Ana Sayfa Yurt Terk edilmiş köpeğe sahip çıktılar

Terk edilmiş köpeğe sahip çıktılar

Son günlerde köpeklerin zehirlenmesi, koruma altındaki hayvanların vurulması gibi kötülüklere tanık oluyoruz ama iyilik yapanlar da var.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:09
Terk edilmiş köpeğe sahip çıktılar

Mustafa GÜRSEL


Ömer Sarıoğlu ve Devrim Kavrar isimli iki avcı, Dipkarpaz-Avtepe’de tüfek sesinden korktuğu için doğaya terk edilen av köpeğine sahip çıktı...


Köpeği, 2 Aralık’ta av dönüşü yol kenarında Ömer Sarıoğlu buldu. Panik halindeki köpek, yoldan geçen arabaların peşinden koşuyordu. Ancak hiç kimse durmuyordu. Sarıoğlu da, çok acımasına rağmen durmadı, yanından geçti gitti. Ancak vicdanının sesini bastıramadı; geri döndü. Onu arabasına aldı. Evine götürüp karnını doyurdu. Ertesi gün de veterinere götürdü. Sarıoğlu, sosyal medyada, KIBRIS’ın “Nesli tehlikedeki kuşu vurdular” haberine, muhabirimize hitaben, şu yorumu yazdı:


“Abi; bugün akşamüstü Karpaz’dan dönerdik, Avtepe’ye yaklaştığımızda, yolun kenarında bir av köpeği, belli ki terk edilmiş... Zavallı o karanlığın içinde, gelen geçen arabalara bakar; acaba gelen sahibim mi diye bir hevesle arabalara koşardı. Ama nafile, hiç kimse durmadı. Vallahi içim parçalandı. Bende 4 tane var; napabilirdim? Gece vakti ne yer, ne içer, terk edilmişlik ona ne kadar acı verir derken, dayanamadım geri döndüm. Aldım eve getirdim. Karnını doyurdum suyunu verdim. Napayım, elbet bir isteyen bulunur derken, bir arkadaşı aradım. Kabul etti. Meraklı bir çocuk. Çok iyi bakacağından eminim. Yazıklar olsun; avcı diye geçinen ve bunu yapan eli silahlı vicdansızlara...”


Avcılık camiasında ve çevresinde çok sevilen Ömer Sarıoğlu, daha önce de birçok kez, terk edilmiş av köpeklerine sahip çıktı. Sarıoğlu, av sezonu başlamazdan önce, köpeklere iyi davranılması istemiyle şunları yazmıştı:


“Avcı arkadaş; köpeğin avlamazsa,  silah sesinden korktuysa, yorulduysa,  avı yerse,  suçlu sensin. Köpeğin öne çok açılırsa yine suçlu sensin. Köpeğin seni dinlemezse tek suçlu var, o da yine sensin... Demek ki sen bunları öğretememişsin.  Bunlar düzelmeyecek kusurlar değildir.  Sabırla öğretelim, onları terk etmeyelim... Sen evinde sıcak çorbanı içerken, soban battaniyen ayaklarının dibinde dururken, onu dağda açlığa, susuzluğa, soğuk ve yağmura bırakma...”


Ali Özdinç isimli avcı da, herkesin örnek alması gereken şu görüşleri belirtti:


“Yaşlı bir İngiliz pointerim var. Kulakları artık duymaz. Kaybolmasın diye ava götürmüyorum. Senelerce benim için avladı. Ona ömrünün sonuna kadar bakacağım. Avda kaybolup perişan olmasını vicdanım kabul etmez...”


Veteriner Tayfun Çanakçı’nın ücret almadan muayene edip ilaç verdiği köpeğin henüz 8-9 aylık olduğu anlaşıldı. Köpeği Devrim Kavrar sahiplendi. Derbi ismi verilen köpek, şimdi mutlu. KIBRIS muhabirinin Paşaköy’de ziyaret ettiği gün, Kavrar’ın diğer köpeği Liza ile güneşleniyordu. Devrim Kavrar, Derbi’yi sese alıştırıp iyi bir avcı yapacağını ve ölene dek bakacağını söyledi. Diğer köpeğinin de önce silah sesinden korktuğunu ancak sonra alıştığını anlatan Kavrar, köpek terk etmenin avcılığa yakışmayan bir acımasızlık olduğunu vurguladı.


Birleşmiş Milletler Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi (Madde 6), “bir hayvanı terk etmenin aşağılık ve acımasız bir hareket” olduğunu vurguluyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık