Ana Sayfa Yurt Teksen Köroğlu, hükümet Anayasa’yı çiğniyor

Teksen Köroğlu, hükümet Anayasa’yı çiğniyor

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı Teksen Köroğlu, hükümetin Anayasa’yı çiğnediğini öne sürdü.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 08:31
Teksen Köroğlu, hükümet Anayasa’yı çiğniyor

Ali CANSU


Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı Teksen Köroğlu, Bakanlar Kurulu’nun, orman arazisine kirli sanayi yatırımı izni vermekle Anayasayı çiğnediğini iddia etti ve bu konuda dava açtıklarını söyledi.


Köroğlu, 25 Eylül 2012 tarihinde 165 sayılı Resmi Gazete’de Kalecik’teki yüzlerce dönümlük orman arazisinin kirli sanayi ve enerji depolama alanında kullanılmasına izin verildiğinin yer aldığını aktardı.


Köroğlu, tapuda orman arazisi olarak kayıtlı bu yerleri, alçak orman arazisi ilan edip, özel şirketlere ve şahıslara kiralama veya tahsis edilmesine karar verdiği için Bakanlar Kurulu’nun Anayasa ve yasalara aykırı karar verdiklerine inanarak dava açtıklarını kaydetti.


Köroğlu, “Biz Kıbrıs Türk Çevre Platformu ve Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi olarak Kıbrıs Türklerinin kendi yurtlarında güvenli ve insanca yaşayıp varlıklarını sürdürebilmelerini istiyoruz” dedi.


Hukuk devleti olduğuna inandıkları KKTC’de yürütme yetkisinin de anayasaya uygun olması gerektiğini ifade eden Köroğlu, şöyle devam etti:


“Eğer Anayasa ve yasalar uygulanmayacaksa ve Bakanlar Kurulu bunu yapacaksa devlet yönetimimizin dünya devletleri tarafından nasıl göründüğünü, bizi ne kadar ciddi bir devlet olarak gördüklerini düşüne bilir misiniz?”Ormanları korumak devletin görevidir

 

Anayasanın 40’ıncı maddesinde “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” dendiğini hatırlatan Köroğlu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin gerçek ve tüzel kişilerin görevi olduğunu da kaydetti.


Anayasanın 45’inci maddesinde ise “Devlet, herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesini ve tıbbı bakım görmesini sağlamakla ödevlidir” yazdığını anlatan Köroğlu, devletin ülke insanlarının malı olan orman arazilerini koruyup geliştirmesi gerekirken, bunları daha da yok edip halkın nefes almasına engel olduğunu söyledi.


Kirli sanayi bölgesi ve enerji depolama alanları yapılmak istenen arazilerin Tapu Dairesi’nde orman arazisi olarak kayıtlı olan veya olması gereken araziler olduğuna işaret eden Köroğlu, dünyada ve yaşanılan yüzyılda tüm ülkelerin doğal kaynaklarının doğal güzelliklerinin yok olmaması için büyük uğraş vererek tedbirler aldığını da anımsattı.


Ormansız bir ülkenin düşünülemeyeceğini de anlatan Köroğlu, şöyle devam etti:


“İnsanlar çölleri bile yeşillendirmeye çalışıyor. Doğal güzellikler yanında insanların oksijen kaynağı olan ormanların iklimler üzerinde de büyük etkisi vardır. Yağmurların yeterince yağması için ormanlara da ihtiyaç duymaktayız. Herhalde hükümet ormanları yok etme kararı aldı. Turizm ülkesi dediğimiz ülkemizde orman, ağaç ve denizden nasıl vazgeçebiliriz. İnsanlarımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı vardır. Ormanlar ve orman arazileri kamu yararı için devlet mülkiyetinde kalması gereken arazilerdir. Anayasamızın 159’uncu maddesi ile güvence altına alınmıştır. Ülkemizin ormanları şu anda yüzde 18.41’den azdır. AB standardı ve bir ülkenin orman arazileri en az yüzde 30 olmalıdır. En az yüzde 30’u verimli olması gerekirken bizde bu oran yüzde 4’dür. Verimli orman açığımız ise yüzde 26’dır. Biz madem devletiz hükümetlerimiz devleti kurmak ve gereğini yapmak zorundadır.”
Devletin ve halkın çıkarları için bu mücadel

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık