Ana Sayfa Siyaset TDP’den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

TDP’den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, insan haklarının önemini vurguladı ve “Kuzey Kıbrıs insan haklarının uygulanması konusunda maalesef sınıfta kalmış durumdadır” dedi.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2012 Pazar 21:26
TDP’den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

Özyiğit, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, emek gücünün sömürülmesi, emekçilerin güvencesiz çalıştırılması, örgütlü yapılara yönelik saldırılar, işkence, bireylerin özgürlüklerinin kısıtlanması ve cinsiyet, ırk ayrımcılığı gibi konularda çok ciddi eksiklikler ve çağdışı uygulamalar olduğunu; dayatma ekonomik paketlerle de Kıbrıs Türk halkının yaşam hakkının elinden alınmaya çalışıldığını, toplumsal varlığına saldırı yapıldığını belirtti.

 

İnsan haklarını korumak ve bu bilinci yaygınlaştırmak için her yıl bu günün “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlandığını anımsatan Özyiğit, dünyada ve ülkede hızla artmakta olan ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı ve Kıbrıslı Türklerin dini inançları ile kültürel değerlerine yönelik saldırıların partisini derinden endişelendirdiğini belirtti.

 

Özyiğit, TDP’nin talebiyle kurulan “Polis Karakolları’nda işkencenin var olup olmadığına” ilişkin Meclis araştırma komisyonunun raporunda “polis karakollarında işkence yapıldığının tespit edildiği” sonucunun çıktığını anımsattı.

 

Kimseye işkence ya da zalimce, insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele ve ceza uygulanamayacağını belirten Özyiğit, raporda işkence yaptığı tespit edilen kişilere ne gibi cezaların verildiğini sordu.

 

Özyiğit, ülkeye getirilen emek gücünün sömürüldüğünü ve güvencesiz çalıştırıldığını, dayatılan ekonomik paketlerle de çalışanların örgütlü bulunduğu sendikaların işlevsizleştirilmeye çalışılarak örgütlü yapının bozulmasının, emekçilerin tamamen güvencesiz çalıştırılmasının hedeflendiğini belirterek, bunun gerçekleşmemesi için ne gerekiyorsa yapılacağını kaydetti.

 

TDP olarak LGBT bireylerin cinsel yönelim özgürlükleri ile haklarını savunduklarını ve Ceza Yasası’nda suç sayılan “bireylerin özgürlüklerini kısıtlayan” maddenin kaldırılması yönünde meclise yasa tasarısı sunduklarını belirten Özyiğit, çağdışı kalmış yasaların revize edilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Ülkede devlet eliyle ayrımcılık yapıldığı iddiasında da bulunan Özyiğit, geçtiğimiz yıl ve geçenlerde özel bir üniversitede öğrenci grupları arasında çıkan kavga sonrasında bir grup öğrenci yargılama yapılmaksızın sınır dışı edilirken, diğer gruba bir şey yapılmamasını örnek gösterdi ve “Bireylerin yargılama yapılmadan sınır dışı edilmeleri insan hakları ihlalidir” dedi.

 

Özyiğit, ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamında devletin insanları koruyamaz durumda olduğunu da savunarak, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde temennimiz herkesin ırk, cins, renk, ırk, siyasal ya da başka herhangi bir ayrılık gözetmeksizin İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde yazılı tüm haklardan ve özgürlüklerden yararlanması yönündedir” dedi.

 

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"BARIŞ GÜCÜ İŞLEVİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YİTİRDİ"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık