Ana Sayfa Siyaset Tek çıkar yol

Tek çıkar yol

Ekonomi Bakanı Atun, Güney Kıbrıs’ın krizden çıkış yolunun Türkiye’den geçtiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2013 Perşembe 08:28
Tek çıkar yol

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tek çıkar yolunun, elde edecekleri gazı Türkiye üzerinden piyasalara sürmesi olduğunu belirterek, Güney ve Kuzey arasındaki ticari sınırların da kaldırılmasını istediklerini söyledi.


Atun, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Kıbrıs Adası'nın etrafındaki tüm doğal kaynaklarda Kıbrıs Türk'ünün en az Güney Kıbrıs halkı kadar hakkı olduğunu söyledi. Güney Kıbrıs'ın içinde bulunduğu ekonomik krizin, Avro Bölgesi'ndeki daralmayla birlikte iyice çıkmaza girdiğini ifade eden Atun, Rumların sorunu ancak Kıbrıs Türkleri ve Türkiye ile işbirliği yaparak aşabileceğini kaydetti.

 

"Ticari sınırlar kalksın"


Atun, Güney Kıbrıs ve KKTC arasındaki ticari sınırların kalkmasından yana olduklarını ifade ederek, bu şekilde Güney Kesimi, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye'nin içinde bulanabileceği, yıllık 3 milyar avro ticaret potansiyeli olan bir ekonomik alanın geliştirilebileceğini vurguladı.


Güney Kıbrıs'ın elde edilebilecek doğalgazı ticari yönden değerlendirmesinin son derece güç olduğunu ifade eden Bakan Atun, şunları söyledi:


"Çünkü ellerindeki gazı önce sıvılaştırmaları daha sonra da başka bir tesiste dönüştürmesi ve kullanabilir hale getirmesi gerekiyor. Şu anda ki mevcut pozisyonda bunu yapmaları hemen hemen imkânsız. Elde edilen gaz bu tür yatırımları mümkün kılabilecek büyüklükte değil. Kendileri için tek çıkar yol, Türkiye ile boru hattı ile bağlanarak, elde edilecek muhtemel gazı Türkiye üzerinden piyasaya vermeleri olacaktır. Güney Kıbrıs'ın bugüne kadar yürüttüğü olumsuz ve düşmanca tavırları onlara ekonomik alanda son derece önemli bir noktayı kapalı bırakmıştır."

 

"Türkiye seçeneği 10 milyar dolar tasarruf sağlar"


Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, Kıbrıs'ın etrafında bulunan doğal kaynakların tüm Kıbrıslılara ait olduğunu vurgulayarak, Güney Kıbrıs'ta elde edilebilecek doğalgazın gelirinden tüm adanın faydalanması gerektiğini dile getirdi.


Türkiye üzerinden doğalgazın Avrupa pazarlarına ulaştırılmasının en akılcı yol olduğunu söyleyen Nami, bu seçeneğin projede 10 milyar dolarlık tasarruf sağlayacağını savundu. Nami, Rumların doğalgazı çıkarma ve dünya pazarına ulaştırma çalışmasına bugün başlamaları halinde projeyi 6-7 yıl sonra hayata geçirebileceklerini söyledi.


Yeni dönemi Kuzey ve Güney tarafının akılcı kullanması halinde "birleşmiş bir Kıbrıs'ın doğal kaynakları paylaşabileceği bir ortam yaratabileceğini" belirten Nami, "Böylece Kıbrıs doğal kaynaklarını hem kendi için kullanmış olur hem de istikrarlı bir enerji kaynağını kullanmış olur. Yani Kıbrıs sorunun çözümü adaya çok boyutlu getiriler sağlayacaktır" diye konuştu.

 

Kıbrıs

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık