Ana Sayfa Yurt Trafikte “tek birim” şart

Trafikte “tek birim” şart

Milletvekilleri ve konunun uzmanları, KIBRIS TV’de trafik masaya yatırıldı.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2012 Pazartesi 08:02
Trafikte “tek birim” şart

Ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen trafik konusu, KIBRIS TV’de yayınlanan “Kıbrıs’ta Trafik ve Yaşam” adlı programda tartışıldı.


Muazzez Gazihan ve Taner Aksu’nun hazırlayıp sunduğu programa, CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ve Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkanı Hüseyin Sevay konuk oldu.


Yaklaşık 6 ay önce yine aynı programa katılan milletvekilleri ve Sevay, trafikte hiçbir şeyin değişmediğini, sorunların giderilmediğini söyledi.


Trafik uzmanı Taner Aksu da, her salı gecesi Kıbrıs TV’de yayınlanan “Kıbrıs’ta Trafik ve Yaşam” adlı programında trafiği gündemde tutuklarını, ülkemizde yaşanan ölümlü kazaların bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini ve bunun için de trafiğin tek bir birim altında toplanılması gerektiğini söyledi.


Aksu aynı zamanda, ölümlü trafik kazasının girmediği evin neredeyse kalmadığını, gencecik insanların öldüğünü, her evde bir hayatın söndüğünü, bir an önce bu sistemin değişmesi gerektiğini vurguladı.


TRAKAYAD Başkanı Hüseyin Sevay ise ülkedeki en büyük sorunun trafik olduğuna dikkat çekti.


Trafiğin bedelinin ölümler, sürekli sakatlıklar ve akıl almaz miktarlardaki maddi zararlar olduğunun altını çizen Sevay, bu sorunun halkı yakıp kavurduğunu ifade etti.


Program konukları, gelişmiş ülkelerde trafik sisteminin tek birim tarafından yürütüldüğünü, bunun da “trafik mühendisliği, trafik denetim sistemi ve trafik eğitimi”nden oluştuğu noktasında birleşti.


KKTC’de böyle bir sistemin olmadığı ve olması için de gayret ve istek görülmediği görüşünü ortaya koyan konuklar, bu durumda suçlanacak birileri varsa bunun siyasiler olduğunu belirtti.


Konuklar, trafik eğitiminin küçük yaşlardan başlamasının önemine değinirken, bebek koltuğu kullanımı, çocukların arka koltukta emniyet kemerleri takılı oturmaları gibi kuralları da sürekli hatırlattı ve emniyet kemerinin hayat kurtardığının unutulmamasını; sürat sınırlarına ve trafik kurallarına uyulmasını istedi.


Trafiğin düzeltilmesinin hep başkalarından beklenmemesi, gereken değişim için toplumun da etkili olması hususunda görüş birliğine varan konuklar, zor da olsa trafikte değişimin şart olduğunu vurguladı ve KKTC’de çağdaş bir trafik için tek birim oluşması yönünde yetkililere çağrı yaptı.

 

Milletvekilleri ne dedi?

 

Programcıların sorularını yanıtlayan milletvekilleri, trafik sorunuyla ilgili görüşlerini ortaya koydu.


TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, 1974’den beri bu işin içinde olduğunu, ülkede trafiğe önem verilmediğini söyledi.


Trafik konusunda daha radikal eylemler yapılması gerektiğini söyleyen Angolemli, kaza yerlerinde aktif eylem çağrısı yaptı.


CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu da trafikte eğitim, denetim, mühendislik ve alt yapının önemine değindi. Fellahoğlu, trafikte bilinçli bir toplum oluşturulmasının önemini vurguladı.


DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise trafikte tek birimin gerektiğini ısrarla vurguladı.


Arabacıoğlu, trafikle ilgili bütün yasaların o birimin altında olması, atamaların siyasi olmaması gerektiğini kaydetti.


UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, 1974’ten beri trafik sorununun hep arkadan takip edildiğini, trafiğin en büyük sorun olmasının nedeninin ise hayat kaybının söz konusu olmasından kaynaklandığını belirtti.


Taçoy, trafik kazalarının azaltılması ve yol güvenliğinin sağlanması için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık