Ana Sayfa Gündem TURİZM ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

TURİZM ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Girne Oscar Hotel’de Cuma sabahı saat 10:00’da başlayan Kuzey Kıbrıs Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı dün öğleden sonra sona erdi.

Giriş Tarihi: 8 Temmuz 2018 Pazar 09:21
TURİZM ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Cuma sabahı Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Erhürman, Turizm Bakanı Ataoğlu, İçişleri Bakanı Baybars ve Dışişleri Bakanı Özersay’ın da açılışına katıldığı, Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Erhürman ve Turizm Bakanı Ataoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı Kuzey Kıbrıs Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı, en az 12’şer kişiden oluşturulan 5 komitede ele alındı.


Cuma ve Cumartesi günü yapılan çalışmalarda, ülkemizde sürdürülebilir turizm ve çevre konuları ele alındı, yasa ve tüzükler hakkında görüşler belirtildi, 5 masada oluşturulan komite üyeleri ele aldıkları konular üzerinde çalışarak öneri ve görüşlerini ortaya koydu.
Turizm ve Çevre Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı’na bakan ve müsteşar dahil olmak üzere üst düzey katılım gerçekleştirerek, Kuzey Kıbrıs turizmine verdiği önemi bir kez daha ortaya koydu.
Çalıştayın son bölümünde ise katılımcıların önerileri birer raporla komitelere sunuldu. Kuzey Kıbrıs Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı’nın son gününde komite çalışmaları hakkında bilgi almak için gelen Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu çalışmalara katkı koyanlara teşekkür etti.


Ataoğlu, 2 gün süren çalıştay ertesinde, “katılımcıların ortaya koyduğu tüm fikirler harmanlanarak, aksiyon ve eylem planları da dâhil olacak şekilde, Turizm Strateji Planı 2024’ü Ekim ayında yasalaşmak üzere Meclisimize göndermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Ataoğlu; “İşte bu noktada, gerçekleştirdiğimiz bu çalıştay sonucunda ortaya çıkacak Turizm Strateji Planı 2024 ile hem turizmi gerçek bir lokomotif yapmak, hem de 2024’te varılacak nokta ile 20 Temmuz 1974’ün 50 yılını taçlandırmak mümkün olabilecektir” dedi.
Çalıştay sırasında yapılan çalışmaların kendileri için çok önemli bir bilgi kaynağı olacağını vurgulayan Ataoğlu tüm görüşler titizlikle incelenip, değerlendirmelerin yapılacağı ve basına açıklama yapılacağını kaydetti.


Kuzey Kıbrıs Turizm Stratejisi 2024 Çalıştayı şu başlıklar ve konular üzerinde 5 masada oluşan komite çalışmalarında ele alındı:


1-DURUM ANALİZİ
a-Turizm istatistikleri
b-Yasalar, tüzükler, emirnameler
c-Teşkilat yapısı
d-Turizm örgütü
e-Devlet ve turizm ilişkisi
d-Devlet politikası olarak turizm
g-Lokomotif sektör olarak turizm
2-SWOT ANALİZ
a-Potansiyel
b-Fırsatlar
c-Tehditler
d-Güçlü yönler
e-Zayıf yönler

3-HEDEFLER
a-Vizyon
b-Misyon
c-Hedef turist sayısı
d-hedef destinasyonlar
e-Teşviklendirme politikaları
f-Tanıtma-pazarlama politikaları
g-Bölgesel turizm
h-Güney Kıbrıs rekabeti
ı-Hedef turist profili
i-Kuzey Kıbrıs markası
j-Sürdürülebilirlik
k-Çevre

4-ÜRÜN KONUMLANDIRMA
,a-Nasıl bir turizm
b-Ne satıyoruz
c-Biz kimiz
d-Turizm varlıkları
e-Kültürel miras
d-Eventleri (Festival, panayır, konser, etkinlik)
e-Kent mobilyası
f-Müzeler

5-İÇ TURİZM VE ULAŞIM
a-Turizm bilinci
b-Eğitim
c-İç ulaşım
d-Dış ulaşım
e-Denizyolu

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

27 ŞUBAT’TA ARAÇLI EYLEM YAPILCAK!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık