Ana Sayfa Kültür & Sanat Tarih yeniden canlanıyor

Tarih yeniden canlanıyor

Eski dönemlere ait eserlere kille yeniden hayat veriyorlar.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:11
Tarih yeniden canlanıyor

Ergül ERNUR

 

Arkeolojik kazılarda bulunan eski eserlerin birebir kopyasını yapan baba ve oğul, adeta tarihe yeniden can veriyor. Cyprus Bronze Age ismiyle piyasadaki yerini alan Ali Yaşar Püro ve Mehmet Püro, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden aldıkları özel izinle bu işi yapıyorç Müzelerden ve kitaplardaki eserlerden faydalanarak yeniden yaratılan eski eserler, gerçeğine uygun imal ediliyor.


Kille yeniden hayat bulan eserler, üzerlerine işlenen eski döneme ait motiflerle süsleniyor. Tam anlamıyla el emeği göz nuru olan işçilik, ortaya çıkan eserle mükemmelliğini gösteriyor. Mehmet Püro, baba mesleği olan bu işi 2009’dan beri yapıyor. Dikmen’de açtığı galeriyle özellikle turistlerin yoğun ilgisini gören dükkanda, satış da yapılıyor.


Şu an galerisinde bin 300’e yakın eseri satışa sunan Püro, bronz heykellerin çoğunlukta olduğunu söyledi. Püro, eserlerin büyüklüğüne ve motif zorluğuna göre satış fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini belirtti.

 

En nadide eser

 

Galerinin en nadide ve pahalı eseri, bir köy veya bir evin avlusunda bulunan insanları anlatan yapıt. Sipariş üzerine günler süren emekle hazırlanan eserin fiyatı ise 5 bin Euro. Galerinin ikinci en pahalı eseri ise bronz dönemine ait dört ağızlı bir testi. 2 bin 600 Euro olarak satış bekleyen eser, Tunç çağına ait. Yapımı ise 15 gün sürdü.

 

Özel boya

 

Kile şekil verilmesinden sonra, kurutulan ve üzerine özel aletlerle gerçeğine uygun olarak şekilleri çizilen eserler, boyanıp fırınlandıktan sonra hayat buluyor. Baba ve oğul Püro, “işin sırrı boyada ve işçilikte” diyerek, eserler için kendi hazırladıkları boyaları kullandıklarını belirtti. Kimi eser birkaç günde, kimisi ise haftalar süren uğraş sonucunda hazırlanıyor. Tunç Çağı, geometrik, arkaik, Roma dönemine ait eserler yapılıyor.

 

Güney’e de satış var

 

Girne Kalesi’nde de Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından kendilerine verilen bir dükkanı işleten Mehmet Püro, burada da hem üretim hem de satış yapıyor. Yeşil Hat Tüzüğü’ne bağlı olarak Güney Kıbrıs’a da satış yapan Püro, talep üzerine de çalıştıklarını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AÇIK HAVA YAZ SİNEMASI GÜNLERİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık