Ana Sayfa Yurt Turanlı: "KKTC'den devlet ciddiyeti bekliyoruz"

Turanlı: "KKTC'den devlet ciddiyeti bekliyoruz"

Seçimlerin ardından, geçen yıl gerçekleşen 650 milyon Euro’luk Ercan havaalanı ihalesinin iptal edileceği tartışması başladı.

Giriş Tarihi: 4 Ağustos 2013 Pazar 21:34
Turanlı:

Seçimlerden kilit parti çıkan Demokrat Parti (DP) lideri Serdar Denktaş, ihaleyi kazanan Taşyapı inşaat için "Ya mahkemeyle ya da uzlaşarak gidecekler" derken, Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı, “Şeffaf bir şekilde ihaleyi aldık, devlet ciddiyeti bekliyoruz” karşılığını verdi.

 

DENKTAŞ TALEBİNDE ISRARLI


Denktaş, propaganda döneminde ihaleyi iptal edeceği vaadinin hatırlatılması üzerine, “Ya uzlaşarak ya da mahkemeleşerek gidecekler. Bu kadar net. Ancak başbakanlığı yürütmediğimiz bir ortamda, kiminle ortaklık kuracaksak onun da onayı şart. O başbakanın da nedenlerini çıkıp açıklaması gerekecek. Hükümet ortağı ‘tamam’ der. Ayak sürümeye başlarsa çekiliriz” dedi.

 

DEVLET CİDDİYETİ BEKLİYORUZ


Ercan ihalesini kazanan konsorsiyumun en büyük ortağı Taşyapı inşaatın sahibi Emrullah Turanlı, ihalenin tartışmaya açılmasına anlam veremediğini söyledi. Turanlı, siyasetten uzak durduklarını ve çıkan haberlerden rahatsız olduklarını belirterek, şöyle konuştu:
“KKTC’yi bir devlet ciddiyetinin bulunduğu bir ülke olarak düşünüyorum. Devlet bir ihale açtı ve 2 ortağımızla en iyi teklifi vererek ihaleyi aldık. Eğer mahkeme, ödediğimiz parayı ve tazminatımızı ödeyerek ihaleyi iptal ederse boynumuz kıldan ince. Bunun dışındaki haberler bir yatırımcı olarak beni üzüyor. Böyle bir durumda kimse KKTC’ye yatırıma gelmez.”

 

En büyük ihale 

Eylül ayında yapılan Ercan havaalanı ihalesi, Ada tarihinin en büyük özelleştirmesi oldu. 25 yıllığına kiralanan havaalanı 350 milyon Euro doğrudan yatırım, 300 milyon Euro devlete yüzde 47.8 ciro payı karşılığında Taşyapı’nın oldu.

 

  • Taşyapı, Terminal Grup ve KKTC’nin yerel şirketlerinden Kaner ile konsorsiyum oluşturdu.
  • 100 milyon Euro’luk peşin ödeme çekini KKTC hükümetine törenle teslim etti.
  • 5 yıl içinde yıllık yolcu kapasitesini 8 milyona çıkaracak.

HÜRRİYET

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık