Ana Sayfa Yurt Top hükümette

Top hükümette

Belediye Meclisi borçları yapılandırma kararı aldı, LTB Başkanı Bulutoğluları ile BES Başkanı Bozat uzlaştı, gözler alınan kararları onaylayacak Bakanlar Kurulu’na çevrildi.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 08:10
Top hükümette

Ali CANSU

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde aylardır çalışanların grev ve eylemlerine neden olan krizin aşılması için Ziraat Bankası’ndan alınan 90 milyon TL borçla yeniden yapılanma için adım atılırken, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile BES Başkanı Savaş Bozat’ın da uzlaştıkları açıklandı.


Belediyenin gelir getirici vezne, maliye, emlak ve bilgi işlem bölümleri Bulutoğluları ve Bozat’ın vardığı mutabakat çerçevesinde dün işbaşı yaparken, çalışanların eylemlerine tamamen son vermesi için hükümetin, LTB Meclisi’nin aldığı kararları onaylaması bekleniyor.


Belediye’de yaşanan sorunlara çözüm bulmak amacıyla dün sabah bir araya gelen, Bulutoğluları ile Bozat, görüşmenin ardından saat 12.00’de basının karşısına geçerek, vardıkları uzlaşı konularını kamuoyu ile paylaştı.


Bozat, LTB’de en büyük sorun olan gelir konusunu bir nebze olsun rahatlatmak için dört gelir getirici birimde işbaşı yapıldığını söyledi.


Bulutoğluları ise ana hedeflerinin bir an önce bu olaya nokta koyup grevin tamamen kalkmasını sağlamak olduğunu vurguladı.


Çalışanların eylemlerine son vermesi için belediye meclisinin kararının hükümetçe de onaylanması isteniyor.


Uzlaşının ardından vezne bölümü vatandaştan gelen faturaları tahsil etmek için işbaşı yaparken, haftalardır temizlenmeyen belediye binasında temizlik çalışmalarına başlandı. İşe başlayan personel ilk olarak belediyenin içi ile ön tarafını temizlemek için kolları sıvadı.Uzlaşma noktaları


Toplantıda ilk söz alan BES Başkanı Savaş Bozat, LTB çalışanlarının 15 Ekim’den beri grevde olduğunu hatırlatarak, gelinen noktada, Ziraat Bankası’dan alınacak kredi ile borçların yapılandırılması için Belediye Meclisi’nden kararın geçirildiğini söyledi.


Bozat, sabahleyin Belediye Başkanı ile bir görüşme yaparak bir mutabakata vardıklarını kaydetti. Belediyeye gelir getirici dört birimi hemen devreye koyma kararı aldıklarını ifade eden Bozat, maliye, vezne, emlak ile bilgi işlem şubelerinin saat 11.00’de işbaşı yaptığını belirtti.


Belediyede sorunların çözülmesi ve maddi kaynağın aktarılmasıyla birlikte yılsonuna kadar yapılacak ödemelerin birkaç gün gecikmeli olması durumunda sorunların çözüleceği inancında olduğunu anlatan Bozat, “Lefkoşa halkını ve çalışanları daha fazla mağdur etmemek için bu kararı aldık. Belediye Meclisi’nin aldığı karardan sonra Cumhuriyet Meclisi’nde Başbakan İrsen Küçük ile bir görüşme gerçekleştirdik” dedi.“Küçük, bu ülkenin Başbakanı”


İrsen Küçük’ün KKTC’nin Başbakanı olduğunu ve ayrıca Lefkoşa’nın milletvekili olduğuna dikkat çeken Bozat, yapılacak olan ilk Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında yapılandırma kararının onaylanacağını belirtti.


Küçük ile görüşmesinde kasım ayı maaşlarının da bir formül bulup belediyeye aktaracaklarını kendisine söylediğini ifade eden Bozat, Lefkoşa Belediyesi çalışanlarına gelecek yıla mutlu girmesi için ellerinden geleni yapacakları sözü verdiğini de söyledi.

 

İşe gelmeden maaş çekenler atılacak


Bugünden sonra daha ciddi ve disiplinli bir şekilde gelir getirici kaynakların üzerine gidecek belediye veznesine bu kaynakların aktarılmasını sağlayacaklarını anlatan Bozat, belediyede iş disiplini de olması gerektiğini kaydetti.


Belediyenin 40 milyon TL alacağı olduğunu anımsatan Bozat, Lefkoşa halkının mevcut durumdan sıkıldığını, ancak sıkıntıların aşılabilmesi için de, vatandaşlara da iş düştüğünü söyledi.


Bozat, “İşe gelmeden maaş çekenler hala söz konusudur. Belediyenin bu yapısında onlara yer yoktur. Bu duyarsızlıklar devam ederse maalesef onların işlerine son verilecektir. İş yapmayanın arkasında sendika duramaz. Onları kapının önüne koymaya hazırız” dedi.


Bozat, bir miktar mali kaynak aktarılarak ve belediyenin yeniden yapılandırılarak, yapılacak ödemelerin sene sonuna kadar tamamlanması halinde, belediyede yaşanan sorunların sona ereceğini belirtti.Lefkoşa hizmet bekliyor


Bozat, belediyenin durumunun ortada olduğunu, sosyal devlet anlayışıyla bakıldığı zaman hükümet edenlerin de belediyeyi kucaklamasını beklediklerini söyleyerek, çalışanlar ile Lefkoşa halkının hizmet beklediğini anımsattı.


Belediyede gelir getirici kaynakların üzerine disiplinli bir şekilde gidilmesi gerektiğine dikkat çeken Bozat, iş disiplinin de önemine değinerek şöyle devam etti:


“Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nden bize bir zarf geldi. İçerisinde LTB’den inşaat ruhsatı bekleyen 12 müteahhit bulunduğu yazıyordu. Yazıda, müteahhitlerin LTB’ye hemen para yatırmaya hazır oldukları belirtiliyor. Belediyenin en büyük gelir kaynaklarından biri de imardır. İmar bölümü dünden itibaren devreye girdi. Bu kaynakları belediyede toparlayabilirsek, sene sonuna kadar maaşların büyük bir bölümünü sokabilirsek ve önümüzdeki yıl işleri de disipline edersek, Lefkoşa ve LTB çalışanı önünde ciddi sorun kalamayacağı inancıyla ilk olumlu adımı attık, ikinci adımı hükümetten bekliyoruz. O noktadan sonra LTB tüm birimleriyle hizmette olacaktır” dedi.

 

3. adımı hükümetten bekliyoruz


Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ise yaptığı konuşmada, aylardan sonra Belediye Meclisi’nin toplanarak karar aldığını belirterek, bu karar doğrultusunda yeniden yapılandırma çalışmalarının başlatıldığını kaydetti.


Bulutoğluları, önlerindeki süreçte bazı formalitelerden dolayı, hemen her şeyin yapılamayacağını, bunun için de hem halkın, hem de çalışanların daha fazla mağdur olmaması amacıyla BES Başkanı Savaş Bozat’la bir görüşme gerçekleştirdikten sonra bu toplantının yapıldığını söyledi.


Belediye Meclisi’nin bu adımından sonra sendika Yönetim Kurulu’nun kendilerini kırmadığını, kendilerinin adımına karşılık, onların da bir adım attığını anlatan Bulutoğluları, üçüncü adımın ise, hükümetten beklendiğini ifade ederek, kendilerinin de bunun takipçisi olacaklarını ifade etti.


Hedeflerinin bir an önce belediye çalışanlarının sorunlarının çözümlenmesi, grevin tamamen kalkması olduğunu vurgulayan Bulutoğluları, bundan sonraki süreçte, gelir arttırıcı yöntemleri hayata geçireceklerini, gelir arttırıcı yeni formüler üreteceklerini kaydetti.

 

“Vatandaşa borçlarını ödesin”


Cemal Bulutoğluları, birlik beraberlik içinde çalışarak, LTB’nin yaşadığı talihsiz günleri 2013 yılında halka unutturmayı hedeflediklerini söylerken, belediyeye olan borçlarını ödemleri için vatandaşlara da çağrı yaptı.


Bulutoğluları, veznenin hizmete girdiğini, vatandaşların faturalarını şu anda mevcut şekliyle ödeyeceklerini belirterek, borçların faizleri konusunda ise hükümetle görüşeceklerini söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık