Ana Sayfa Yurt Türk arazisi açık artırma ile satışa çıktı

Türk arazisi açık artırma ile satışa çıktı

Rum Mahkemesi’nin kararıyla Pile’deki 16 dönüm 3 evlekten oluşan bir Türk arazisi açık artırma usulüyle satışa çıktı, 8 kardeş birbirine düştü.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2012 Pazartesi 09:00
Türk arazisi açık artırma ile satışa çıktı

Sedef BOŞNAK


Pile’deki University of Centeral Lancashire’nin yakınlarında, Beyaz ailesinin 16 dönüm 3 evlekten oluşan üç hissedarlı Türk koçanlı arazisi, dün, Rum Kahvehanesi’nde açık artırma usulüyle satışa çıktı.


Satışa ekonomik kriz nedeniyle ilgi gösteren olmadı. Ancak, merhum Ahmet Mustafa Beyaz’a ait olan ve 1984’te Sevgi Ahmet Beyaz, Ali Ahmet Beyaz ve Perihan Ahmet Beyaz’a devrettiği 16 dönüm 3 evleklik arazinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki mahkeme tarafından verilen kararla açık artırma usulüyle satışa çıkması ortalığı karıştırdı.


Merhum Ahmet Mustafa Beyaz’ın 8 çocuğu birbirine girdi. Şenay Denizer, Havva Karagözlü, Zehra Mustafa Beyaz, Halide Mustafa Beyaz ve Mehmet Ahmet Beyaz bir taraf, Sevgi Ahmet Beyaz, Ali Ahmet Beyaz ve Perihan Ahmet Beyaz da bir taraf olmak üzere aile ikiye bölündü.


“Malı zorla aldılar” gerekçesiyle, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne başvuran 5 aile ferdi, zor durumda olduklarını belirterek, haklarını istediğini belirtirken, elinde Türk koçanı olan Sevgi Ahmet Beyaz’ın eşi Osman Asenay ise, “Devlete (KKTC) güveniyorum. Devlet arkamda. Konu arazide evim var. Satılmasına karşıyım” diyerek tepkisini ortaya koydu.


Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda polis de dün sivil olarak Pile’ye taşındı. Polis, Pile’de sıkı bir güvenlik önlemi aldı.


Öte yandan elde edilen bilgiye göre, Dörtyol Polis Karakolu, Türk tarafındaki evrakları Güney Kıbrıs’a götürdükleri için, Şenay Denizer, Havva Karagözlü, Zehra Mustafa Beyaz, Halide Mustafa Beyaz ve Mehmet Ahmet Beyaz aleyhine soruşturma başlattı.

 

Satılırsa, içeriye sokmayacağım


Sevgi Ahmet Beyaz’ın eşi Osman Asenay, içerisinde evi olan arsanın satılması halinde, alacak olan kişiyi, arsasına adım attırmayacağını belirterek, satış öncesi Rum Kahvesi’ne giderek, kahvede oturanlara bu söylemini açıkça dile getirdi.


Yıldırım köyünde yaşayan Osman Asenay, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne başvuran akrabalarının açgözlülük yaptığını ileri sürerek, “Ben korkmuyorum. Devletime (KKTC) de güveniyorum” dedi.


Osman Asenay, kayınpederinin, ölmeden önce, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne başvuran 5 kardeşe de ev verdiğini ileri sürerek, “Rum mahkemesinden bizi kayıp ilan ederek, satış kararı çıkarttılar. Malı alabilmek için kuzeyde de çok uğraştılar ama başarılı olamadılar. Babamın vasiyetnamesi var. Arsa bizimdir, kimse alamaz” dedi.

 

“Babamı kandırdılar”


Şenay Denizer, Havva Karagözlü, Zehra Mustafa Beyaz ve Halide Mustafa Beyaz adına konuşan Mehmet Beyaz, babasının, diğer üç kardeşi tarafından hasta yatağında kandırılarak, ölümünden 15 gün önce konu arsanın koçanını üzerlerine aldığını iddia etti ve “Biz yalnızca hakkımızı istiyoruz” dedi.


Mehmet Beyaz, hisse sahibi diğer kardeşleriyle defalarca anlaşmak için görüşme talep ettiklerini ancak bir türlü anlaşamadıklarını ifade ederek, yasal haklarını Kıbrıs Cumhuriyeti’nde aradıklarını söyleyerek şöyle devam etti:


“Babam, prostat kanseriydi. 1984’te tedavi için İngiltere’ye gönderdik. Kardeşim Sevgi Ahmet Beyaz bakardı. İngiltere’den ölüm haberi geldi. Burada defnettik. Bir süre sonra Pile’deki 16 dönüm 3 evlek arsayı, bahsettiğim kardeşlerime verdiğini öğrendik. Babam morfin alıyordu. Babamı hasta yatağında kandırarak, malı üzerlerine almak için zorla imza attırdılar. Burada mahkemeye başvurduk. Sonuç alamadık. Güneyde hakkımızı aradık. Mal satılıp 8 kardeş de hissesini alacak. Bizim anlaşmazlığımız, malı alan kişiye yarayacak. Geçmişte bu malın değeri 5 bin Euro’ydu.  Böyle olmasını biz de istemezdik. Bunları yaşamak istemezdik, anlaşmak istedik, yanaşmadılar. Ben emekli bir kişiyim. Bin 500 TL maaş alıyorum. Geçinemiyorum, üniversitede okuyan bir kızım var zorlanıyorum. Malımızı satmak zorundayız. İhtiyacımız var.”

 

“Pile’de KKTC yasaları geçmiyor”


Pilelinin üstün menfaatlerini korumakla görevli olduğunu anlatan Pile Muhtarı Nejdet Ermetal, kendisinin Pile’de KKTC yasalarını uygularken, KKTC’nin kendi yasalarını, köyde uygulayamadığını söyledi.


“KKTC verdiği karara sahip çıkmıyor” diyen Ermetal, ilgililerin duruma çözüm bulmaması halinde, Pileliyi ve KKTC halkını zor günlerin beklediğini ileri sürdü.


Yaşananların, KKTC’deki makamların ilgisizliğinden ortaya çıktığını kaydeden Ermetal, “KKTC’deki makamlar, politika üretmiyor. Olaylara günübirlik bakıyor” diyerek sert bir şekilde tepkisini ortaya koydu.

 

“KKTC dışında yaşıyor sayılıyoruz!”


Kıbrıs Cumhuriyeti’nin verdiği bir karar sonrası, Pile’de bir Türk malının açık artırma usulüyle satışa çıktığını söyleyen Nejdet Ermetal, Pile sakinlerinin, yurt dışında sayıldığını ve buna göre işlem gördüğünü anımsattı ve ekledi:


“Pileli Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarıyla işbirliği yapabiliyor. KKTC’de bunu engelleyecek bir yasal düzenlemenin olduğunu zannetmiyorum. Böyle giderse, Pileliyi daha zor şartlar bekler.”

 

Rum koçanı – Türk koçanı!


Nejdet Ermetal, Pile’de yani “Yurt dışında” yaşayan ailenin 5 üyesinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yasal haklarını aradığını ve konu malın satışı için emir aldığını anlatarak, aynı ailenin diğer üç ferdinin de KKTC’deki mahkeme kararıyla Türk koçanına sahip olduğunu dile getirdi.


Ortada bir ihtilafın olduğunu, kardeşler arasında, konu malın paylaşılamadığını kaydeden Nejdet Ermetal, şunları söyledi:


“Kıbrıs Cumhuriyeti, mal sahibinin 8 sahibi var dedi. KKTC yasaları mal sahibinin ölmeden önce mahkeme kararıyla üç çocuğuna hisse koçanı verdiğini kabul etti. Burada iki yönetim, aynı mal üzerine, iki ayrı resmi evrak sunuyor. Aile fertlerinden biri koçanına sahip çıkarak, malını ‘dellala’ çıkardı. Burada önemli olan KKTC verdiği koçana sahip çıkmadı. Polis güçleri Pile’ye yığıldı. Koçan veriyorsan kararının arkasında dur, sahip çık.


Pile’deki sorunları en üst yetkililere defalarca taşıdık. Pile’de yaşayan Türkler, Beyarmudu Kara Giriş kapısında, yabancı bir ülkeye giriş çıkış yaparmış gibi işleme tabi tutuluyor. Pile’ye nüfus katkı payı verilmiyor. Bu uygulamanın sorun yaratacağını söyledik, dinleyen olmadı. Şartlar iyileştirileceğine daha da kötüye gitti. Bugünkü noktaya geldik.”

 

2 milyon 100 Euro’dan satışa çıktı


Pile’de yaşayan Kıbrıslı Rumların Muhtarı Simos Mytides, KIBRIS’a açıklama yaptı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne başvuran mal sahiplerinin, malının, satışa çıkarılmasını öngördüğünü söyledi.


Simos Mytides, malın tamamının 2 milyon 100 Euro’dan satışa çıktığını ancak, ekonomik krizden dolayı satışa kimsenin ilgi göstermediğini anlattı.


Öte yandan, çok sayıda KKTC polisinin Pile’ye gelişini eleştiren Kıbrıslı Rum Muhtar Mytides, “Aile arasında yaşanan bir problem. KKTC polisinin gelmesine neden yoktu. Fiyat yüksek geldi, satış yapılmadı. Mal sahipleri satışın yapılması için tekrar başvuruda bulunacak. Mal yaklaşık 6 ay sonra yine satışa çıkacak.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık