Ana Sayfa Yurt Turgay Avcı too late dedi

Turgay Avcı too late dedi

“Gelinen noktada yine Kıbrıs Türkü suçlu, yine izolasyonlar altında ezilen Kıbrıs Türkü" diyen Avcı, "Bu Kıbrıs Türkü’nün yapması gereken nedir? 1960 öncesine dönülmesi isteniyorsa İngilizce söyleyeyim ‘too late’..." şekinde konuştu.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 17:55
Turgay Avcı too late dedi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle ilgili üçüncü sözü ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı aldı. Avcı, Kıbrıs Türk halkının 1960 öncesine dönmek istemediğini belirterek, BM’ye “Annan Planı ne oldu?” diye sorulması gerektiğini söyledi.

 

45'inci yılına girilen bir çözüm süreci olduğunu ifade eden Avcı, Kıbrıs Türk halkının bugüne kadar ortaya koyduğu ve Türkiye'nin de çözüme verdiği tam desteğin, Kıbrıs Türk halkını geçmişe göre daha güçlü bir noktaya getirdiğini söyledi.

 

Özellikle 2004 referandum argümanının bunda etkili olduğunu, böylesi bir noktaya bir daha gelinmesinin kolay olmadığını anlatan Avcı, Annan Planı'nı ortaya konulanları reddedenin Rum tarafı ve Kilise olduğunu anımsattı.

 

“TOO LATE”


“Gelinen noktada yine Kıbrıs Türkü haksız, yine Kıbrıs Türkü suçlu, yine izolasyonlar altında ezilen Kıbrıs Türkü" diyen Avcı, "Bu Kıbrıs Türkü’nün yapması gereken nedir? 1960 öncesine dönülmesi isteniyorsa ve Kıbrıs Türkü’nün esir olmayı kabul edeceği düşünülüyorsa, İngilizce söyleyeyim ‘too late’(çok geç). Bu iş bitmiştir yani. Bunu kimse Kıbrıs Türkü’nden beklemesin" şeklinde konuştu.

 

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Türkiye'nin daha iyi bir ekonomik yapı için KKTC'ye yardımlarını sürdürdüğünü kaydederek, "Buna rağmen ‘biz dünyaya nasıl daha iyi ses verebiliriz’ diye bir araya gelmeyi başaramadık" dedi.

 

Rum tarafının ekonomik kriz konusunda ciddi siyası sıkıntılar yaşamasına karşın, Kıbrıs konusunda birleşebildiğini kaydeden Avcı, Kıbrıs Türk halkının da bunu başarabilmesi gerektiğini, bunun için de birlikteliğe gerek olduğunu vurguladı.

 

“BM’YE ‘ANNAN PLANI NE OLDU’ DİYE SORALIM”


Avcı, "Meclis olarak BM'ye ‘Annan Raporu ne oldu?’ diye sormamız gerekiyor. Sormuyoruz. Görüş farlılıkları ve siyasi farklılıklarımıza rağmen bir defa da biz haykıralım Birleşmiş Milletlere ‘ne oldu o Annan Planı?’” diye konuştu.

 

Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunda AB'nin siyasi adaletsizlik yaptığı görüşünü dile getiren Avcı, AB'nin 200 bin nüfusunu gerekçe göstererek Kıbrıs Türk halkını Rumlarla eşit görmediğini, ancak 700 bin Rum nüfusunu işine geldiğinde AB ile eşit gördüğünü söyledi.


"Uğraşılmadı yapılmadı, Rum tarafı çözüme hazırdır da biz gitmedik"  yaklaşımının da hatalı olduğunu kaydeden Turgay Avcı, çözüm konusunda Rum tarafının isteksiz olduğunu belirtti.

 

Doğal gaz konusunda yaşanan gelişmelere de değinen Avcı, Rum tarafının bu konuda da tek yanlı hareket etmeyi sürdürdüğüne işaret etti.


Kıbrıs Türk halkının farklılıklarına rağmen çözüme destek vermeye devam ettiğine işaret eden Avcı, İslam İşbirliği Teşkilatı ile başlatılan ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Uluslararası ilişkilerde bire bir ilişkilerin önemine de işaret eden Avcı, Cumhurbaşkanı'nın yapması gerekenin siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği halinde dış temasları artırmak olduğunu dile getirdi.


"Neden 'Meclis' demiyorum. Çünkü Meclis tıkandı. 3.5 ayda bir yasa çıkarıyor" diyen ÖRP Genel Başkanı Avcı, iktidar partisinde yaşanan çekişmelerin bunda etkili olduğunu ifade etti.

 

“ÇÖZÜM KONSEYİ”


Güneydeki Ulusal Konsey’e karşılık "Çözüm Konseyi" kurulmasını isteyen Avcı, Cumhurbaşkanı'nın bu konuya ivme kazandırıp 2013'e yönelik hazırlıkları başlatması gerektiğini söyledi.

 

AB Koordinasyon Merkezi'nin güçlendirilmesi gereken bir merkez olduğu görüşünü de ortaya koyan Avcı, Merkezin başında bulunan Erhan Erçin'i çok şeffaf ve dürüst çalışmasından dolayı kutladı.

 

Turgay Avcı, dış politikada birliktelik konusunda Cumhuriyet Meclisi Başkanı'na yönelik çağrıyı yinelemek istediğini kaydederek, nisap konusunda yaşanan olumsuzluklara işaret etti.

 

Rum tarafının görüşmelerde zaman sınırlamasına karşı olmasına BM'nin boyun eğmesine de tepki gösteren, Avcı, böylesi bir durumda çözümün imkansız olduğunu vurguladı.

 

Avcı, Doğrudan Ticaret Tüzüğü için çok ciddi bir lobi faaliyetine girilmesini, Dışişleri Bakanlığı ekibinin güçlendirilmesini önerdi.

 

Avcı, Cumhurbaşkanlığı'nın da kadrosunun güçlendirmesini isteyerek sözlerini tamamladı.

 

Gündem Kıbrıs

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık