Ana Sayfa Sağlık Tümü vazgeçmeli

Tümü vazgeçmeli

Bazı belediyeler, biyolojik larvasid kullanmaya başlasa bile kansere neden olan kimyasal maddelerin kullanımı sürüyor.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 07:50
Tümü vazgeçmeli

Hasan ÇAĞDA


Sivrisinek mücadelesinde eskisi kadar olmasa da bazı belediyeler kimyasallarla sivrisinek mücadelesine devam ediyor.


Her gün iki yeni kanser vakasına rastlanılan ülkede, doktorların uyarılarına rağmen ilaçlama araçları sokaklarda gezerek havaya zehir püskürtüyor.


Havadan ağır olduğu için bir süre sonra aşağı çökerek özellikle çocuklar üzerinde etkili olan kimyasalların kullanılmaması konusunda uzmanlar uyarı yaparken, halen bazı yerel yönetimler bazı gerekçelerle araçlarla uçkun mücadelesine son vermiyor.

 

Aybar: Larvasid öneriyoruz

 

Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Taşer Aybar, sivrisinekle kaynağında mücadele etmek amacıyla biyolojik larvasid kullanımının geçen yıldan beri arttığını ve sadece zorunlu kalındığında kimyasalların tercih edildiğini söyledi.


Biyolojik larvasid uygulamasının son 5-6 yıldır belediyeler tarafından yapıldığını ifade eden Aybar, “Vizyon değişti, larvasid kullanımını öneriyoruz” dedi.


Belediyelere larvasid ile birlikte kimyasal madde de verdiklerini kaydeden Aybar, belediyelerin zorunlu kaldığı durumlarda kimyasal maddelerle uçkun mücadelesi de yaptığını belirtti.

 

Alibaba: Ölçüm neticesinde yapıyoruzLefkoşa Belediyesi Çevre İlaçlama Bölümü Şefi Şafak Alibaba, sivrisinekle mücadelede biyolojik larvasid ve kimyasal uygulaması yaptıklarını kaydetti.


Yapılan ölçümlerle sivrisinek yoğunluğunun ölçüldüğünü belirten Alibaba, bu ölçüm neticesinde kimyasalla uçkun mücadelesi yapma yoluna gidildiğini söyledi.

 

Soyel: Larvasid tercih ediyoruz

 

Girne Belediyesi olarak biyolojik larvasid ile sivrisinek mücadelesi yaptıklarını söyleyen Sağlık Bölümü Şefi Naile Soyel, sivrisineklerle, üreme alanlarının kayıt altına alınarak diğer canlılara zarar vermeden mücadele ettiklerini vurguladı.


Biyolojik mücadeleye başladıklarını ve ileriki günlerde de devam edileceğini dile getiren Naile Soyel, ihbarlara açık olduklarını söyledi.

 

Soyer: Duruma göre kullanılabilir

 

Mağusa Belediyesi Sağlık Bölümü Şefi İlke Soyer, sulak alanlarda larvasid ile sivrisinek mücadelesine başlandığını ifade etti.


İlke Soyer, kimyasal kullanma taraftarı olmadıkları ancak ileride karşılaşılacak duruma göre araçlarla uçkun mücadelesi yapılabileceğini belirtti.

 

Tarkan: Geçen yıl bıraktık

 

Güzelyurt Belediyesi Sağlık Bölümü Sorumlusu Ahmet Tarkan, geçen yıl kimyasalla uçkun sivrisinek mücadelesine son verdiğini belirtti.


Ahmet Tarkan, larvasidle biyolojik mücadeleye bu yıl da başlandığını kaydetti.

 

Çavuş: Eğitimli personelimiz var

 

Başkanın talimatıyla biyolojik larvasid kullanmaya başladıklarını ifade eden Geçitkale Belediyesi sorumlusu Hasan Çavuş, kimyasalla uçkun mücadelesi yapmadıklarını kaydetti.


Hasan Çavuş, eğitimli üç personelle15 günde bir durgun sularda larvasid uygulaması yaptıklarını belirtti.

 

Çebi: Kullanmıyoruz

 

Sivrisinek mücadelesinde kimyasal madde kullanmayı geçtiğimiz yıl durdurduklarını ifade eden Karpaz Belediyesi sorumlusu Dursun Çebi, Belediyeler Birliği’nin vermesine rağmen kimyasal kullanmayıp biyolojik larvasidi tercih ettiklerini vurguladı.


Dursun Çebi, sivrisinek mücadelesini Sıhhiye Dairesi ekipleriyle birlikte su birikintilerinde yaptıklarını dile getirdi.

 

Menderes: Onaylı ilaç kullanılacak

 

Gönyeli Belediyesi Sağlık Bölümü Şefi Hüseyin Menderes, sivrisinek ve haşarat mücadelesinin Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği normlara uygun ilaçlarla yapılacağını söyledi.


Menderes, halk sağlığını tehdit etmeyecek ilaçlamaya özen göstereceklerini kaydetti.

 

Berkan: Uçkun mücadelesi şart

 

Değirmenlik Belediyesi Sağlık Bölümü Sorumlusu Şifa Berkan, kimyasal madde kullanılarak araçlarla yapılan uçkun mücadelesinin şart olduğunu, aksi halde sineklerle baş etmenin zor ve masraflı hale geleceğini vurguladı.


Sorumluluk sahalarında karasinek ve küpdüşenlerin daha büyük sorun yarattığını ifade eden Şifa Berkan, larvasidle başlayan mücadelenin ulv araçlarıyla uçkunlara karşı süreceğini belirtti.

 

Arıkbuka: Kimyasallar kansere yol açıyor

 

Tabipler Birliği Çevre Sorumlusu Nurçin Arıkbuka, sisleme yöntemi ile zararlı mücadelesinin artık dünyada kullanılmadığını söyledi.


Biyolojik kökenli ve insana toksik etki yapmayan ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Arıkbuka, temizlik önlemleri ile çöp ve su birikintilerinin ortadan kaldırılması gerekli olduğunu ifade etti.


Dünyada bugün 80 bin çeşit kimyasal madde bulunduğu ve hır yıl piyasaya bin 500 yeni kimyasal madde sürüldüğünü belirten Arıkbuka, Avrupa Çevre Örgütü’nün bu kimyasalların insan üzerindeki toksik etkisiyle ilgili sadece yüzde 14 kadarına test uyguladığını dile getirdi.


Kimyasalların havadan ağır olduğu için yere çöküp en çok çocuklarda etkili olduğunu söyleyen Arıkbuka, ABD Ulusal Bilim Akademisi verilerine göre laboratuar hayvanları üzerinde yapılan testlerde böcek ilaçlarının yüzde 30, ot ilaçlarının yüzde 50 ve mantar ilaçlarının ise yüzde 90’ının kansere yol açtığının kesin olarak saptandığını vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık