Ana Sayfa Siyaset Talat Kıbrıs sorununun defteri dürüldü dedi

Talat Kıbrıs sorununun defteri dürüldü dedi

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında Kıbrıs sorunu ile iç konuları değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 13:42
Talat Kıbrıs sorununun defteri dürüldü dedi

Kıbrıs sorununda gelinen aşamanın sorulması üzerine Talat, Kıbrıs sorununun defterinin dürüldüğünü, dosyasının kapatıldığını ve rafa kaldırıldığını söyledi. Talat, ancak çözüm bulunana kadar bu dosyanın ortadan kalkmayacağını belirtti ve Annan Planı ile başlayan süreci anlattı. Talat, o süreç çerçevesinde eğer sorun çözülseydi başta inşaat sektörü olmak üzere ekonominin çok iyi durumda olacağını belirtti. Ancak Papadopulos’la bir yere gitmenin mümkün olmadığını söyleyen Talat, ardından gelen Hristofyas’la bir çok konuda mutabakatlara varıldığını kaydetti. Talat, bütün bunlara rağmen Rum tarafının çözüme olan ihtiyacının bize göre az olması ve Hristofyas’ın çekingen davranması nedeniyle çözüme yine ulaşılamadığını söyledi. 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında ise iki tarafın da isteksizliğinin, sorunu, bugünkü çıkmaza taşıdığını ifade etti.

 

YİNE OMAYACAK


Bundan sonraki adımda ne gördüğü yolundaki bir soruyu yanıtlayan Talat, Rum tarafındaki seçimlerden sonra bir şekilde müzakerelerin  başlayacağını ancak yine bir şey olmayacağını kaydetti. Talat, süreci sürükleyecek olan tarafın Türk tarafı olduğunu söyleyerek, bunun Eroğlu ile yapılamayacağını söyledi, çünkü böyle bir misyonu benimsemediğini kaydetti.

 

ÇOCUKÇA


Dışişleri, Bankanı Özgürgün’ün Troyka’nın isteklerini kabul eden Rum tarafına “Bizi tanıyın size destek verelim” dediğinin hatırlatılması üzerine Talat, bunun belki şaka olarak söylendiğini ifade ederek “Ama Dışişleri Bakanları şaka yapmaz” dedi.

 

İçinde bulunduğumuz koşulları hatırlatan ve halkın içine düştüğü durumu anlatan Talat bu durumda Rumlara bu şekilde seslenmenin çocukça olduğunu kaydetti.

 

Bir başka soru üzerine Rum tarafının Türkiye düşmanlığı üzerine politika sürdürdüğünün ne yazık ki doğru olduğuna dikkat çeken 2. Cumhurbaşkanı, bu çerçevede Rum tarafının AB organlarını da kilitlediğini söyledi.

 

TRAVMA


UBP kurultayı ile ilgili yaşanan mahkeme süreci hakkında bir soruyu değerlendiren Talat, mahkeme sürecinin henüz tamamlanmadığını kaydederek, bir erken seçimin de gündeme gelebileceğini söyledi ve bu durumda UBP’nin bölünme tehlikesi ile de karşılaşabileceği ihtimali üzerinde durdu.

 

Bu ortamda halkın UBP ile düze çıkılamayacağını anlaması gerektiğini söyleyen Talat, “UBP bir travmadır” dedi.

 

Seçimden sonra UBP hükümetinin ilk yaptığı işin, hiçbir bilimsel değerlendirmeye başvurmadan, kolej sınavlarını yeniden başlatmak ve imar emirnameleri kaldırmak olduğunu hatırlattı. Bu çerçevede ilköğretimin çöktüğüne, memleketin daha da beton yığınına dönüştüğüne dikkat çeken Talat, hemen her türlü yanlışın altında UBP’nin olduğunu söyledi.

 

PİYASA DARALIR


Bir başka soru üzerine ekonomik programla ilgili olarak pek konuşmadığını söyleyen Talat, birçok sorun olduğunu ifade etti. Talat piyasaya en fazla para akıtan kesimin kamu olduğunu ancak kamu çalışanının gelirlerinin geriletildiğini kaydederek, böylece piyasanın daralmaya devam edeceğini söyledi. Özel sektörün kalkınmasına verileceği söylenen desteğin de somut olmaktan uzak olduğunu ifade etti. “Önemli olan yapılacak yasalar ve programın fiili uygulamasıdır” diyen Talat, programın renginin tam olarak o zaman görüleceğini söyledi.

 

BEL KEMİĞİ

 

KTHY’nin zamanında dış ulaşımımızın bel kemiği olduğunu, görüleceği gibi yabancı şirketlerin bekleneni yerine getiremediğini söyleyen Talat, elektrik kurumunun da özelleştirilmesi halinde böyle olacağı uyarısında bulundu.

 

2. Cumhurbaşkanı Talat, bu Hükümetin ülkenin sorunları ile ilgisi olmadığını kaydederek, her olayda bunu ispat ettiğinin altını çizdi.

 

MUHALEFET


Muhalefet partilerinin performansları konusundaki görüşünün sorulması üzerine Talat, bu konuda partilerin ne yaptığını kendisinin de ancak basından izlediğini belirtti. Hangi parti olursa olsun hükümete geldiğinde Türkiye ile bir protokol yapacağını söyleyen Talat, herkesin bir şeyler söylediğini ancak gerçeklerin de gizlenmemesi gerektiğini kaydetti. Talat, önemli olanın ekonomimizi geliştirmek, insanımızın refah düzeyini yükseltmek olduğunu, bunun da ancak halkımızın sahip çıkacağı bir ekonomik programla başarılacağını ifade etti.

 

LTB SORUNU


Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunları da değerlendiren Talat, sorunun tek başına mecliste çözülemeyeceğini kaydederek, çözümü yürütmenin  bulacağını söyledi. Meclisin, yürütmenin kontrolünde olduğunu söyleyen Talat, “yürütme isterse meclis çalışır, istemezse çalışmaz” dedi. Talat, “Yürütme istemedikçe meclis hiçbir şey yapamaz” diyerek, otonom olarak çalışmayan meclisin bu gibi sorunlara çare bulamayacağını kaydetti.

 

 

YASA YAPILIRSA


Meclisin otonom çalışması halinde birçok konuya çareler bulunabileceğini kaydeden Talat, buna bir de örnek verdi. Talat, meclisin, belirginleştireceği fonksiyonları yerine getiremeyen belediyelerde, örneğin 45 gün içinde seçime gidileceği yönünde bir yasa yapması halinde sorunun demokratik sınırlar içerisinde çözülebileceğini kaydetti.

 

Bunların aksine belediyeye 90 bin TL borç bulunacağından bahsedildiğini söyleyen Talat “Peki ne olacak? Parayı kim geri ödeyecek?” dedi. Lefkoşa Türk Belediyesinin, bu yapısıyla o parayı da yiyip bitireceğini söyleyerek bunların çare olmadığını anlattı.

 

HALKIN YANINDA


Kendine gelen destek mesajlarını dinleyen Talat, “halkın yanında olmak için herhangi bir makamda olmak gerekmiyor; ben halkımın yanındayım” dedi ve insanların sorunlarını dile getirmeye devam edeceğini kaydetti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

EROĞLU , TAŞKINKÖY VE GÖÇMENKÖY’Ü ZİYARET ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık