Ana Sayfa Yurt The Center for Migration, Identity and Rights Studies KKTC suç cenneti dedi

The Center for Migration, Identity and Rights Studies KKTC suç cenneti dedi

The Center for Migration, Identity and Rights Studies’in Avrupa Birliği katkılarıyla Şubat 2010 - Ekim 2011 tarihleri arasında KKTC genelinde 2 bin kişi ile yüz yüze yapılan ‘Kıbrıs’ın kuzeyinde suç raporu’ başlığı altında gerçekleştirdiği anket sonucunda KKTC’nin bir suç cenneti olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 10:35
The Center for Migration, Identity and Rights Studies KKTC suç cenneti dedi

Kıbrıs Postası – Abbas ELMAS


Yapılan anket araştırmasına göre KKTC’nin 29 yıllık tarihinde hiç de alışık olmadığı suçlarla tanıştığı ortaya çıkarken, hazırlanan rapora göre işkence, rüşvet, insan ticareti, insan kaçakçılığı, tecavüz, taciz ve uyuşturucu kullanımı ön sıralarda yer alıyor.

 

CMIRS’ın Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen bin kişilik yüz yüze anketten alınan veriler yanında Şubat 2010 ve Ekim 2011 tarihlerinde 500’er kişi ile yüz yüze mülakatlar şeklinde gerçekleştirilen başlangıç ve değerlendirme anketinden veriler ile desteklenmiş, buna ek olarak niteliksel çalışma cerçevesinde 50 kişi ileyüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir.

 

SUÇ ÇEŞİTLERİ


Kıbrıs’ın kuzeyindeki en büyük sorun olarak artan suç oranlarının belirlenmesinin ardından bu algının daha derin incelenmesi yönüne gidilmiş ve katılımcılara işkence, rüşvet, insan kaçakçılığı, şiddet, aile içi şiddet, tecavüz, taciz ve uyuşturucu kullanımı suçlarının ne kadar yaygın olduğu sorulmuştur. Ortaya çıkan sonuçlar çarpıcı olduğu kadar düşündürü olduğu belirtiliyor.

 

İŞKENCE


‘Kıbrıs’ın kuzeyinde suç raporu’ başlığı altında hazırlanan anket raporunda katılımcıların yüzde 42’ye yakını Kıbrıs’ın kuzeyinde işkence olduğunu düşündüğünü, bu oranın ise bu kadar yüksek olmasının dikkat çekici olduğu belirtiliyor. Buna ek olarak yüzde 12 oranında katılımcının işkencenin yaygın olduğunu düşündüğü kayıtlara geçti.

 

RÜŞVET


Nerdeyse her iki katılımcıdan bir tanesi ‘yüzde 48’e yakını’ rüşvetin yaygın olduğunu düşünmektedir. Buda oldukça düşündürücü bir sonuçtur. Sadece yüzde 20 oranında bir kesim rüşvet olmadığını belirtmiştir.

 

İNSAN TİCARETİ


İnsan ticaretinin bir suç olarak algılanması ve bunun yüzde 66.24 gibi oldukça yüksek bir oranda düzeltilmesi gereken bir sorun olarak görülmesi, dahası yükselen suç oranında en büyük payı alması bu çalışmanın en önemli göstergelerinden biridir. CMIRS’ün geçtiğimiz yıllar içerisinde bu konunun vehametini gündeme taşımak adına yaptığı çalışmaların nihayet meyve verdiğini görmek de ayrıca önemli olduğu belirtildi. Diğer önemli bir konu ise anket katılımcılarının yüzde 37’ye yakınının bu suçun yaygın olduğunu düşündüğünü belirtilmiştir.

 

İNSAN KAÇAKÇILIĞI


Yüzde 62.5 oranında bir kesim Kıbrıs’ın kuzeyinde insan kaçakçılığı olduğunu belirtmiştir. Yüzde 31’lik bir kesim ise bu kaçakçılığın yaygın olarak yapıldığı yönünde görüş belirtmiştir. Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan yabancı işçiler ve bu alanda faaliyet gösteren örgütlerle yapılan yüz yüze görüşmeler, sınır kontrollerinin yetersizliğinden ve bu alanda faaliyet gösteren suç unsurlarının varlığını ortaya çıkardığı belirtiliyor. Özellikle rüşvetin ve devlet görevleri arasında yolsuzluğun bu alanda yaygın olduğu da ortaya çıkan sonuçlar arasında gösteriliyor.

 

KKTC AVRUPA KÖPRÜSÜ


Hazırlanan raporda en dikkat çeken unsurlardan biri ise Kıbrıs adasının 2004 yılında bir bütün olarak AB üyesi olmasının ardından insan kaçakçılığı Avrupa Birliğine girmenin belkide en kolay yolu olan kuzey Kıbrıs – güney Kıbrıs güzergahını kullanmakta ve etkin sınır kontrolleri olmayan birçok noktadan güneye geçiş yapmakta olduğunu ortaya çıkarıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Schengen ülkeleri arasında katılmamasının başlıca nedeni olan bu yetersiz sınır kontrolleri anket katılımcılarının da dikkatini çekmekte ve bu konuda önlem alınması gerektiği ortaya konuluyor.

 

TECAVÜZ


Raporda, bu çalışmada tecavüzün yaygın olduğunu belirten yüzde 38 oranında bir kesim olması, toplum olarak bugün gelinen noktayı çok iyi bir şekilde özetlemekte olduğu belirtilirken, özellikle son zamanlarda sıkça rastladığımız tecavüz haberlerinin bu algının güçlenmesinde etkisi yatsınamaz düzeyde olduğuna dikkat çekiliyor. Buna karşılık geneleksel toplum yapısı içerisinde görmeye veya duymaya alışkın olunmayan tecavüz haberlerinin bugün açıkça konuşuluyor olması katılımcıların dikkatini çekmiştir. Geneleksel toplum yapısı içerisinde genellikle örtpas edilen veya konuşulmayan durumların artık medya sayesinde açıkça tartışılıyor olması da suç oranlarının artıyor olması algısını güçlendirmekte olduğu kaydedildi.

 

TACİZ


Diğer sorunlarla benzer bir şekilde ülkede tacizin yaygın olduğuna inanan kesim yüzde 48 civarında olduğu belirtilen raporda, taciz yokur diyenlerin sayısı ise sadece yüzde 14.49 olması oldukça düşündürü olduğu ifade ediliyor. Özellikle iş ortamında erkek patronun çalışanlarına tacizde bulunması, aradaki güç dengesizliği ve toplumun kapalı erkek egemen yapısı dolayısı ile de kapalı kapılar arasına sıkışan taciz olaylarının hiç de azımsanamayacak boyutlarda olması da yapılan yorumlar arasında olduğu ifade ediliyor.

 

UYUŞTURUCU KULLANIMI


Uyuşturucu kullanımının yaygın olduğunu belirten kesimin oranı yüzde 63.44 olduğu belirtilen raporda, hiç yoktur diyen kesim ise yüzde 9.89 olduğu ve özellikle gençler arasında büyük bir sorun haline gelen uyuşturucu kullanımı da acilen çözülmesi gereken bir konu olarak toplumun karşısına çıkmakta olduğu kaydedildi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık