Ana Sayfa Yurt Tüm mahalle deprem oldu sandı

Tüm mahalle deprem oldu sandı

Samanbahçe evlerinin birinin boş lağım kuyusu çöktü, ev sahibi kadın ve komşuları deprem oldu sandı.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 10:40
Tüm mahalle deprem oldu sandı

Ergül ERNUR

 

Lefkoşa Surlariçi bölgesinde Vakıflara ait Samanbahçe evleri olarak bilinen yerde, dün bir evin kuyusu çöktü. Şiddetli gürültü ve sarsıntıyla çöken lağım kuyusu, tüm mahalle sakinlerini ayağa kaldırdı. Deprem olduğunu sanan ev sahibi ve komşuları, korku dolu anlar yaşadı. Cahit ve Ümran Ateş çiftinin, Çelebi Sokak’taki 7 numaralı evinde, lağım kuyusu aniden çöktü. Kuyunun çökmesiyle evin salon bölümünün altı da boşta kaldı. Durumu fark eden ev sakinleri, komşularının yardımıyla salondaki eşyaları başka odalara taşıdı. Yaklaşık altı metre derinliği bulunan kuyu, büyük tehlike yarattı. Söz konusu kuyunun eskiden lağım olarak kullanıldığı, kanalizasyon hattının döşenmesinin ardından kuyunun doldurulmadığı ve içinin boş bırakıldığı bildirildi. Zamanla, kuyunun yıprandığı ve bu nedenle çökme yaptığı öğrenildi.

 

Vakıflar müdahale etti

 

Samanbahçe evlerinin sahibi olan Vakıflar İdaresi’ne yapılan ihbar üzerine hemen gerekli tedbirler alındı. Uzmanların gelip inceleme yaptığı evin kuyusu, toprakla dolduruldu. Olası başka bir tehlikeyi engellemek için gerekli tüm önlemleri alan yetkililer, altı metrelik boş kuyuyu emniyetli duruma getirdi.

 

Ümran Ateş: Ölümden döndüm

 

Ümran Ateş, ev ile tuvaletin iç avluyla ayrıldığını belirterek sabah saatlerinde banyoya girmek için tuvalete geçtiğini ve küpün su dolması için çeşmeyi açtığını söyledi. İç avludan mutfağa doğru yürüdüğü sırada gürültü duyduğunu ve ardından sarsıntı olduğunu anlatan Ateş, “Deprem oldu sandım, bağırmaya başladım, komşular geldi. Birkaç dakika sonra iç avludaki eski lağım kuyusunun çöktüğünü fark ettik. Birkaç saniye önce kuyunun üzerindeydim. Ölümden döndüm” dedi. Ümran Ateş’in eşi Cahit Ateş de, Samanbahçe’nin en eski kiracılarından olduklarını belirtti. Evin bakımını ve tamirini sürekli yaptıklarını ifade eden Ateş, boş lağım kuyusunun çöktüğünü ve salon zemininin de boşta kaldığını söyledi.

 

Baytekin: Daha önce de oldu

 

İbrahim Paşa Mahallesi Muhtarı Bülent Baytekin de, olayı duyar duymaz Ateş ailesinin evine gitti. Baytekin, kuyu çökme olaylarının Samanbahçe evlerinde daha önce de olduğunu belirterek bir seferinde kendisinin içine düştüğünü söyledi. Söz konusu evlerin hepsinde boş bir kuyu bulunduğunu belirten Baytekin, “Eskiden iç avlulardaki kuyular lağım kuyusu olarak kullanılırdı. Kanalizasyon döşendikten sonra kuyular iptal edildi ancak içleri doldurulmadı” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık