Ana Sayfa Yurt Tapuda reform yapıldı; 927 bin koçan bilgisayar ortamında

Tapuda reform yapıldı; 927 bin koçan bilgisayar ortamında

Çavuşoğlu, İstanbul’da gerçekleştirilen “Osmanlı Coğrafyası Kültürel Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü” konulu uluslararası konferansa katılarak konuşma yaptı.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2012 Çarşamba 17:13
Tapuda reform yapıldı; 927 bin koçan bilgisayar ortamında

İçişleri ve yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İstanbul’da gerçekleştirilen “Osmanlı Coğrafyası Kültürel Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü” konulu uluslararası konferansa katılarak konuşma yaptı.

 

Baklanlık basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Şehircilik ve Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da konuşmacı olarak katıldığı panelde Bakan Çavuşoğlu, KKTC’yi temsilen  Osmanlı Coğrafyasında Kıbrıs ve Tapu Arşivleri konulu bir konuşma yaptı.

 

Bakan Çavuşoğlu, Ada'daki Türklüğün devamı açısından Osmanlı'dan günümüze Kıbrıs'tatapuların korunması ve muhafaza edilmesinin önemini vurguladı.

 

Çavuşoğlu, bir milletin  sahip olduğu toprakları belgelendirebildiği tek resmi evrakın tapu olduğuna vurgu  yaparak, tapunun,  hangi ülkenin olduğuna bakılmaksızın uluslararası alanda geçerli olan tek belge olduğunu kaydetti.

 

Üç kıtada 600 yıl hakimiyet kuran Osmanlı İmparatorluğu’nun resmi belgeleri muhafaza ve arşivciliğe büyük önem verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, Osmanlı’nın 1571’de Kıbrıs’ı fethettikten hemen sonra, bütün fetihlerde olduğu gibi yaptığı ilk iş olarak  tahrir ve tapu kütüklerini oluşturduğunu, ada ahalisi arasında hak ve hukuku hakim kıldığını  kaydetti.

 

Bakan Çavuşoğlu,"Yani Osmanlı'dan günümüze gelen bu toprakların bize, Türklere ait olduğunun yegane ispatı aslında tapudur. Tapular, ülkelerin en önemli belgeleridir. Adadaki Türklüğün devamı için, miras aldığımız tapuları geleceğe taşıyabilmemiz için, bizler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti'nin de katkıları ile, Tapuda reform kararı aldık" dedi.

 

Çavuşoğlu konuşmasında  E-TAPU ve KKTC TAKBİS sistemi hakkında da bilgi verdi. KKTC’de bir tarih niteliğinde olan ve  bugüne kadar el ile yazılan ve işlem gören tapuların  zaman içinde tahribata uğradığını ve hatta kaybolabildiğini kaydederek, adadaki Türklüğün devamı için, miras olarak aldıkları tapuları geleceğe taşıyabilmek için, tapu verilerinin bilgisayar ortamında kayıt altına alınmasını sağlayan  E-TAPU reformunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Çavuşoğlu, tapuda reform süreci kapsamında  bugüne kadar  2 bin 604 tapu kütüğünde 927 bin koçanın bilgisayar ortamına geçirildiğini, veri girişleri ve kontrol işlemleri için yaklaşık 146 bin saat çalışma yapıldığını ifade etti.

 

Çavuşoğlu proje kapsamında tüm tapu belgelerinin fotoğraflanarak dijital ortama aktarıldığını kaydetti.

 

Çavuşoğlu,Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (KKTC TAKBİS) isminde özel bir program gerçekleştirildiğini, bu sayede  vatandaşların şikayetlerine neden olan tapu işlemlerinin örnek teşkil edecek, etkin ve verimli çalışma esaslarına göre en son teknolojilerle destekleneceğini kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık