Ana Sayfa Dünya Türk akımı deniz altından geçirildi

Türk akımı deniz altından geçirildi

TürkAkım Açık Deniz doğalgaz Boru Hattı'nı oluşturacak hatlardan ilkinin, 4 Kasım 2017 tarihinde Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne giriş yaptığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2017 Cumartesi 18:44
Türk akımı deniz altından geçirildi
Türk Akımı Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne girdi TürkAkım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı'nı oluşturacak hatlardan ilki, Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne giriş yaptı. Geçişin bir simgesi olarak, deniz tabanına her iki  ülkenin bayraklarının resmedildiği bir boru hattı kesiti yerleştirildi.    

TürkAkım Açık Deniz doğalgaz Boru Hattı'nı oluşturacak  hatlardan ilkinin, 4 Kasım 2017 tarihinde Türkiye'nin Münhasır Ekonomik  Bölgesi'ne giriş yaptığı bildirildi. 

 

TürkAkım şirketinden yapılan açıklamaya göre, deniz altına boru döşeme  işlemini gerçekleştiren Pioneering Spirit gemisi, projenin Rusya münhasır  ekonomik bölgesindeki kısmını tamamlayarak, Türkiye’nin Münhasır Ekonomik  Bölgesi'ne geçti.

Söz konusu gemi Türkiye ve Rusya münhasır ekonomik bölgeleri  arasındaki geçişin bir simgesi olarak, deniz tabanına her iki ülkenin  bayraklarının resmedildiği bir boru hattı kesiti yerleştirdi.

İki hattan oluşan projede, her bir hatta 224 kilometre olmak üzere  toplam 448 kilometre yol kat edilirken, projenin yaklaşık yüzde 25’inin yapımı  altı aydan kısa bir sürede gerçekleştirilmiş oldu.

Allseas şirketine ait Pioneering Spirit gemisi 7 Mayıs 2017'de  İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz'e girmiş, 23 Haziran 2017'de ise Rusya  Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin geminin çalışmalarını resmen  başlatmıştı.

İki hat üzerinden 31,5 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine  sahip olacak TürkAkım Boru Hattı'ndan doğalgaz akışının 2019 yılı Aralık ayında  başlaması öngörülüyor. Boru hattının denizdeki kesimi Rusya’nın Anapa kentinden  Türkiye’nin Kıyıköy beldesine dek Karadeniz boyunca yaklaşık 930 kilometre  boyunca ilerliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“TRUMP YÖNETİMİ, KAŞIKÇI'YI SAVUNMAYACAK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık