Ana Sayfa Gündem TAŞPINAR ŞEHİTLERİ,TÖRENLE ANILDI

TAŞPINAR ŞEHİTLERİ,TÖRENLE ANILDI

Taşpınar Şehitleri, Taşpınar Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı

Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2018 Çarşamba 13:58
TAŞPINAR ŞEHİTLERİ,TÖRENLE ANILDI

Törene, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 49. Alay Komutanı Piyade Albay Çağatay Güneş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 2’nci Piyade Alay Komutanı Piyade Yarbay Aygün Osmanlı, bölge milletvekilleri, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, siyasi parti, kurum, kuruluş ve dernekler, Taşpınar halkı ve şehit yakınları katıldı.
Şehitlerin kabirlerine çiçek konulmasıyla başlayan anma töreni, saygı duruşu, saygı atışı, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti. Şehitlik Özel Defteri imzalandı. Gün anısına şiirler okundu. Köy Muhtarı İzzet Erçağıl ve Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre konuşma yaptı. 
Taşpınar Camii imamı şehitler için dua okudu. Anma töreninin ardından Lefke Belediye Başkanlığı, köy kahvesinde izazı-ı ikramda bulundu. Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Kıbrıslı Türklerin çok acılar çektiğini, birçok şehit ve kayıp verdiğini, 103 köyden göçmen edildiğini söyleyerek, şöyle devam etti:
“Hiç şüphesiz şehitleri olmayan bir halkın bağımsızlığı da olmaz ama şehitlerini unutan bir halkın da bağımsızlığını, istiklalini koruması mümkün değildir. Kıbrıs Türk halkı ulusal mücadelesinde verdiği şehitleri ve kahraman gazilerini asla unutmamalı. Yaşadığımız acıları, sıkıntıları, çaresizlikleri asla unutmamalıyız. Bugün de elbette sıkıntılarımız vardır. Ama devletimiz vardır, güven içinde yaşıyoruz. Özgürlüğümüz vardır. Yanı başımızda Anavatan Türkiye vardır. Anavatan Türkiye’nin kahraman Mehmetçikleri içimizdedir. Artık gelecekten bir endişemiz yoktur. Mehmetçikle mücahit omuz omuza nöbet tutuyor, güvenliğimizi, özgürlüğümüzü sağlıyor. Dış düşmanlar da boş durmuyor, bizi içerde de vurmaya, kendi devletimize düşman insan yaratmaya çalışıyorlar. Biz ay yıldızlı bayrakların altında yatan şehitlere asla ihanet etmeyeceğiz, bizden sonraki nesillere KKTC’yi milli bir devlet olarak sapasağlam devredeceğiz. Bu şehitlere borcumuzdur.”
Konuşmasında müzakerelere de işaret eden Töre, “Rumlar niyetlerinden vazgeçmiş değiller. Zihniyetleri aynı. Kıbrıs’ı Helen adası olarak görmeye devam ediyorlar. Kıbrıslı Türkleri eşit ortak olarak kabul etmiyorlar, azınlık bakış açılarını sürdürüyorlar. Biz azınlık değiliz. Azınlık olmamak için KKTC’ye ve bağımsızlığına sahip çıkacağız.”
Bir gazetenin “44 yıldır işgal altındayız” diye manşet attığını, eylemlerde “Ankara ne askerini ne paranı ne de memurunu istemiyoruz” diye pankartlar açıldığını da söyleyen Töre, “Bunu yapanlar yanlış yolda” şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

27 ŞUBAT’TA ARAÇLI EYLEM YAPILCAK!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık