Ana Sayfa Yurt Tatar turizmde yüzde 30 artış öngörülmekte dedi

Tatar turizmde yüzde 30 artış öngörülmekte dedi

Maliye Bakanı Ersin Tatar, KKTC'ye 3 milyar lira katkı öngörülen ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti-Türkiye Cumhuriyeti 2013-1015 Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü'' ile reel ve özel sektörün güçlendirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 14:41
Tatar turizmde yüzde 30 artış öngörülmekte dedi

Maliye Bakanı Ersin Tatar, KKTC'ye 3 milyar lira katkı öngörülen ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti-Türkiye Cumhuriyeti 2013-1015 Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü'' ile reel ve özel sektörün güçlendirilmesinin amaçlandığını belirtti.

 

Aralık ayının başında imzalanan protokolün Kıbrıs ekonomisine katkıları hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada Tatar, yıllardan bu yana Türkiye ile yapılan mali işbirliği protokolünün son olarak 2010-2012 yıllarını kapsayan döneminin yıl sonu itibariyle tamamlanacağını söyledi.

 

Son protokolle ekonominin kayıt altına alınması, mali istikrarın sağlanması, bütçe mekanizmaları ve reel sektörün performansının artırılması gibi önemli aşamaların sağlandığını dile getiren Tatar, ekonomide dünyada yaşanan tüm sıkıntılara rağmen tatminkar bir büyümenin elde edildiğini ifade etti.

 

2013-2015 dönemini kapsayan protokolde ise ekonominin sürdürülebilirliği, kamunun etkinliğinin artırılması, özel ve reel sektörün önünün açılması gibi hedefler olduğunu kaydeden Tatar, bunun önemli bir ayağının ise programın mali bakımdan desteklenmesi olduğunu vurguladı.

 

Yeni protokolde mali yardım miktarının da artırıldığını, bunun çok önemli olduğunu belirten Tatar, 2010-2012 programında toplam katkının 2 milyar 584 milyon lirayken, yeni programda 3 milyar 300 milyon olduğunu, bunun cari bütçe açığına katkısının azaltıldığını, ancak reel sektör ve yatırımlar katkısının artırıldığını söyledi.

 

Tatar, yeni protokolde ek olarak 300 milyon liranın kamu borçlarının ve diğer kurum ve kuruluşların en azından faizlerinin ödenmesi için ek ödenek konulduğunu dile getirdi.

 

Kamu finans borç ödeme yasasını geçirerek kendi iç piyasalarından borçlanma yetkisi elde ettiklerini hatırlatan Tatar, şunları söyledi:

 

''Merkez bankasının teknik katkılarıyla ileriki yıllarda tahvil çıkararak birtakım borçlanma enstrümanlarıyla da kendi piyasalarımızda para borçlanma, kamu bankalarını ve diğer ihtiyat sandığı denilen kuruma da borç ödemesi yapılarak bir rahatlama sağlamayı amaçlıyoruz. Çünkü borçların bir yerde yığılması sağlıklı değil.

 

Bu ekonomik işbirliği protokolünde 300 milyon liralık paranın, kamu borçlarına ödenek olarak sağlanması programa yeni bir boyut getirdi. İç borçlanma 3 milyar lira civarında. GSMH'nin büyüklüğü dikkate alındığında 7 milyar lira bir rakam, oran olarak kabul edilebilir bir noktadadır.''

 

Tatar, her ülkede bir borçlanma olduğunu, önemli olan noktanın bunun sağlıklı bir ortamda çevrilebilir, vadesinin uzun, faizinin düşük olmasıyla kamu maliyesi üzerindeki baskısının daha az olması olduğunu ifade etti.

 

Böyle bir protokolün imzalanmasının Türkiye'nin KKTC'ye olan desteğinin ve net tavrının görülmesi bakımından önemli olduğunu vurgulayan Tatar, ''Programın içeriğine bakıldığında reel sektörün geliştirilmesi ve yatırımların artarak yatırımım ikliminin tetiklenmesi amaçlanmaktadır'' dedi.

 

''TURİZMDE YÜZDE 30 ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR''


Komşu ülkelerde krizler devam ederken, KKTC vatandaşlarının biraz daha sabırlı olmasını isteyen Tatar, ülkedeki rekabet gücünün artması, verimliğin yükselmesi, yüksek öğrenimde ve turizmdeki gelişmelere bağlı olarak sanayi, ticaret ve hizmet sektöründe gelişmeyle güven ve istikrarın zamanla sağlanacağını kaydetti.

 

Tatar, içerde ve dışarda yatırımcıların ülkeye daha fazla destek sağlayarak ekonomik faaliyetlerin artırılması gerektiğinin altını çizdi.

 

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, şunları kaydetti:

 

''Son 3 yıla bakılınca turizmde yüzde 30 artış öngörülmektedir. Yüksek öğrenimde gerçekten Türkiye'de çok sayıda okul açılmasına rağmen, bizdeki üniversitelerin kalitesinin artırılması ve son 30 yılın birikimiyle şu anda öğrenci sayısı 55 bini artmıştır. Bizi en fazla memnun eden diğer bir gelişme ise üçüncü ülkelerden gelmeye başlayan öğrenci sayısı Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen öğrenci sayısını geçmiştir.

 

Gerek Azerbaycan, İran gerekse Ortadoğu ile Afrika ülkelerinden gelen öğrenci sayısı yılda Türkiye'den gelen öğrenci sayısını aşma noktasına gelmiştir. Bu, KKTC üniversitelerinin dünyada kabul edilmeye başlanmasının göstergesidir. Bizden mezun olan insanların birer fahri elçimiz olarak ülkelerindeki çalışma hayatına katılması bizi memnun etmektedir. Netice itibariyle KKTC, Doğu Akdeniz'de en kritik bir coğrafyada yer alıyor.''

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık