Ana Sayfa Yurt Tepkiler sürüyor

Tepkiler sürüyor

"Bu zammın neden olacağı gelişmelerle birlikte alım gücü azalacak, fiyatlar yükselecek ve bu fiyat artışının etkisi dalgalar halinde ekonominin bütün sektörlerini vuracaktır"

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2013 Perşembe 15:51
Tepkiler sürüyor

Ekonomik Örgütler Platformu, elektrik fiyatlarına yapılan zamla ilgili basın bildirisi yayımladı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“ELEKTRİK ZAMMI HERKESİ İFLAS ETTİRECEK”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Kıbrıs Türk İşadamları Derneği, İşverenler Sendikası ve Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği’nden oluşan Ekonomik Örgütler Platformu, elektrik fiyatlarına yapılan zam konusunda aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

“Hükümetimiz, elektrik fiyatlarına yapılan herhangi bir artışın, hayatın tüm alanlarını olumsuz etkileyeceğine; Kuzey Kıbrıs’ı topyekün pahalılaştırarak özellikle turizm ve yüksek öğrenim alanındaki rekabet gücünü büyük ölçüde zarara uğratacağına dair uyarıları dikkate almayarak elektrik fiyatlarına yüzde 30’lara varan bir zam yapmıştır. Bu zammın neden olacağı gelişmelerle birlikte alım gücü azalacak, fiyatlar yükselecek ve bu fiyat artışının etkisi dalgalar halinde ekonominin bütün sektörlerini vuracaktır. Bunun sonucunda devletin vergi gelirlerinde düşüşler yaşanması da söz konusu olabilecektir.
Bu zam, adalet ilkesiyle de bağdaşmamaktadır. Önlem alınmadığı ve Kıb-Tek’in alacakları zamanında tahsil edilemediği için, borcunu gününde ödeyen vatandaş cezalandırılmaktadır.

HÜKÜMETİN PLANI BELİRSİZDİR

Hükümet, yaptığı zammı açıklarken, elektrik sorununa kalıcı çözümler getirmeye yönelik bazı adımlar atacağını da belirtmiş olmasına karşın, bu plan denetlenebilecek ölçüde açık değildir. Atılacağı belirtilen adımların ne zaman atılacağı ve sonuçlarının ne zaman alınabileceği söz konusu planda açıklıkla ortaya konulmamıştır. Bu nedenle hazırlandığı ileri sürülen planın, zammı kamuoyuna kabul ettirmek için bir araç olarak kullanıldığı konusunda ciddi kuşkularımız vardır.
Hükümet, hazırladığı plana inanmış olsaydı, ekonomiyi durma ve hayatı çekilmez noktaya taşıyacak olan bu zammı yapmak yerine, bugünkü zararı borçlanma yoluyla finanse etmeye devam eder ve borçlarınırasyonelleşme çalışmalarının sonuçlarına bağlı olarak ödeme yolunu tutabilirdi. Anladığımız odur ki, elektrik sektörünü rasyonelleştirme ve ucuzlatma planı, bizzat hükümete de güven vermemiş, bu nedenle zam yapma yolu seçilerek Kıb-Tek’in iflası önlenmek istenmiştir.Kıb-Tek’in iflasını önlemek için yapılan zam, ne yazık ki, tüm işletmeleri ve aileleri iflas noktasına taşıyacak ve sonuçta bizzat devleti ve Kıb-Tek’i de iflas ile karşı karşıya bırakacaktır.

ZAM GERİ ALINMAZSA SONUÇ İFLAS OLACAKTIR

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Kıbrıs Türk İşadamları Derneği, İşverenler Sendikası ve Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği’nden oluşan Ekonomik Örgütler Platformu, elektrik fiyatlarına yapılan zammın derhal geri alınmasını ve elektrik sektörünü rasyonelleştirip elektrik fiyatlarını ucuzlatacak adımların en hızlı bir şekilde atılmasını, kurum borçlarının ise rasyonelleştirme faaliyetlerinin sonuçlarına bağlı olarak maliyetlerin aşağı çekilmesiyle sağlanacak kaynakla ödenmesini talep etmektedir.

YANITI ARANAN SORULAR

Ekonomik Örgütler Platformu, hükümetin açıkladığı planda pek çok konunun belirsizliğini koruduğunu saptarken, ortada yanıtlanması gereken bir çok soru kalmıştır:
- Verimliliği sağlamak ve maliyetleri düşürmek için sıvı gazla çalışan yeni santraller dahil olmak üzere pek çok şeye ihtiyacımız var. Eğer üretimde yap-işlet-devret modelini uygulamayacaksanız hangi parayla bu yatırımı yapacaksınız?
- Türkiye ile imzalanan anlaşmada, enterkonnekte sisteme bağlanmak için "dağıtımın özelleştirilmesi" şartı yer alıyor. Türkiye'nin net tavrına rağmen enterkonnekte kablo projesini nasıl hayata geçireceksiniz?
- Hükümet devletin Kıb-Tek'e olan borçları için 2014 bütçesinde ne kadar kaynak ayırıyor? Eğer devlet borcunu ödemezse Kıb-Tek devlet kurumlarının aldığı elektriği kesebilecek mi?
Hükümet tarafından yapılan açıklamada bu soruların yanıtları açık şekilde verilmediğinden, bu zammın son olduğuna ve ileride elektrik maliyetleri ile birlikte fiyatların da düşeceğine inanmak olanaksızdır. Bu nedenle Ekonomik Örgütler Platformu, elektrik zammına karşı yapılabilecek çalışmaları, katılımcı örgütler ve diğer toplum kesimleri ile değerlendirmeye devam edecek ve her türlü eylemi ortaya koymaktan kaçınmayacaktır.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık