Ana Sayfa Gündem TÖRE’DEN, ÇAVUŞOĞLU’NA DESTEK...

TÖRE’DEN, ÇAVUŞOĞLU’NA DESTEK...

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Politis gazetesine verdiği demeçte vurguladıklarına tamamen katıldığını belirterek, “ Crans-Montana’dan sonra Kıbrıs’ta iki devletli bir zemin iyice pekişmiştir” dedi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2018 Salı 08:47
TÖRE’DEN, ÇAVUŞOĞLU’NA DESTEK...

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Politis gazetesine verdiği demeçte vurguladıklarına tamamen katıldığını  belirterek, “ Crans-Montana’dan sonra Kıbrıs’ta iki devletli bir zemin iyice pekişmiştir” dedi.

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, yazılı açıklamasında, Rumların federasyon anlayışlarını hem Annan Planı’nda hem de Crans-Montana’da  reddettiklerini kaydederek, “Kaldığı yerden devam etmek mümkün değildir. Yeni fikirler, yeni yol haritası şarttır. Rumlar Kıbrıs’ı bir Helen adası yapmak istiyorlar. Tıpkı 12 adalar gibi, tıpkı Girit adası gibi istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Töre, KKTC’nin kurulalı 35 yıl olduğuna dikkat çekerek, Cumhuriyet’i yaşatmanın şehitlere ve gelecek nesillere karşı bir borç olduğunu ifade etti.

“ Rum-Yunan Megali ideasını bilmezsek ulusal davamızda yanılgıya düşeriz” diyen Töre, Kıbrıs’ı 13. ada olarak  Yunanistan’a bırakmayacaklarını, Kıbrıs ve  Doğu Akdeniz’in  en stratejik vazgeçilmez olduğunu belirtti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık