Ana Sayfa Yurt TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nden açıklama!

TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nden açıklama!

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği, bir ekonomik örgütün yemeğinde meydana gelen olayın, “izinsiz olarak rahatsız edici bir şekilde fotoğraf çeken ve gazeteci olduğu sonradan anlaşılan şahsın Büyükelçilik korumaları tarafından uyarılmasından ibaret” olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 15:16
TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nden açıklama!

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin konuyla ilgili açıklaması aynen şöyle:

 

“7 Aralık 2012 Cuma akşamı Lefkoşa’da bir restoranın iç mekanında Büyükelçi Halil İbrahim Akça’nın da davetli olarak bulunduğu akşam yemeğinin bir gazeteci tarafından masanın başına gelerek görüntülenmesiyle ilgili olarak aşağıdaki hususların kamuoyunun bilgisine getirilmesinde yarar görülmektedir.

 

Anılan yemek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren bir ekonomi örgütünün düzenlediği etkinlik sonrası katılımcıları bir araya getiren gayri resmi formatta bir akşam yemeğidir. Anılan yemekte basının görüntü alması yemeği düzenleyen sivil toplum örgütü tarafından öngörülmemiştir.

 

Gazetecilerin görevlerini yaparken mesleğin saygınlığını gölgeleyecek tutum ve davranışlardan uzak durmaları basın etik kuralları arasında öncelikli bir konuma sahiptir. Söz konusu olayda da basın mensubunun en azından nezaketen görüntü alınması konusunda  yemeği düzenleyen sivil toplum örgütü yetkililerinden izin istemesi beklenirdi. Gazetelerde kamuoyuna farklı şekillerde yansıtılmaya çalışılan olay, izinsiz olarak rahatsız edici bir şekilde fotoğraf çeken ve gazeteci olduğu sonradan anlaşılan şahsın Büyükelçilik korumaları tarafından uyarılmasından ibarettir.

 

Söz konusu olayın ardından çeşitli açıklamalarda bulunan kesimlerin olayın nasıl geliştiği hususunda Büyükelçilik Basın Müşavirliğinden herhangi bir bilgi alma ihtiyacı hissetmemiş olmaları da dikkat çekmiştir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık