Ana Sayfa Yurt Tefecilerde yaklaşık 500 milyonluk çekler dolaşıyor

Tefecilerde yaklaşık 500 milyonluk çekler dolaşıyor

Piyasada, tefecilerden yüksek faizle alınan yaklaşık 500 milyonluk çekler dolaşıyor.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2012 Çarşamba 10:10
Tefecilerde yaklaşık 500 milyonluk çekler dolaşıyor

KIBRIS (Özel)

 

Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik kriz ağırlaştıkça, banka kredisi kullanamayan vatandaşlar, yüksek faiz riskini göze alarak tefecilere yöneliyorlar. Tefeciler ise, yasaların boşluğundan yararlanarak, denetimden uzak çalışıyor ve kısa sürede büyük kazançlar elde ediyorlar.


Çek alıp, faizini de peşin hesaplayarak tefeciye kendi çeklerini veren vatandaşlar, ödeme zorluklarıyla karşılaştıkları zaman ise mahkemeye düşüyor ve mazbata sorunuyla yüzleşmeye başlıyor. Halen binin üzerinde kişinin mazbata yüzünden polis tarafından aranmakta olduğu bildiriliyor.


Borcunu zamanında ödeyemeyenler ise, her mazbata için bir ay süreyle cezaevine gönderiliyor ve bu şekilde ağır bir bunalım geçiriyor.

 

Maliye Bakanı doğruladı

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, tefecilik sorununun  ülkede ciddi boyutlara ulaştığını ve piyasada yaklaşık 500 milyon TL dolayında çeklerin doşalştığını doğrularken, bu sorundan kurtulmak için yeni bir yasa tasarısının hazırlanmakta olduğunu söyledi.


KIRIS TV’de, Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar’ın ‘Son Durum’ adlı programına konuk olan Tatar, yasanın Meclis’ten geçirilmesi sonrasında tefeciliğin ortadan kalkacağını ve devletin denetleyebileceği kredi şirketlerinin devreye gireceğini belirtirken, bunun için de 2 milyon TL tutarında bir teminatın gerekli olacağını ifade etti. Tatar, kredi şirketlerinin uygulayacağı faiz sınırının ise devlet tarafından belirleneceğini kaydetti.

 

Mazbatalar büyük sorun

 

Mazbata sorununun çözümü konusunda dün geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlatan Maliye Bakanı Ersin Tatar “Her mazbata için bir ay süreyle hapislik cezası veriliyor. Bir adamın bir ay hapis yatmasının devlete maliyeti ise 3 bin TL’dir” dedi.


Tatar, 2, ya da 3 bin TL dolayındaki bir borç yüzünden bir ay hapis yatan adam için devletin 3 bin TL harcamasının doğru olmadığını belirtirken, halen cezaevinden yatmakta olan bir vatandaşın durumuna dikkat çekti. Tatar şöyle dedi:


“Bir vatandaşımızın 55 tane mazbatası vardır. Bu durumda 55 ay süreyle hapis yatması gerekiyor. Bunun devlete maliyeti ise 200 bin TL dolayındadır. Ayrıca bu kadar uzun süre hapis yatan bir insan hem ekonomiden kopmuş oluyor, hem de ailesiyle birlikte büyük bir acı yaşamış oluyor.”


Mazbata sorunuyla ilgili olarak yarın Yüksek Mahkeme Başkanı ile bir görüşme yapacağını anlatan Tatar, yargıya müdahale edemeyeceklerini, ancak her mazbataya bir ay hapislik yerine tümüne bir ay hapislik verilip, verilemeyeceği konusunda hukuki yorum isteyeceğini söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık