Ana Sayfa Yurt Tam bursla okuyacak

Tam bursla okuyacak

Kalem ve hediyelik eşya satarak okumaya çalışan öğrencisine LAÜ yönetimi sahip çıktı.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2012 Cuma 08:54
Tam bursla okuyacak

Mustafa ÖZYAĞCI


Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ), Lefkoşa’da güneş ya da yağmur altında kalem ve hediyelik eşya satarak okul masraflarını karşılamaya çalışan öğrencisine sahip çıktı.


Üniversite, her gün Lefke’den otostopla Lefkoşa’ya giderek burada okul harçlığını çıkarmak için hediyelik eşya satan Rıdvan Yıldız adlı öğrencisine tam bursla okuma imkanı sağladı.


LAÜ Eğitim Fakültesi’nde öğrenim gören genç, kendisine sağlanan burs olanağı karşısında çok mutlu oldu ve üniversite yönetimine teşekkürlerini bildirdi. Üniversite öğrencisi, okulunu bitirmek için var gücüyle çalışacağını söyledi.


10 çocuklu kalabalık bir ailenin en büyük evladı olan Rıdvan Yıldız maddi durumlarının kötü olmasından dolayı, Türkiye’deki ailesiyle uzun zamandır da görüşemiyor. Genç, kendisine sağlanan burs imkânıyla bundan sonra ailesiyle rahatlıkla görüşebilecek olmanın sevincini de yaşıyor.


KIBRIS, üniversiteli genç için daha önce “Kalem satarak okuyacak” ve “Okumak için yapıyorum” başlıklarıyla iki kez haber yapmıştı.

 

Anlamlı ziyaret

 

Rıdvan Yıldız isimli Eğitim Fakültesi öğrencisi Rıdvan Yıldız, kendisine yardım eli uzatan üniversitesine dün anlamlı bir ziyaret yaptı.


Üniversiteli genç, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel’i makamında ziyaret ederek, elini öptü ve teşekkür etti.

 

“Hedefin okumak olsun”

 

LAÜ Rektörü Göksel, öğrencilerine bu imkânı sağladıklarından dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, “Amacımız burada bütün öğrencilerimize daha ilkeli ve daha gelişmiş bir eğitim vermektir. Gönül isterdi ki bütün öğrencilerimize bu tür olanaklar sağlayalım ama bizim de, kendimize göre bir bütçemiz var” dedi.


Üniversite rektörü Göksel şunları kaydetti:


“Ben, bu öğrencimizin Lefkoşa’daki trafik ışıklarında, sıcağın altında hediyelik eşya satarak okumaya çalıştığını gazeteden okuyunca son derece çok üzüldüm.


Bu öğrencinin sadece bizim üniversitemizde okuması ve bu işi yapması değil, hangi üniversitede olursa olsun beni derinden etkilerdi. Bu öğrencinin gerçekten okumak için ne kadar azimli ve istikralı olduğunu görünce hemen ne yapabilirim diye araştırma yaptım.


Araştırmalarımızın sonucunda bu öğrencinin üniversitemizde okuduğunu öğrenince de hemen mütevelli heyetimizle görüştük ve gerekli yerlerden onaylarımızı aldıktan sonrada öğrencimize yüzde 100 burs vermeyi uygun gördük. 
İnşallah yönetimimizin de kendisine sağlamış olduğu eğitim şartlarını iyi değerlendirip, okulunu iyi bir şekilde tamamlayarak millete ve ailesine hayırlı bir evlat olur”.


Göksel ayrıca, farklı bölümlerde okuyan öğrencilere de belli kurumlarla (polis, asker, öğretmen) yaptıkları sözleşmeler çerçevesinde başarı bursları verildiğini de anımsattı.

 

“Bana babalık yaptılar”

 

Kendisine burs sağlanan Rıdvan Yıldız adlı öğrenci de LAÜ Rektörü Göksel’e teşekkür etti.


Bu olaydan dolayı çok mutlu olduğunu belirten üniversite öğrencisi, “Bana babalık yapıp, yeniden okumam için teşvik eden Sayın Rektörüme ve üniversite yönetimine çok teşekkür ediyorum. Ben de bana verilen bu imkânı çok iyi değerlendirerek elimde gelen ne varsa yapacağım” diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık