Ana Sayfa Yurt Toparlanıyoruz'dan çiftçiye destek, toptancıya uyarı!

Toparlanıyoruz'dan çiftçiye destek, toptancıya uyarı!

Toparlanıyoruz Hareketi köylerde tarımsal üretim yapan vatandaşların, ülkenin yöneticileri tarafından popülist politikalar nedeniyle toptancıların insafına terk edildiğini iddia etti.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2013 Pazar 18:13
Toparlanıyoruz'dan çiftçiye destek, toptancıya uyarı!

Üreticinin emeğinin karşılığını alamadığını ama piyasaya ulaşan malının da halka pahalıya satıldığını vurgulayan Hareket, üretimin dizlerinin üzerine çökertildiği bir sistemde kamuya gereksiz ve partizanca istihdam baskısının da arttığına ve siyasetin daha da kirlendiğine işaret etti.

 

Toparlanıyoruz Hareketi, ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen ve Halkın sorunlarını dinleyerek Halkla birlikte çözümler üretme amacını taşıyan sohbet toplantılarına bu hafta Tatlısu’da devam etti.

 

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Doç. Dr. Kudret Özersay tarafından sosyal medya ortamında yapılan açıklamada gittikleri tüm bölgelerde olduğu gibi Tatlısu’da da üretici olarak yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaşların ülkenin yöneticileri tarafından toptancıların insafına terk edildiklerini gözlemlediklerini; aracıların köyleri gezerek üreticiden aldıkları ürüne alış aşamasında bir fiyat vermediğini, bir makbuz da kesmediğini, her şeyi deftere not aldığını ancak aradan geçen bir ay sonra üreticiye ödeme yapacağında toptancı halinde sattığının çok altında bir fiyat verdiğini; bu şekilde hem vatandaşın pahalıya ürün satın aldığını hem de üreticinin emeğinin karşılığını alamadığını vurguladı.“Bazı Toptancılar İle Siyaset İşbirliği Halinde”


Özersay, “ziyaret ettiğimiz pek çok yerde bazı toptancıların siyasi parti organlarında görevli olduğu ve siyasilerle yakın işbirliği halinde ayrıcalıklı muamele gördükleri söyleniyor; iki ayrı defter tutarak ve makbuz vermeyerek fiyatı kırdıkları söyleniyor” dedi. Tüm masrafları için ödemeyi hemen yapmak zorunda olan üreticilerin kendi ürün bedellerini almak için uzun süre beklemek durumunda kaldıklarını ve bu geçen sürede borçlanmak zorunda bırakıldıklarını belirten Toparlanıyoruz Hareketi lideri “üreticiler kendi aralarında bu olumsuzlukları giderebilmek için örgütlenmeye kalktıklarında ise siyaset ile bazı toptancılar arasındaki ittifakla karşı karşıya kalıyorlar, alacakları ya da borçları kendilerine anımsatılarak dirençleri kırılıyor, aracılar el altından üreticinin direncini kırıyor yönündeki şikayetleri her yerde duyuyoruz” şeklinde konuştu.“Hükümet Çizme Giyen Mühendis Göndermiyor”Hükümetin çizmelerini giyerek araziye inecek, gerek ilaçlama gerekse diğer tedbirler konusunda üreticiye yol gösterecek mühendisleri bu kadar yıldır bölgelerine göndermediğinden yakınan Tatlısu üreticisinin, “bizler de belirli standartlarda üretim yaparak emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Tüccarlar malımızı alırken fiyat vermiyorlar, halde üç farklı kesime satıyorlar, bize günün sonunda verdikleri fiyat halde en son kalan malın satıldığı en düşük fiyat oluyor. Üstelik bu da en iyi ihtimalle bir ay sonra hesaplanıyor ve ödeniyor” benzeri şikayetler dile getirdiklerini, ülkedeki siyasetin ise hala bakanlık kavgası peşinde olduğunu vurguladı.“Her Vatandaş Bir Denetçi Olmalı, Aynı Gemideyiz”


Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay Tatlısu’da yaptığı konuşmada tıkanan sistemin kangren halini almış asıl noktalarının gözden kaçırılmaması gerektiğini, bunların başında her siyasi partide farklı oranlarda da olsa gözlemlediğimiz partizanlığın, denetimsizliğin ve yasaların uygulanmamasının, yani adaletsizliğin olduğuna işaret etti. Özersay, “bize yakışmayan bu düzenden şikayet ediyorsak hepimiz adeta bir sayıştay denetçisi gibi vatandaşlar olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeli, gözümüzü açmalı, sesimizi çıkarmalı ve şikayet ettiğimiz yanlışlara ortak olmamalıyız.” dedi.

 

Özersay “bizler bir yemin ederek yola çıktık, Toplum Sözleşmesi altına imzamızı attık. Bundan sonra yapmamız gereken şey ciddi şekilde Halk olarak örgütlenmek ve ortak paydalarımızda birlikte hareket etmektir. Kişisel ve partisel menfaatlerimiz üzerinden hareket etme lüksümüz kalmadı. Bu gemi batarsa hepimiz birlikte batacağız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık