Ana Sayfa Gündem TARIM BAKANI ŞAHALİ, SORULARI CEVAPLADI

TARIM BAKANI ŞAHALİ, SORULARI CEVAPLADI

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise, konuşmalara yanıtında, tarımın anayasadaki ikinci iş yasağına tabi olduğunu vurguladı.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2018 Salı 14:53
TARIM BAKANI ŞAHALİ, SORULARI CEVAPLADI

Desteklenenin üretim değil, üretici olduğu gibi bir algı ortaya çıktığını ifade eden Şahali, tarımda bir yıkım olduğu gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

Tarım fabrikasının çatısı olmadığına işaret eden Şahali, tarımsal üretim faaliyetlerinin tamamını kontrol etmek gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

Bütçenin bir disiplin meselesi olduğunu, bir kaynak ifadesi olduğunu söyleyen Şahali, 2018 bütçesinin 100 milyon TL açık verdiğini kaydetti.

Şahali, her şey öngörüldüğü gibi gerçekleşseydi, 2019’a hiçbir borçla girilmeyeceğini, ancak bunun mümkün olamadığını ifade etti.

Tarım bütçesinin herhangi bir büyümeye gidememesinin nedeninin geçmiş yılki mükellefiyetler olduğunu söyleyen Şahali, devletin kaynak yaratma kapasitesinin de belli olduğunu, bunu zorlamanın bir anlamı olmadığını kaydetti.

Tarımda desteklerin üretimin gerçekten yapılandırılması koşuluyla olacağına dikkat çeken Bakan Şahali, TÜK konusunda da, TÜK’ün ciddi bir yapılandırma sürecini tamamlamak üzere olduğunu söyledi.

Patates konusundaki eleştirileri de yanıtlayan Şahali, patateste tohumluk eksikliği ve iklim koşullarında meydana gelen sıkıntıdan dolayı piyasada patateste bir eksiklik meydana geldiğini belirtti.

Şu anada ise 425 ton sofralık, 75 ton sanayilik patates ekildiğine işaret eden Şahali, geçmiş hükümet döneminde tohumun az geldiğini, uygun ısı koşullarının oluşmadığını ve gelen tohumun hasta çıktığını kaydetti.

Kendisinin görev dönemini ilgilendiren tek meselenin TÜK’ün piyasada patatesin azalacağını fark ettiğinde, ithalatın gerçekleştirilmemesi olduğunu vurgulayan Şahali, TÜK’ün gereken zamanda, gereken şekilde müdahale etme kabiliyeti olmadığını belirtti.

Zamanında yapılmamış bir çok şeyin bir silsile olarak bugün kendilerine geldiğine işaret eden Bakan Şahali, ihracatın yolunu asla kapatmayacaklarını vurguladı.

Su konusundaki eleştirilere de değinen Bakan Şahali, su konusundaki anlaşmanın İrsen Küçük başbakanlığında 19 Temmuz 2010’da imzalandığını, hatırlanması gereken diğer bir tarihin ise Ömer Kalyoncu’nun başbakan olduğu 2 Mart 2016 olduğunu anımsattı.

19 Mayıs 2016 tarihli anlaşmayla boru döşeme işlerinin TC’ye bırakıldığını da hatırlan Şahali, bu konuda geriye dönük açıklamalara iyi bakılması gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların sonunda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesi, 309 milyon 764 bin 900 TL olarak oy çokluğuyla kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi bugün yeniden toplanıp 2019 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmelerini sürdürecek.

(K.POSTASI)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık