Ana Sayfa Yurt TDP’den eşcinsellere destek

TDP’den eşcinsellere destek

Mehmet Çakıcı, eşcinselliği suç sayan maddelerin ortadan kaldırılması için yasa önerisi hazırladıklarını anımsattı.

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2012 Pazar 14:36
TDP’den eşcinsellere destek

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Ceza Yasası’nda eşcinselliğin suç sayıldığı maddelerin ortadan kaldırılması amacıyla yasa değişikliği önerilerine parlamentodaki diğer partilerden destek istedi.


Çakıcı, Uluslararası Lezbiyen, Homoseksüel, Trans ve Interseks Birliği (ILGA) Avrupa Politikaları Direktörü Silvan Agius ile görüştü. Görüşmeye TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ile Kuir Kıbrıs Derneği temsilcileri de katıldı.


Mehmet Çakıcı, ILGA yöneticilerine, TDP’nin eşcinsel ilişkiyi suç sayan Ceza Yasası’yla ilgili yasa değişikliği önerisini sundu.


Çakıcı, kabulde yaptığı konuşmada, sosyal demokrat bir parti olarak Kıbrıs’taki insan haklarına büyük önem veren TDP’nin homoseksüel ve lezbiyenlerin haklarına destek verdiklerini söyledi.


Ceza Yasası’ndaki düzenlemenin en temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu kaydeden Çakıcı, TDP’nin eşcinselliği suç sayan maddelerin ortadan kaldırılması amacıyla bir yasa önerisi hazırlayıp meclise sunduğunu belirtti.


Çakıcı, hükümetin olumsuz duruşuna rağmen parlamentodaki diğer partilerden önerilerine destek beklediklerini söyledi.


ILGA Avrupa Politikaları Direktörü Silvan Agius da, ILGA hakkında bilgi vererek, Avrupa’da örgütlü birliğin Kıbrıs’ın da aralarında bulunduğu 44 ülkeden yaklaşık 400 üyesi bulunduğunu söyledi.


Agius, Kuzey Kıbrıs’ın, homoseksüelliğin suç kabul edildiği tek Avrupa ülkesi olduğuna işaret ederek, bir süre önce bu konuda iyileştirme sözü verilmesine rağmen gerekli yasa değişikliğinin yapılmadığını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık