Ana Sayfa Yurt Tarım Master Planı 2014’te

Tarım Master Planı 2014’te

Üç gün sürecek ‘KKTC Bitkisel Üretim Çalıştayı’nda, neler yapılacağı konuşuluyor.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 00:49
Tarım Master Planı 2014’te

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği “KKTC Bitkisel Üretim Çalıştayı” dün başlarken, yapılan konuşmalarda çalıştayda Bitkisel Üretim Master Planı’nın hazırlamasının hedeflendiği, bu plandan hareketle de Tarım Master Planı’nın ortaya çıkarılacağı bildirildi.


Lefkoşa Golden Tulip Otel’de gerçekleştirilen Çalıştay üç gün sürecek. Çalıştaya, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi destek veriyor.


Çalıştay’ın açılışına Başbakan İrsen Küçük, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Turizm Bakanı Ünal Üstel, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcisi Dr. Ahmet Yücel, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Elekçioğlu, Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Abak, Çukurova Üniversitesi TAGEP Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ayzin Küden, Tarımsal Araştırma Enstitüsü (TAE) Müdürü Ercan Akerzurumlu, üretici birlikleri ve bazı oda temsilcileri ile üreticiler katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tarımsal Araştırma Enstitüsü (TAE) Müdürü Ercan Akerzurumlu’nun konuşmasıyla başlayan Çalıştay’da, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tanıtım filminin ardından konuşmalar yapıldı.


Akerzurumlu konuşmasında, Çalıştay’ın başlatılan Bitkisel Üretim Master Plan çalışmaları nedeniyle düzenlendiğini belirterek, çıkacak veriler ışığında 2013’de hazırlıkların yapılacağını, hedefin 2014 yılında Tarım Master Planı’nın uygulamaya konması olduğunu ifade etti.


TAE’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Akerzurumlu ayrıca, kurulacak olan Biyoteknik Laboratuarı’nın ihalesinin bugün son günü olduğunu da ifade etti.

 

Küçük: TC ile çalışmalarımız sürüyor


Başbakan İrsen Küçük Çalıştay’da yaptığı konuşmada, 1998 yılında kurulan Tarımsal Araştırma’nın çalışmalarını sürdürdüğünü ve Bitkisel Üretim Çalıştayı’na kadar gelindiğini belirtti.


Çukurova Üniversitesi’ne da katkıları için teşekkür eden Başbakan Küçük, Çalıştay sonucunun tarımın olumlu gelişimine katkı koyacağını belirtti. Üniversitelerin çokluğu ve TC üniversiteleri ile temas Kurma imkanının ülke tarımı için önemli olduğunu kaydeden Küçük, dünyada tarımın nüfus artışları, tarımsal kaynakların azalması ve hükümetlerin halkının geçim standartlarını yükseltme çalışmaları nedeniyle gelişmekte olduğunu ifade etti.


“Tarım her geçen yıl dünyada önem kazanıyor” diyen Küçük, “Biz de dünyaya ayak uydurmak için TC ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. TC’den 2014 yılında gelecek su sayesinde artık planlı tarımın kaçınılmaz hale geldiğini ifade eden Küçük, suyun bir maliyeti olacağına da işaret etti.

 

Amcaoğlu: Su gelince üretime geçeceğiz


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise bir süredir üzerinde çalışılan ve ülkenin geleceği açısından önemli olan Bitkisel Üretim Çalıştayı’nın yapılanların paylaşılması ve geliştirilmesi açısından düzenlendiğini ifade etti.


Çalıştay’dan çıkacak sonuçların Tarım Master Planı’na katkı yapacağını kaydeden Amcaoğlu, “Ülkenin gelecekteki ekonomik yapısı da bundan etkilenecek” dedi.


TC’den su getirme projesinin 2014 yılında tamamlanacak olması sonucunda tarım ve hayvancılığın önem kazanacağını ifade eden Amcaoğlu, “Önceden çalışma yaparak buna hazırlıklı olmak su gelince her kademede üretime geçmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

Yücel: Gıdaya erişim önemli


TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcisi Dr. Ahmet Yücel de konuşmasında, dünyanın gündemindeki en önemli konunun gıda güvenliği olduğuna dikkat çekerek, gıdaya erişim ve daha fazla üretimin önemli konular olduğunu söyledi.


Tarım sektörünün diğer sektörler gibi sürekli büyümediğini, büyümenin yavaş seyrettiğine işaret eden Yücel, 23 milyon dolarlık tarım gelirini iki katından fazlasına çıkardıklarını belirtti.

 

Abak: Sosyoekonomik olgu


LAÜ Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Abak da, tarımın sosyoekonomik bir olgu olduğunu belirtti. Abak, “Tarım küçük büyük tüm ülkelerin önem verdiği stratejik olarak değerli bir olgu” dedi.

 


Tüm ülkelerin tarım alanını planlamaya çalıştığını ifade eden Abak, “Çalıştay önümüzdeki yıllara ışık tutacak” ifadesini kullandı.


Tarımın ana olgusunun bitkisel üretim olduğuna dikkat çeken Abak, bitki deseni oluşturulmasında suyun önemli bir faktör olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.Prof. Elekçioğlu ve Prof. Küden


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Elekçioğlu ise konuşmasında, KKTC’de 13 proje sürdürülmekte olduğunu belirterek, işbirliği ile birçok araştırma projesi sonuçlandırdıklarını ve bilgi aktarımı yapıldığını söyledi. Elekçioğlu, fakültesi ile TAE’nin işbirliğinin süreceğini vurguladı.


ÇÜ TAGEP Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ayzin Küden, Çukurova Üniversitesi’nin 1998’den beri KKTC ile Tarımsal Araştırma projesi yürütmekte olduğunu belirtti.


2014’de KKTC’ye gelecek suya dikkat çeken Küden, KKTC’deki arazi varlığı, ve ürün deseninin belirlenmesi için çalışmaların önemine işaret etti. Küden, toplantının suyun olduğu ve olmadığı bölgelerde ürün deseni belirlenmesi ve Tarım Master Planı’na yönelik olarak yapılmakta olduğunu söyledi.


Küden, çalıştayın 3 salonda 7 oturum olarak gerçekleşeceğini vurguladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık