Ana Sayfa Kültür & Sanat Tam bir dostluk gösterisi

Tam bir dostluk gösterisi

Lapta Belediyesi ile Koruçam Muhtarlığı’nın birlikte organize ettiği, Maronitlerin ve Kıbrıslıların kültürünün sergilendiği “II. Koruçam Aziz George Festivali”, büyük ilgi gördü.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2013 Pazar 15:58
Tam bir dostluk gösterisi

Ziya NASIFOĞLU


Lapta Belediyesi ile Koruçam Muhtarlığı’nın birlikte organize ettiği “II. Koruçam Aziz George Festivali”, dün saat 14:00’te stantların kurulmasıyla başladı. Koruçam Köy Meydanı’nda gerçekleştirilen festival bugün sona erecek.


Festivalde, Maronit ve Kıbrıs kültürleri sergilenip, kültürel ve yöresel ürünlerin satışı yapılıyor. Etkinlikte Maronitlerle Kıbrıslı Türklerin dostlukları da görülmeye değerdi.

 

Küçük: Maronit kardeşlerimiz zenginliğimizdir

 

Festivalin açılışına katılan Başbakan İrsen Küçük, konuşmasının başında Maronitlere Yunanca hitap etti.


Daha sonra konuşmasına Türkçe devam eden Küçük, “Bu festival, Maronit dostlarımızı bir araya getirmesi açısından önemli olmuştur” dedi.


KKTC’de inanç ve dillere saygı duyulduğunu ve farklı dinlerin bir zenginlik olarak görüldüğünü kaydeden Başbakan Küçük, “İnsan haklarını her şeyin önünde tutan bir anlayış ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Dolayısı ile Maronit kardeşlerimiz de zenginliğimizdir. Onların kültürü her zaman için KKTC’de yerini bulmuştur” dedi.


Başbakan Küçük’e festivali ziyaretinde Maliye Bakanı Ersin Tatar, Girne Kaymakamı Gürkan Kara ve Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy eşlik etti.

 

Namsoy: Adadaki kültürlere renk kattılar


Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da, 1974 öncesi düzenli olarak yapılan “Aziz George Festivali”nin 35 yıl aradan sonra köy muhtarlığı işbirliği ile geçen yıldan itibaren tekrardan düzenlenmeye başladığını belirtti.


11. yüzyılda adaya gelen Maronitlerin gelenek, görenek, dil ve azizlerine bağlılıklarını da beraberinde getirerek, adadaki kültürlere renk kattıklarını belirten Namsoy, “Sizlerin varlığı bizlere ayrı bir özellik katarak, beldemizi farklı dinlerin ve kültürlerin kesişme noktasına getirmiştir” dedi.


Namsoy, “Böylece tüm adaya yayılmış olan Maronitleri bir araya getirmiş olup kültürel ve dini mirasınızı koruyarak, sosyal paylaşım ortamı yaratmış olmaktayız” diye konuştu.

 

Skullo: Uyum içinde yaşıyoruz


Koruçam Muhtarı Antonis Skullo (Hasanaki) de açılış konuşmasında, Karpaz, Koruçam ve diğer iki köyde yaşayan Maronitlerin uyum içerisinde yaşadığını belirtti.


“Maronitler, kendi köylerinde yaşamayı, kendi köylerindeki kiliselerinde ibadet etmeyi ve atalarına yakın olmayı istemekteler” diyen Skullo, Lapta Belediye Başkanı ve Girne Kaymakamı’na katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık