Ana Sayfa Yurt Tek çözüm seçim

Tek çözüm seçim

Başkent Lefkoşa’da haftalardır yaşanan çöp sorununu Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana Hasan Hastürer ile Bu Gün ve Son Nokta programında yanıtladı.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2012 Salı 23:43
Tek çözüm seçim

Hasan Hastürer’in sorularını yanıtlayan Kaymakam Dana Lefkoşa Belediyesinde yaşanan sorunun çözümü için seçime gidilmesi gerektiğini ifade etti.BAYRAMDA AİLE YAKINLARIYLA GÖRÜŞME FIRSATIM OLMADI
Bu bayram bitti. Umudumuz bir sonraki bayramın bu şekilde olmamasıdır. Bayramda akrabalarıma ya da aileme gitme fırsatım olmadı. Çocuklarım kalktığında benim bayramımı kutlayamadı. Lefkoşa’da bu işlerin de yapılması gerekiyor. Ciddi sorunlar var. Bayramın birinci günü önce bir sel konusu gündeme geldi, onunla başladı ve çöplerin toplatılmasıyla ilgili ciddi bir mücadele veriliyor. 1994’en beri Lefkoşa’dayım Lefkoşa’yı ilk kez bu kadar kirli görüyorum.EYLEMLE ÇÖZÜLEMEZ
Belediye’de kaotik bir ortam yaşanıyor. Çalışanların maaş alamaması sorundur. Ancak bunlar bir yuvarlak masada çözülecek sorunlardır. Ben 15 yıl sendikacılık yaptım. Bu noktadan sonra eylemlerle bir şeyin başarılması çok mümkün değil. Hükümet son 4 ay içerisine belediyeye kendi bütçesinden 6 buçuk milyon TL yardım yaptı. Ziraat bankasının bir takım girişimleri oldu. Ben de iki kez Ziraat Bankası yetkilileriyle görüşme şansı yakaladım. Kendileri bizden veri istiyorlar, belediye grevde veri alamıyoruz. Bir takım kararların alınması gerekiyor ama belediye meclisi orta yerlerde yok. Bayram boyunca çöp toplarken, Cemal başkan bireysel olarak yanımıza geldi destek verdi.

MECLİS ÜYELERİYLE BU SORUN ÇÖZÜLMEZ
Lefkoşa’nın temizlik çalışmalarını odamdan izleyebilirdim ama çalışan tüm elemanların yeme içmesini, suyunu götürmesini ben üstlendim. Bu çöp toplama işleri Pazartesi günü başladı. Biz tüm firmalara çağrı yaptık ve ücretli-ücretsiz yardımlara elimizi açtık. Belediyelerimiz de son dört beş gün araçla katkı yaptılar. Çöp arabası alamayacak bir belediyemize Lefkoşa Türk Belediyesinde fazla olan bir aracın hediye edilmesini çok yanlış görmem ama farklı bir yöntem de olabilirdi. Lefkoşa’da boşa atılacak hiçbir adım olmaması gerekir. Çalışacak her kişinin 8 saatini aktif olarak Lefkoşalılara sunması gerekir. Lefkoşalıya hizmet adına bu işler erken belediye seçiminden geçiyor. Bu belediye meclis üyeleriyle bu sorun çözülmez.


SEÇİMDEN BAŞKA ÇÖZÜM YOK
Ya oturacak belediye meclisi, başkanı, hükümetin de ortaya koyacağı olumlu katkılarla Lefkoşa’yı Lefkoşalıya böyle bir ortam yaşatmayacak veya oturacaklar efendice seçim kararını alacaklar. Bu belki Lefkoşalının önünü açar çünkü Lefkoşalılar bunu hak etmiyor. KKTC sınırları içinde uluslararası alanda tanınan bir belediyeye bu kimlik yakışmıyor. Ciddi sıkıntılar çözülmezse bu çalışmalarımız bize sunulan imkanlar çerçevesinde gerek bayramdaki personel gerekse diğer belediyelerden katkılarla çözülmeye çalışılıyor. Hukukçular oturacak çalışanların mağdur olmayacağı, buna karşılık Lefkoşa’da hizmetin verileceği bir sistemin kurulması ve protokolün imzalanması gerekir. Belediye meclisinin de oturup eğer bu masa etrafında bireyler, taraflar toplanmazsa aynı gün belediye meclisi ve başkanı istifa etmeli, olabilecek en erken zamanda Lefkoşa’da belediye seçiminin yapılması ve yönetebilecek insanların Lefkoşa’da seçilmesi gerekir. Başka da çıkış yolu yok.Bayramlar bizim hayatımızda kilometre taşı dönemidir. Bayram geliyor der yavaş yavaş hayatı rölantiye bırakırız ve bayram gelir geçer aslında. Dünyada çok az ülkede olan bir durum bizde yaşanıyor. Devlet, memuruyla beraber tatile çıkıyor. Tatiller ciddi anlamda uzundur veya çoktur. 365 günün neredeyse yarısı tatildir. Tatil yoğunluklu bir ülkeyiz. İşlerimiz ciddi anlamda aksıyor. Sadece aksayan gözle görülen işler değildir. Aksama hayatımızın bir parçası olduğu zaman kafalar da aksıyor. Kafalar aksadı mı işler daha bir zorlaşır. Çünkü çare üretmesi gerekenler çare aranması gereken olursa ne yapacaksınız? Yani sağlık sistemi hastaysa o sağlık sisteminden çare bekler misiniz? Doktor hastaysa o hastayı nasıl iyileştirecek? Bir bayramı geride bıraktık. Lefkoşa herhalde tarihinin en dramatik ve en zor bayramını yaşadı. Bu meydan ne kadar büyük tarihi olaylara tanık oldu, çok sıkıntılı dönemler geçirdik ama yolun sonunda biliyorduk ki o dönem sıkıntılıdır. Ama bu bayramı en hüzünlü buruk bayramlardan ayıran tarafı Lefkoşa kirli, kurtlu bir bayram yaşadı.. Gazeteciler bu işi haberleştirdi geriye kalanlar bayrama dağıldı. Belediye çalışanları alınganlık göstermesin ancak söylemek zorundayım. Bayram günü evinde çocuğuna bir çift çorap alamayanlar oldu ama sonunda onlar da teslim oldular. Sonuç itibariyle Lefkoşa bir kişinin derdine kaldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık