Ana Sayfa Yurt Tamiratları bugün başlıyor

Tamiratları bugün başlıyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner sellerden zarar gören Lefkoşa-Girne anayolu ve Ağırdağ-Pınarbaşı yolunu inceledi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 08:00
Tamiratları bugün başlıyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, geçtiğimiz hafta ülkeyi etkisi altına alan yoğun yağışlardan hasan gören yolların onarımına bugünden itibaren başlanacağını bildirdi.


Saner, dün öğleden sonra geçen haftaki yoğun yağışlardan hasar gören Lefkoşa-Girne ile Ağırdağ-Pınarbaşı yolları üzerinde incelemelerde bulundu.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Saner, ekipleriyle birlikte bazı dere yataklarını, dağdan gelen su nedeni ile oluşan evlekleri, yol kenarında plansız programsız yer alan beton yapıları ve yol kenarlarında kazaya neden olabilecek unsurları değerlendirdi.


Saner’e incelemeleri sırasında, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Demircioğlu ve bölge muhtarları eşlik etti.


Hamza Ersan Saner, incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, hasar gören yollardan, öncelik Lefkoşa-Girne Anayolu’na verilmek üzere bugünden itibaren onarımın başlanacağını bildirdi.


Saner, yollar dışında, köprü ve dereler konusunda İçişleri ve Yerel Yönetim Bakanlığı ile hazırlanacak eylem planını masaya yatıracaklarını belirtirken vatandaşları, doğaya karşı biraz daha duyarlı olmaya çağırdı.

 

Sular dağdan geldi


Bakan Saner, dağdan gelen yağmur sularının dere kanallarına kanalize edilmesi konusunda yapılaşmanın verdiği çok büyük sıkıntı olduğunu belirterek bunları gidermeye çalıştıklarını söyledi.


Girne Kaymakamı’nın da bölgede inceleme yaptığını kaydeden Saner, “Buradaki tüm haritaların masaya yatırılıp dere yataklarının belirlenmesi ve bu konuya engel olan noktaların ortaya çıkarılması gerekir. Buna göre bizler de, Kaymakamlık ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile eylem planı hazırlayıp masaya yatıracağız. Toplantıya belediye başkanını da davet edeceğiz” dedi…


Yol boyunca yaptığı incelemede bazı köprülerde sıkıntı olduğunu ifade eden Bakan Saner, kanalların temizlenmesi ve yolların ıslahı çalışmalarının en erken zamanda başlatılacağını kaydetti.


Saner, “Ülkede son 30 yılda böyle bir yağış görülmedi, ama bu bizim hazırlıklarımızın olmamasını gerektirmiyor. Bu bir doğadır ve önünde kimse duramaz… Hiç gelmeyen sel ve kar yağışı düşebilir. Biz tedbirimizi her an her şey olacakmış gibi almak zorundayız. Önümüzdeki günlerde yapacağımız değerlendirme ve projelendirmelerle bölgeye rahatlama gelecek” şeklinde konuştu.


Lefkoşa-Girne Anayolu’nda son tespitlerin yapıldığını açıklayan Saner, gerekli çalışmaların yapılması için Gazimağusa ve Güzelyurt’taki ekiplerin de Lefkoşa’ya çekilerek bu bölgedeki tahribatın öncelikli olarak giderileceğini vurguladı.

 

İmar planı çalışmaları

 

Saner, İmar Planı çalışmasıyla ilgili soruyu yanıtlarken ise şöyle konuştu:


“İmar planlarının ne olup olmadığından çok vatandaşların da doğaya karşı biraz daha duyarlı olması gerekir. Bölgede yaşayan herkes suyun nereden gelip nereye gittiğini iyi biliyor. Ama imar planının eksikliğini kabul ediyorum. Burada mevcut olan bir dere yatağının kapatılması, üzerine inşaatlar yapılması, çok yağış olan dönemlerde mevcut bölgeyi olduğu gibi suyun altına kalmasına neden oluyor. Burada hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor.”


Saner, bölgedeki incelemesi sırasında, bölgede yaşayan vatandaşların da şikâyetlerini de dinledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık