Ana Sayfa Yurt Toplumun temel taşlarısınız

Toplumun temel taşlarısınız

Cumhurbaşkanı Eroğlu, esnaf ve zanaatkarların örgütlenmesinin önemini vurguladı:

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2012 Cuma 08:35
Toplumun temel taşlarısınız

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, esnaf ve zanaatkarların toplumların temel taşları olduğunu belirtti ve bu kesimin örgütlenmesinin önemine vurgu yaptı.


Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yetkililerini kabul etti.


Ziyarette konuşan Eroğlu, “Mersin zaten bizim kapı komşumuz” diyerek, iki ülke arasındaki karşılıklı işbirliği ve diyaloğun önemine işaret etti.


Türkiye ile ilişkilerin sadece hükümetler bazında değil diğer kurum kuruluşlarla da sıcak noktalara taşınması gerektiğini, bu düşünceyle uğraş içinde olduklarını vurgulayan Eroğlu, iyi bir noktaya gelinmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Eroğlu, bu iki meslek kuruluşunun işbirliğinin kendisini memnun ettiğini belirtirken, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın çalışmalarından da memnuniyet ifade etti.


Hayal etmenin güzel olduğunu belirten Eroğlu, gerçeklere dayalı hayaller ortaya konularak gerekli proje ve kaynak temin edildiği takdirde gerçekleşmesinin mümkün olduğunu kaydetti. Eroğlu, “Bizim Esnaf ve Zanaatkar Odamızın çalışmalarından memnunum. Dediklerini peş peşe yapmaya devam ediyorlar” şeklinde konuştu.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, esnaf ve zanaatkarların toplumların temel taşları olduğuna vurgu yaptı.


Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer de ziyarette, Mersin genelinde 72 meslek odası olan birliğin, kendi üyelerinin menfaatlerini korumak yanında, ekonominin güçlendirilmesi adına da çalışmalar yaptığını anlattı.


Kıbrıs’ın kendileri için önemine işaret eden Dinçer, amaçlarının, KKTC’deki meslek odası ile diyaloğu güçlü tutmak ve işbirliği yaparak gelişmelerine katkı yapmak, bilgi-beceri ve tecrübelerini karşılıklı paylaşmak ve ticaretlerini güçlendirmek olduğunu vurguladı.


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın çalışmalarından da övgüyle söz eden Dinçer, KKTC’ye uygulanan haksız izolasyonların kaldırılmasına katkı adına her türlü çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga da, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile 2009 yılından beri ilişkilerini sürdürdüklerini ve gelinen süreçte bugün kendilerini, hayal gibi görünen işleri hayata geçirmenin onuruyla karşıladıklarını ifade etti.


Tulga, “Daha çok ilişki, daha çok üretim bizleri geleceğe taşır” dedi.


Ziyarette, Eroğlu’na çeşitli hediyeler de sunuldu.

 

Bozer: Ciddi beklenti var

 

Heyet, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’i de ziyaret etti. Bozer, esnaf ve zanaatkarların halkın temeli olduğunu söyledi. Bozer, KKTC’deki esnaf ve sanayici için neler yapılabileceğini görmek ve değerlendirme yapmak açısından bu ziyaretin yararlı olduğunu da kaydetti.


Mersin Limanı’nın Kıbrıslı Türkler için daha fonksiyonel ve çalışır olması konusunda yapılabilecek bir şey varsa, bunun değerlendirmesinin yapılmasını isteyen Bozer, bu konuda Kıbrıs Türk halkın ciddi bir beklentisi olduğunu vurguladı.


Bozer, gümrüğün tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını bildiklerini de dile getirdi.

 

Atun: Ülke ekonomisine canlılık getirilecek

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, hibe programlarının ilk kez kendi hükümet dönemlerinde uygulamaya konulduğunu belirterek, önümüzdeki yıl hibe programlarının bu yılın iki katına çıkarılacağını ifade etti.


Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Atun kabulde yaptığı konuşmada, Birliğin 87 kişilik güçlü bir katılımla KKTC de bulunmasının kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini söyleyerek, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile dayanışmasını görmenin de gurur verici bir tablo olduğunu belirtti.


Odaların ortaya koyduğu dinamizmin ülke ekonomisine büyük katkılar yaptığını kaydeden Atun, bugüne kadar odalar ile projeleri birleştirip birlikte aynı yolda yürüdüklerini, icraatlarında da esnaf ile her zaman dayanışma içerisinde olmaya özen gösterdiğini ifade etti.


Geçtiğimiz 3 sene içerisinde farklı alanlarda farklı destekler vererek üretimi teşvik etmeye çalıştıklarını söyleyen Atun, üretimi teşvik ederken de ihracatın artması için teşvik kapsamını genişlettiklerini belirtti.


Atun şunları kaydetti:


“Üreticilerimizin mevcut sanayiye entegrasyonunu gerçekleştirebilmesi adına hem finansman imkanlarını geliştirdik, hem de tarım ve sanayi alanında ilk hibe programlarını yürürlüğe koyduk. Bu yıl ise, geçen yılki hibe programını ikiye çıkararak bu programı devam ettirmek istiyoruz. Bu durum ülke ekonomisine canlılık katacağı gibi esnaf ile sanayi entegrasyonuna önemli katkı sağlayacak”


Odanın Çıraklık Eğitim Merkezi’nin çok önemli bir girişim olduğunun altını çizen Atun, bu girişimin diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olması dileğinde bulundu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık