Ana Sayfa Yurt Telefon dairesi özelleştirilecek

Telefon dairesi özelleştirilecek

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 159 milyon 749 bin 560 TL olarak öngörülen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi’ni, 30 bin TL artışla 162 milyon 749 bin 560 TL olarak oyçokluğuyla onayladı.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2012 Salı 17:00
Telefon dairesi özelleştirilecek

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 159 milyon 749 bin 560 TL olarak öngörülen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi’ni, 30 bin TL artışla 162 milyon 749 bin 560 TL olarak oyçokluğuyla onayladı.

 

Bütçe görüşmesinde eleştirileri yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, KKTC hava sahasını kullanan uçaklardan vergi alınması konusunda, AB nezdinde gerekli girişimleri yaparak takipçisi olduklarını belirterek, bu yönde olumlu sonuç alınmasından kendilerinin de mutlu olacağını kaydetti.

 

Saner, hükümet ve bakanlık olarak yürüttükleri ülke genelindeki yol çalışmalarını anlattı, ülkede kalite, yol güvenliği ve standartlaşmanın önemine vurgu yaptı. Bu konularda çalışmalar yaptıklarını, su baskınlarının sadece yol yapımı ile ilgili olmadığını, kanalizasyonun da büyük önem taşıdığına vurgu yapan Saner, çöp sorunu konusunda ise; ilk önce çevrenin vatandaşlar tarafından temiz tutulması gerektiğine işaret etti.

 

Saner, ülkede yapılan yol çalışmalarında vatandaşların güvenlikli yol alması ve yol kalitelerinin yükseltilmesi için çalışmalar yaptıklarını, korkuluklar taktıklarını, ölümlü trafik kazalarını, son günlerde üst üste yaşanan ölümlere rağmen azalttıklarını kaydetti.

 

İhalelerin Türkiye’de çıkılması konusundaki eleştiriler üzerineyse, Telefon Dairesi’nin bir ihalesine Brüksel’de çıkılmasını anımsatan Saner, ihalelere sadece yurtdışında değil KKTC’de de çıkıldığını kaydetti.

 

Telefon Dairesi’nin özelleştirileceğini, piyasanın GSM şirketlerinin elinde olduğunu ifade eden Saner, bakanlığının yaptığı çalışmaları anlattı, Ercan sözleşmesinin henüz imzalanmadığını, çünkü sürenin tamamlanmadığını kaydetti.

 

Çalışmaların son sürat sürdüğünü, Aralık ayında sözleşmenin imzalanacağını ve işe başlanacağını ifade eden Saner, Ercan’da kazananın halk olacağına vurgu yaptı.

 

Bakanlığının vizyon sahibi olarak çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Saner, Geçitkale Havalimanı’nın ise kirada olduğunu, küçük uçakların boya tamirat gibi işleri için kullanıldığını kaydetti.

 

Saner, yeni Ercan’da ciro paylaşımında hassas olduklarını, aldığı eleştirileri değerlendireceğini ve gelir kaybına hiçbir şekilde uğramamak için çalışacaklarını ifade etti.

 

Saner’e bakanlık bütçenin görüşülmesi sırasında bakanlığa bağlı dairelerin müdürleri de eşlik etti.

 

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay da, Saner’in konuşmasının ardından söz alarak, yeni Ercan Havalimanı’nda ciro paylaşımı yanında istihdamın da önemli olduğunu vurguladı.

 

Uluçay, Ercan’ı yeni bir şirketin yöneteceğini, yönetimin şirket tarafından belirleneceğini ifade ederek, bu yöndeki endişelerini anlattı, eleştiriler yöneltti ve sözleşmede yer alan maddeleri okuyarak, yönetim kadrosunun daha iyi bir şekilde kurulmasını istedi.Uluçay, Rekabet Kurulunun vereceği raporun kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini de ifade ederek, sözleşme imzalanmadan bazı konulara açıklık getirilmesi gerektiğini de belirtti.

 

CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, GSM şirketlerinin zammına değinerek, bakanlığın zamma zemin yarattığını öne sürdü ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Fellahoğlu, toplumun hükümetten konuşma fiyatlarını aşağıya çekmesini beklediğini, ancak fiyatların pahalılaştığını, halkın bunu bilmediğini savundu.

 

Ülkenin değerlerinin bir bir halkın elinden gittiğini ve gideceğini savunan Fellahoğlu, hükümetin bile bile telefon ve elektrik gibi kurumları yatırım yapmadan batırdığını iddia etti.

 

Kurumları özelleştirerek veya birilerine vererek bir yere varılamayacağını ifade eden Fellahoğlu’nun eleştirilerini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de, GSM şirketlerine bazı hakların sözleşmelerle verildiğini, bu yüzden “sözleşmeye uyma” diyemeyeceklerini, şirketlerin kendilerine “hukukçu ordusuyla” geldiğini söyledi.

 

Saner, “telefon dairesine yatırım yapılmıyor” eleştirilerine de katılmadığını ifade ederek, bu konuda yaptıkları çalışmaları anlattı.

 

Konuşmaların ardından bütçe oyçokluğu ile geçirildi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık