Ana Sayfa Yurt Tarihi evler yıkılmaya başladı

Tarihi evler yıkılmaya başladı

Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde birçok tarihi ev yıkılmaya yüz tuttu.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 13:14
Tarihi evler yıkılmaya başladı

Rahme ÇİFTÇİOĞLU

 

Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesindeki birçok tarihi ev yıkılmaya yüz tuttu. Çoğunun üzerine Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) zabıtaları tarafından “Bu bina tehlikelidir” levhası asıldı. Farklı ailelerin yaşadığı ve birçok olaya tanıklık eden bu evler, şimdi kapıları, pencereleri açık ve atıl bir şekilde duruyor. Güvercinlere, sahipsiz hayvanlara yuva oluyor. Bazı aileler bir tel çekerek bu evlerin önüne çamaşırlarını seriyor. Yıkılma tehlikeleri olmasına rağmen bu evlerin etrafında çocuklar oynuyor, yanlarına araba park ediliyor, insanlar önlerinden geçip gidiyor.


Bazılarına göre, onları ülkedeki değişen nüfus yapısı etkiledi. Sahipleri birer birer Surlariçini terk etti. Kiralandıkları kişiler tarafından bakım görmedi. Bazılarına göre ise sahipleri yaşamını yitirdi diye onlar da eskimeye, kırılıp dökülmeye mahkûm oldu. Surlariçi’nin mahalle aralarında yıkılmaya terk edilen bu evler Kıbrıs kültürünü yansıtamayacak kadar yıprandı.


Konuyla ilgili KIBRIS’a açıklama yapan Eski Eseler Dairesi emekli Müdür Muavini Arkeolog Tuncer Bağışkan, yıkılmaya yüz tutan evlerin özel mülk ya da vakıf malı olduğunu söyledi. Bağışkan, “Ne devlette, ne Vakıflar İdaresi’nde, ne de belediyelerde restorasyon için harcanacak para yoktur. Bu yüzden KKTC’deki tüm eski eserler sahipsizdir” dedi.


Uzun yıllar Anıtlar Yüksek Kurulu’nda da görev yapan Bağışkan, “Eski eser kapsamına giren bu evlerin hissedarı fazla olduğundan tatmin edici bir gelir de getirmiyor” diyerek şuna dikkat çekti:

 

“Gelir getirmeyen evler kaderine terk ediliyor. Bir binanın sağlam olması için kullanılması gerekiyor ama ne yazık ki bu evlerde artık kimse yaşamıyor.”

 

Vakıflar İdaresi’nin eski eserlere sahip çıkmadığından yakınan Bağışkan, “Kültürel miras her geçen gün yok oluyor” dedi.

 

Eski Eserler Koruma Tüzüğü

 

Geçmiş yıllarda restorasyon işlerinin Eski Eserler Dairesi tarafından yürütüldüğünü ifade eden Bağışkan, “Restorasyon için bir fon oluşturulmuştu. Söz konusu fon için bir tüzük hazırlanmış ve yürürlüğe konmuştu” diye kaydetti. Eski Eserleri Koruma Tüzüğü’nün 1995’te yürürlüğe girdiğini ve bu uygulamanın belli bir süre devam ettiğini anlatan Bağışkan, “Fonun kaynağı müzelere giriş ücretleri, eski eserlerin sürekli ya da geçici olarak kiralanmasından elde ediliyordu. Devletin fona katkı koymasını da tüzüğe kaydedilmişti” dedi.


Eski eser kapsamına giren özel mülklerini tamir ettiremeyecek kişilerin bu fondan yararlandığını anlatan Tuncer Bağışkan, “Restorasyonlar uzman kişilerin ışığında yapılıyordu” ifadesine yer verdi. Fonun kaynağı kısa sürede tükendi.

 

Devletin bu fonu desteklemediğini ifade eden Tuncer Bağışkan gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

 

Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde birçok tarihi ev yıkılmaya yüz tuttu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık