Ana Sayfa Siyaset TDP: "CHP'yi kardeş parti olarak görüyoruz"

TDP: "CHP'yi kardeş parti olarak görüyoruz"

Türkiye’deki ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Avukat Mevlüt Dudu, kimsenin Kıbrıs Türk halkını besleme olarak görmeye hakkı olmadığını söyledi. Dudu, Kıbrıs Türk halkının kendi geleceğiyle ilgili kararları Lefkoşa’da, kendisi alması gerektiğin belirtti.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 13:03
TDP:

CHP milletvekilleri, Türkiye’nin, Kıbrıs Türk halkının sorunlarına yeterince çözüm girişiminde bulunmadığını düşündüklerini belirterek, Kıbrıs’a yeni bir soluk getirmek amacıyla siyasi partilerle görüşmeler yapıyor.

 

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Başkan Mehmet Çakıcı ve parti yetkilileriyle görüştü.

 

DUDU


Avrupa Gazeteciler Derneği’nin dün akşamki ödül töreni için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de bulunduklarını söyleyen CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP’nin Kıbrıs’la ilgili görev verdiği milletvekillerinden biri olduğunu belirterek, “Kıbrıs bizim için çok önemli” dedi.

 

Kıbrıs’ın uzun süredir Türkiye Cumhuriyeti tarafından ihmal edildiğini düşündüklerini kaydeden Dudu, “Çözüm girişimleri anlamında herhangi bir politika üretilmediğini, Kıbrıs Türklerinin sorunlarının çözümü için bir girişimde bulunulmadığını düşünüyoruz. Bu ziyaret vesilesiyle acaba CHP olarak yeni bir soluk getirebilir miyiz düşüncesindeyiz ve niyetindeyiz. Bu nedenle sizlerle bilgi alışverişini yararlı buluyoruz” diye konuştu.

 

SARIBAŞ


CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, CHP’nin Kıbrıs’la ilgili hassasiyetinin sürdüğünü, CHP’nin çözümün parçası olmayı ve buradaki siyasi partilerin görüşlerini alıp ortak noktada buluşmayı istediğini söyledi.

 

Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını ileten Sarıbaş, Kıbrıslıların görüşlerine önem verdiklerini anlattı.

 

HAVUTÇA


CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Kıbrıs halkını, Türk halkının parçası gördüklerini” belirterek, sorunları da ayrı düşünmediklerini belirtti. Uluslararası hukukta hakkı yenen Kıbrıs’ın haklarına sahip çıkması, Türkiye’deki iradenin Kıbrıs’ın sorunlarına eğilmesi gerektiğini; “Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM)’deki temsiliyeti için bayram yapan siyasi anlayışın öncelikle Kıbrıs davasına sarılması gerektiğini düşündüklerini” kaydetti.

 

ÖZKAN


CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ise Atatürk’ün “çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar” veciz sözüyle herkesi selamlamak istediğini söyledi.

 

Özkan, siyasetin sorun çözme sanatı olduğunu belirterek, “Yavruvatan’ın sorunları da ortak sorundur” anlayışıyla Kıbrıs Türk halkını sorunlarına ortak olmaya geldiklerini kaydetti.

 

ÇAKICI: “CHP DAHA ÇOK İLGİLENMELİ”


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da sosyal demokrat CHP’yi kardeş parti gördüklerini ancak Kıbrıs’a biraz uzak kaldığını düşündüklerini belirterek, CHP’nin kendileriyle daha çok temas etmesini istedi.

 

“Kıbrıs  Türk halkının çok kötü bir dönem geçirdiğini; ekonomisinin ve idaresinin çöktüğünü; Lefkoşa’da 8 aydır çöplerin toplanmadığını; salgın hastalık tehlikesi olduğunu; KTHY’nin battığını; liberalleşme adı altında havaalanı, elektrik ve telefon idarelerinin satılmaya çalışıldığını; birçok belediyenin kötü yönetildiğini; Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) başkanının 5 yıl hapislik istemiyle yargılandığını; Başbakan’ın partisinin kurultayı nedeniyle mahkemeye düştüğünü; Meclis’in bütçeyi görüşmek için bile toplanamadığını” söyleyen Çakıcı, “Maalesef Türkiye hükümeti istikrar için bu hükümeti desteklediğini söylüyor. Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’nda da taraf oluyor. İstikrarın ne olduğunu anlayamadık” dedi.

 

Çakıcı, CHP’nin Kıbrıs’taki siyaseti daha yakından izlemesini isteyerek, demokrasi mücadelesi verdiklerini; savaş karşıtı olduklarını ve Kıbrıslı Rumlarla eşit bir anlaşma istediklerini vurguladı.

 

“KİMSE BİZE BESLEME DEMEMELİ”


Kıbrıs Türk halkının ürettiklerinin Mersin Limanı’nı geçemediğini ama Kıbrıslı Rumlarla Türkiye arasında ticaretin geliştiğini kaydeden TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “Bugüne dek hep Ankara karar verdi, buradaki hükümetler seyretti. Burası genç bir devlet, demokrasinin gelişmesi, müdahale olmaması; Lefkoşa’nın karar vermesi Ankara’nın da desteklemesi lazım. Kimse bize beslememe diye hitap etmesin, hele bu Türkiye’nin yetkilileriyse bu bizi daha çok üzer” diye konuştu.

 

Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının İngilizlere ve Rumlara karşı mücadelede şehitler verdiğini, bir devlet yaratmaya çalıştığını belirterek, bu mücadele ve kimliğin devamı için verilen uğraşlara CHP’den destek istedi.

 

DUDU: “KİMSE BESLEME DİYEMEZ.. DİYORSA SEBEBİ TC’NİN YANLIŞ POLİTİKASI”


Mehmet Çakıcı’nın sözleri üzerine yeniden söz alan CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Çakıcı’nın görüşlerine destek belirterek, “Hiç kimsenin Kıbrıs Türklerini besleme olarak görmeye hakkı yoktur ve burada kendi egemen olduğu topraklarda Kıbrıs Türkleri Lefkoşa’da kendi gelecekleriyle ilgili kararları almalı ve kendi kaderlerini kendileri belirlemelidirler” dedi.

 

Dudu, “Kimse besleme diyemez. Eğer bunu diyorsa da sebebi Türkiye’nin bugüne kadarki yanlış Kıbrıs politikasıdır, elini Kıbrıs’tan çekmemesidir. KKTC  her şeye sahip bir ülke. Çok güzel doğası var, turizmde ilerleme sağlayabilir. İnsanlarının iyi yetişmiş aydın, bilinçli, eğitimli olduğunu da biliyoruz. Eğer ki bir yol alınmamışsa sebebi rahat, özgür bırakılmamış olmasıdır” diye konuştu.

 

TAK

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

ARTER, ZAFERİNİ KUTLADI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık