×
Gündem
Tünay Mertekçi Yazdı; “Her alanda temas önemli“
22 Kasım 2019 Cuma 14:03

AGİT, BASIN-SEN, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Kıbrıs Gazeteciler Birliği’nin organize ettiği Gazeteci Değişim Programı bu yıl 3’üncü kez gerçekleştirildi. Kıbrıslı Türk gazetecilerin Kıbrıs’ın güneyinde, Kıbrıslı Rum gazetecilerin ise Kıbrıs’ın kuzeyinde bir medya kuruluşunda görev aldığı program, bu yılın sonuna kadar devam edecek. 

Ben de geçtiğimiz hafta bu program kapsamında 5 gün PolitisGazetesi’nde çalışma fırsatı yakaladım. Kıbrıs’ın güneyindeki bir gazetede basın emekçilerinin durumunu, ne koşullarda çalıştıklarını ve imkanlarını bire bir gözlemleme fırsatı buldum. 

İçeriye girdiğim ilk andan itibaren gözüme çarpan ilk detay yıllar öncesinden kalma ‘Zavallis LTD’ tabelasıydı. İsmi Türkçe kökenli bir kelimeden başlayan gazete, günümüzde Kıbrıs’ın güneyinin en büyük gazetelerinden biri… 

Politis gazetesindeki meslektaşlarım, gittiğim ilk andan itibaren beni çok sıcak karşıladı. Birlikte haberlere çıktık, röportajlar yaptık. Bir haftalık süre göz açıp kapayıncaya kadar geçti. 

EMEĞİN IRKI, DİLİ, DİNİ YOK 

Günümüzde en zorlu şartlar altında ve düşük maaşa çalışan emekçilerin başında Basın emekçileri gelmektedir. Kendi toplumuna bir olayı en doğru şekilde yansıtmaya çalışan ve bir aracılık görevi gören basın emekçileri, günün çok büyük bir bölümünde çalışıyor, emek harcıyor. Hiç kuşkusuz özelde Kıbrıs’ın kuzeyinde, genelde ise tüm dünyada durumun böyle. Emekçi her yerde emekçi. Emeğin ırkı, dili, dini yok. 

Kıbrıs’ın güneyindeki basın emekçisi meslektaşlarımızda Kıbrıs’ın kuzeyindeki gazeteciler gibi gündüzlerini gecelerine katıp, gazetenin ertesi gün sabah hazır olması için mücadele veriyorlar. 

Kıbrıs’ın güneyinde basın emekçilerinin ortalama maaşı 900 euro iken, asgari ücret de bu civarlarda. Türk Lirası ile Euro kur farkından dolayı bizim için 900 euro çok iyi bir maaş gibi gözükse de güneyde bu asgari ücrete denk geliyor. Kısacasıbasın emekçileri Kıbrıs’ın kuzeyinde olduğu gibi Kıbrıs’ın güneyinde de az kazanıp çok iş yapıyor. 

HER ALANDA TEMAS

Söz konusu programı genel anlamda değerlendirmek gerekirse, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gazeteciler arasındaki temas ve işbirliğini artırmaya yönelik bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen programın, önümüzdeki yıllarda kurum ve kişi sayısının artarak devam etmesi arzusundayım. 

Kıbrıs’ta insanlar arasındaki düşünceler, önyargılar kalkarsa, adamızda arzuladığımız barışa daha kolay ulaşabiliriz. Önyargıların, bilinçsizliğin, kötü düşüncelerin ortadan kalkması için her meslek alanında, iki toplumlu programlar oluşturulmalı, toplumların birbirine daha çok temas etmesisağlanmalıdır… 

Gazeteci değişim programının gerçekleşmesine olanak sağlayan ve bu deneyimi imkan tanıyan herkese kendi adıma çok teşekkür ediyorum… 

Tünay MERTEKÇİ 

mertekcitunay@gmail.com

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı