbiri ile kıyaslanamaz” dedi.

 

Talat, halkın CTP’yi iktidardan götürmesini anlayabildiğini ama yerine UBP’nin getirilmesini anlamasının mümkün olmadığını söyledi.

 

KIB-TEK KONUSU


Bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, KIB-TEK’in özelleştirilmesine karşı olduğunu çünkü bu kurumun son derece stratejik olduğunu anlattı. Bu kurumun özelleştirilmeye değil doğru yönetilmesine ve üretilerek satılan elektriğin parasının tahsil edilmesine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Kıbrıs Türk Hava Yollarının kapanmasıyla yaşanan sıkıntıların ve fiyat artışlarının unutulmaması gerektiğini, KIB-TEK’siz bir elektrik piyasasının vatandaşın ödeyeceği faturaları ve ekonomiyi çok olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.

 

ÖRTÜLÜ ÖDENEK


Cumhurbaşkanlığına ayrılan örtülü ödenek konusunun sorulması üzerine Talat, bu konuda ayrılan paranın nasıl kullanılacağının, halkın yarısından fazlasının desteği ile seçilen Cumhurbaşkanının takdiri olduğunu ve bunu sorgulamanın yersiz olduğunu söyledi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık