Ana Sayfa Eğitim TEZ SUNUMU NASIL YAPILIR

TEZ SUNUMU NASIL YAPILIR

Tez sunumu nasıl yapılır... İşte cevabı!

Giriş Tarihi: 24 Mayıs 2018 Perşembe 11:47
TEZ SUNUMU NASIL YAPILIR

Bir kişinin üniversitedeki eğitim hayatı boyunca karşılaşacağı en zorlu süreçlerden birisi de tez yazımıkonusu olmaktadır. Uzun bir süre zarfında emek verilmesi ile birlikte uğruna çeşitli şeylerden feragat ederek ortaya koydukları bilimsel bir çalışmanın kabul görmesi için en önemli ve son aşaması ise tez sunumu yapılmasıdır. Eğer ki tez hazırlamaya fazla vakti yoksa ve güvenilir bir çalışma yapan merkezlerden yardım alarak çalışmalarını gerçekleştirdiyse geriye kalan tek şey sunuma kendisinin güzel bir şekilde hazırlanması olacaktır. Tezi hazırlamak kadar tez savunması yaparak emeği verilen çalışmanın bir o kadar da arkasında durulması gerekmektedir. Birçok akademisyen adına öğrencinin yapmış olduğu çalışmanın sunulması en az tez hazırlanması kadar önem arz etmektedir. Bu sebeple bu kadar önemli bir aşamaya gelindiğinde bu konuya en az tez yazımı kadar emek verilmesi ve üzerinde durulması gerekmektedir.

Tez sunumu yapmak kişinin hazırlamış olduğu konusu sunmak demektedir. Bu sebepten ötürü sunum sırasında kişinin göz doldurması gereklidir. Tez savunmasını gerçekleştirecek olan kişi özellikle rahat olmalı ve aynı zamanda sunumu ciddiye aldığını gösteren kıyafetler giymelidir. Tez sunumu yapılmadan önce üzerinde durulması gereken önemli konular not alınarak birkaç kez tekrarı yapılmalıdır. Savunma sırasında kişi büyük ihtimalle heyecanlanacağından dolayı ayna karşısında birkaç kez prova yapmalıdır. Sigma tez sunumu yapmadan önce özellikle gazlı içeceklerden ve aşırı yemek yemekten kaçınılmalıdır. Bu sebepten dolayı daha çok hafif yemekler ve içecekler tercih edilmelidir. Heyecanı yatıştırmak adına bir su şişesi yanında bulundurabilir. Dış görünüş sunum sırasında oldukça fazla önem taşımaktadır. Ellerin titremesi veya heyecandan kekeleyerek konuşmak kişinin karşı tarafı özgüveni düşük imajını verebilir. Sunum sırasında ele bir kalem ya da not alınan bir kâğıt alınarak ellerin titremesi önlenebilir. Tez sunumu sırasında ben kipiyle konuşulmasına özen gösterilmelidir. Tezi hazırlayan kişi siz olduğunuzdan dolayı bu mesajı karşı tarafa devamlı bir şekilde iletmelisiniz.

Lisans ve özellikle yüksek lisans ve doktora dönemindeki öğrenciler, öğrenimlerini tamamlamak için tezini en iyi bir şekilde sunmaya, özgüvenli bir şekilde karşısındaki jürilerden çekinmeyerek sunumunu gerçekleştirmesi gerekir. Jüri ise sunumu dinledikten sonra sorularını öğrenciye yöneltir. Gerekli cevapları aldıktan sonra öğrenci hakkında karar verilir ve öğrenciye bildirilir.

Bazı öğrenciler ise maalesef tez sunumu yaparken heyecana kapılarak aslında doğru olan bilgileri yanlış bir şekilde ifade edip yanlış hareketler sergileyebilmekte ve sonuç olarak başarısız olmaktadır. Bu sebepten dolayı tez sunumunun nasıl yapılacağı konusunda bazı tavsiyeleri dikkate almak faydalıdır.

Sunum yapılacak gün öncesinde aynı atmosferi sağlayabilmek adına boş bir salon içerisinde danışman ile birlikte bir prova yapılması faydalıdır. Tez sunumun provasının yapılması ile sunum yapacak kişinin kendisine olan güveni daha da artar. Savunma sırasında sade ve resmi kıyafetler tercih edilmelidir. Sunum yapılmadan bir gün öncesinde ise sunum yapılacak olan salonun elektrik düzenleri kontrol edilerek olası bir aksiliğin önüne geçilmelidir. Sunum yapılacak zamandan en az 20 dakika öncesinde sunum yapacak kişi salonda hazır vaziyette olmalı ve gelenleri karşılamalıdır. Jüri başkanı sunum saatinde salona girdikten sonra danışman kısa bir giriş yaparak sözü size bırakır. Sizde kısa bir giriş yaparak jüri üyelerine ve diğer dinleyici misafirlere hoş geldiniz diyerek söze başlamasınız. Bu heyecanın giderilmesi ve dinleyicilerin motive edilmesi açısından oldukça faydalı bir başlangıç olacaktır. Doğrudan tez sunumu açarak konuya direkt olarak giriş yapmak ise motivasyonu düşürücü bir etkendir. Tez sunumunda can alıcı noktalardan birisi de sunumun süresidir. Çok uzun süreli sunumlar dinleyicileri sıkar ve puan kaybına neden olur. Aynı durum yine çok kısa sunumlar için de geçerlidir.

Sunum yapılır iken son derece sadece bir anlatım yapılmalı, çok uzun olan laf kalabalığına sebep olan zor cümleleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Anlatılmak istenen ifadeler basit ve anlaşılır bir şekilde karşıya iletilmelidir. Sunum sırasında sesin gereksiz bir biçimde alçaltılması veyahut yükseltilmesinden kaçınılmalı gibi her slayt bölümünde de sabit bir ses tonuyla hareket etmek doğru bir davranış değildir. Vurgulanması gereken yerlerde ses tonu ona göre ayarlanmalıdır. Aceleci davranılmamalı ve heyecanlı tavırlardan ya da gergin bir yüz ifadesinden kaçınılmalıdır. Sunum tamamlandıktan itibaren ise söz jüriye ve dinleyicilere bırakılır. Jürinin sormuş olduğu birkaç soruya açık ve net bir şekilde cevap verilmelidir. Gereksiz kelimelerden ve cümlelerden kaçınılmalıdır. Laf kalabalığı yapmak jüri tarafından fark edilir ve eksi puan almanıza sebep olur.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık