×
Yaşam
Trafik Güveliğine İzin yok ama Refika Öğretmene Var!
Rauf Raif Denktaş Düşüncülerini Yaşatma Derneği Genel Başkanı Latif Akça'nın, ilkokullarda dağıttığı yobazlığı, ayrımcılığı ve ırkçılığı anlatan kitabın yankıları sürüyor.
12 Kasım 2019 Salı 13:48

ADA BASINI

Rauf Raif Denktaş Düşüncülerini Yaşatma Derneği Genel Başkanı Latif Akça'nın, ilkokullarda  dağıttığı yobazlığı, ayrımcılığı ve ırkçılığı anlatan kitabın yankıları sürerken, Kemal Dürüst döneminden beridir Trafikte Yaşam Derneği ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın ortaklaşa hazırladığı "Çocuklar Trafikte" adlı 2 seri kitabın söz verilmesine rağmen günümüze kadar müfredata konmadığı ortaya çıktı. Hiçbir bilimsel araştırmayla bağı olmayan ve küçük yaştaki çocuklara düşmanlık aşılayan kitabın bakanlık tarafından okullarda dağıtımına izin verilirken, trafik sistemi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birebir aynı olan Avusturalya'dan örnekleme alınarak bilimsel verilere dayalı trafik eğitimi kitaplarının dağıtımına izin verilememesi ülke siyasetinin bir kez daha önceliğinin toplumsal çıkarlar olmadığını gözler önüne serdi.

Telsim'in sponsorluğunda basılan ve 2 seri halinde olan "Çocuklar Trafikte" adlı kitaplar, ana sınıf, 1-2 ve 3'üncü sınıflarda okutulmak üzere hazırlanmış, hatta Trafikte Yaşam Derneği tarafından bu kitapla ilgili tüm bölgelerde öğretmenlere eğitim verilmişti. Dönemin Eğitim Bakanı Kemal Dürüst tarafından müfredata alınacağı sözü verilmesine rağmen kitaplar müfredata konulmamış, ardından göreve gelen Özdemir Berova ve Cemal Özyiğit tarafından da söz verilmesine rağmen bu ders okullarda yer almamıştı. Şu anki Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'na da bu konuda başvurulmasına rağmen bu kitaplar müfredata konulmamaya devam ediyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil'in açıklamaları şöyle;

"Latif Akça, Denktaş ismini kullanarak kendine meşgale edinmiş bir kişidir. Bu şahıs görevine gelmediği için işten atılmış bir insandır. Ayni zamanda bir grup yobaz ve gericinin sendikamıza siyah çelenk bıraktığı olayda en ön saflarda yer almıştır. Okullarda yobazlığı, gericiliği ve sahte milliyetçiliği yaymak için hazırlanan sözde eğitim kitaplarını okullara dağıtarak kendine iş yaratmaktadır. Burada esas mesele bakanlığın bu kişinin kişisel menfaatleri için hazırlanan sözde eğitim kitaplarını çocuklarımıza dağıtmasına nasıl izin verdiği ve müfredata koyduğudur.

Buradan soruyorum;

-Bu kitapların finansmanı kimlerdir?

-Akça, bu konuda herhangi bir maddi menfaati var mı?

-Denktaş ailesi bu şahsın faaliyetlerinden rahatsız olmuyor mu?


Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı